سیل گردشگر در اصفهان راه افتاد

فرداد پرواز

11 اردیبهشت 1396


به باور مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان، سفر بیش از 83 هزار گردشگر خارجی در نوروز امسال در چند دهه ی اخیر بی سابقه بوده است.

بیشتر از 83 هزار گردشگر خارجی در حالی فروردین ماه، اصفهان را برای سفر انتخاب کردند که به اذعان تورگردان ها و مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان، سرازیر شدن چنین موجی از گردشگران خارجی، در چند دهه ی اخیر بی سابقه بوده است.

فریدون اله یاری در این باره گفت: ماه فروردین به واسطه تداخل با تعطیلات نوروزی، محدودیت و کمبود زیرساخت و ازدحام جمعیت در جاده ها معمولا در برنامه ی زمانی سفر گردشگران خارجی لحاظ نمی شود، بیشتر خارجی ها از نیمه این ماه به ایران می آیند، اما امسال برخلاف سال های گذشته از همان آغاز فروردین، موج بی سابقه ای در آمار گردشگران خارجی راه افتاده که به اذعان تورگردان ها در چند دهه اخیر بی نظیر و بی سابقه بوده است و پیش بینی می شود در اردیبهشت ماه تعداد آن ها حتی بیشتر از ماه پیش شود.

وی با اشاره به بازدید بیش از 83 هزار گردشگر خارجی از آثار تاریخی اصفهان، اظهار کرد: معمولا بعد از پایان هر ماه آمار اقامت گردشگران از مراکز رسمی دریافت می شود، اما هنوز این آمار کامل نشده، آن 83 هزار نفر هم تعداد بازدیدکنندگان آثار تاریخی تحت پوشش سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است که بلیت فروشی داشته اند.

برزیلی ها و تایلندی ها راه اصفهان را پیدا کرده اند

به گفته او، در این مدت گردشگران فرانسوی بیشترین بازدید را از اصفهان داشته اند و شهروندان ایتالیایی، اسپانیایی و آلمانی به ترتیب در جایگاه بعدی قرار گرفته اند. علاوه بر این، حضور چینی ها، آسیای شرقی ها و آمریکایی ها در بین گردشگران بهاره ی اصفهان قابل توجه و پررنگ بوده است.

وی در این باره ادامه داد: این مدت از بازارهای جدیدی مثل برزیل و تایلند هم گردشگرانی داشتیم که برخلاف عادت گذشته، به همراه تور و گروهی به اصفهان سفر کرده بودند و این اتفاق روزنه ی جدیدی در تعاملات ایران با بازارهای جدید گردشگری است که می توانند فصل غیرپیک و کم سفر ایران را پوشش دهند.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان با اشاره به کمبود ظرفیت اسکان و زیرساخت در شهر اصفهان و اتخاذ سیاستی برای انتقال رویدادهای اجتماعی و فرهنگی به فصول کم سفر و خلوت، اظهار کرد: از طرق سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و همچنین مقامات استان پیگیر مصوبه هایی هستیم تا برخی رویدادها به زمان دیگری موکول شوند و همه توان شهر به خدمت گردشگری گرفته شود.

وی اضافه کرد: درکنار جابه جایی زمانی که امسال برای جشنواره بین المللی فیلم کوتاه اتفاق افتاده و از فصل گردشگری خارج شده، یکی از بحث های جدی تعامال با هتل های شاخص استان در زمان برگزاری رویدادها بود. همچنین جابه جایی هفته اصفهان، که هر سال در اردیبهشت ماه برگزار می شود نیز در دستور جدی قرار گرفته، اگرچه اجرای آن به امسال نرسید، اما تصمیم بر آن است این هفته به زمان مناسبت تری موکول شود تا به گردشگری آسیب نرساند، در عین حالی که برای اصفهان در فصل کم سفر جذابیتی ایجاد کند.


http://www.donyayesafar.com