سفیر ایران: اسپانیا می‌ تواند در صنعت گردشگری شریک خوبی برای ایران باشد

فرداد پرواز

30 دی 1395


مادرید- ایرنا- «محمد حسن فدایی فرد» سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا روز چهارشنبه در حاشیه مراسم افتتاحیه سی و هفتمین نمایشگاه بین المللی گردشگری اسپانیا(فیتور)، گفت:اسپانیا می‌ تواند در صنعت گردشگری شریک خوبی برای ایران باشد.

فدایی فرد در مصاحبه با خبرنگار ایرنا در مادرید، این نمایشگاه را مکان و فرصتی منحصر به فرد برای تبادل اطلاعات و تجربیات در زمینه صنعت گردشگری بین شرکتهای فعال در این حوزه نامید.

وی ضمن ابراز خرسندی از حضور فعال جمهوری اسلامی ایران در این نمایشگاه اظهار کرد: ایران با تاریخ هفت هزار ساله و وجود بیش از یک میلیون مکان تاریخی و فرهنگی، آب و هوای متنوع و اقلیم های متفاوت یکی از مقاصد مهم گردشگری جهان به شمار می آید.

سفیر کشورمان با اشاره به ابراز علاقه مندی شرکتهای اسپانیایی برای مشارکت و سرمایه گذاری در بخش گردشگری ایران افزود اسپانیا بعنوان یکی از کشورهای مهم فعال در زمینه گردشگری، می تواند درعرصه تبادل گردشگری و تجربه در صنعت گردشگری شریک خوبی برای ایران باشد.

ایشان افزود: اسپانیا در حوزه هتل سازی و مبادله گردشگران در شمار پیشگامان اروپایی ها بوده و در انتظار برقراری پرواز مستقیم بین ایران و اسپانیا هستیم که با تحقق آن، در حوزه گردشگری دو کشور تحول مهمی ایجاد خواهد کرد.

فدایی فرد در ادامه گفت: با وجود ظرفیت هایی که در حوزه های مختلف گردشگری اعم از فرهنگی- تاریخی، زیارتی، طبیعی و گردشگری سلامت در ایران وجود دارد، سهم کشورمان از اقتصاد گردشگری جهانی بسیار ناچیز است و باید برای رسیدن به 20 میلیون گردشگر طی 8 سال آینده در حوزه های مختلف تلاش کنیم.

دیپلمات ارشد ایرانی گفت: صنعت گردشگری از بخش های اولویت دار اهداف توسعه ای در مقطع پسابرجام با مشوق ها و امتیازات استثنائی است. برای حصول این هدف، اقدامات عملی در زمینه تسهیلات صدور ویزا، ساماندهی شبکه حمل و نقل هوائی، ریلی و جاده ای، سرمایه گذاری و ایجاد زیرساخت های مناسب شامل هتل سازی و مجتمع های اقامتی و آموزش نیروی انسانی مرتبط با گردشگری اقدامات جدی و عملی صورت گرفته است.

به گفته وی، افزایش زمان ویزای فرودگاهی، اقدامات برای صدور ویزای الکترونیک، از سرگیری پروازها، برقراری پروازهای جدید توسط شرکت های هواپیمایی، خرید هواپیما و بازسازی شبکه حمل و نقل ریلی از جمله اقداماتی است که در بخش حمل و نقل بسرعت در حال شکل گیری است.

فدایی فرد گفت جهانگردان خارجی با حضور در ایران علاوه بر بازدید از جلوه های تمدن کهن ایران باستان و جاذبه‏ها و توانمندی‏های متنوع و گسترده مشتمل بر گردشگر طبیعت، تجاری، روستاشناسی، مذهبی و زیارتی، آموزشی، سلامتی، پزشکی و ورزشی، با یک جامعه متنوع مذهبی، فرهنگی و قومی آشنا می گردند که ساختار حکومتی و دینی متمایزی دارد.

وی افزود: ایران از مسیر توسعه صنعت توریسم، ایجاد گفتمان مردم با مردم، معرفی عینی و ملموس آداب، رسوم، فرهنگ، اخلاق و روح مسالمت جوی ایرانی و همزیستی مسالمت آمیز اقوام مختلف ایرانی در کنار یکدیگر را هدفگیری کرده است، اما رسیدن به این هدف والا مستلزم دانش و روزآمد سازی صنعت گردشگری بخصوص در حوزه هتل سازی و شبکه حمل و نقلی است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران با اشاره به برگزاری نمایشگاه بین المللی گردشگری ،در بهمن ماه سالجاری در تهران، آنرا فرصتی مهم برای حضور و آشنایی شرکت های اسپانیایی با جاذبه ها، توانمندی ها و پروژه های گردشگری ایران دانست.

خاطرنشان می گردد نمایشگاه فیتور از امروز چهارشنبه با حضور حدود 10 هزار شرکت از سراسر جهان با شعار پایدار کرددن رشد صنعت گردشگری با روی کرد احترام به ،محیط زیست آغاز شده و به مدت پنج روز ادامه می یابد.


http://www.irna.ir