سفر و معلولیت

سفر و معلولیت

آماده شدن برای سفر نیاز به صرف زمان و برنامه ریزی دارد. برای افراد معلول این برنامه ریزی ها چند برابر دیگران است. اما همانطور که شنیده اید معلولیت محدودیت نیست و سفرهای معلولین با رعایت نکاتی مهم کاملاً امکان پذیر است. در این مقاله جی عبدالهی، بلاگر سفر که خود معلول است برای ما از سفر با معلولیت و نکاتی که یک معلول یا همراهان او در برنامه ریزی سفر لازم است در نظر بگیرند می گوید. با 2Safar همراه شوید.

2safar

زمان زیادی برای برنامه ریزی قبل از سفر اختصاص دهید

پس از آن که مقصد سفر خود را انتخاب کرده و در مورد کارهایی که می خواهید انجام دهید و جاهایی که مایل به بازدید هستید تصمیم گرفتید نوبت به برنامه ریزی های دقیق تر و جزئی تر می رسد.

در هنگام خرید بلیط هواپیما گزینه ی خدمات ویژه را انتخاب کنید و تقاضای کمک خود را به ثبت برسانید. به جز این برای احتیاط بیشتر از قبل به ایرلاین خود در مورد معلولیتتان اطلاع رسانی کنید (بهتر است تا قبل از 48 ساعت پیش از پرواز این کار را انجام دهید). در مورد فرودگاه نیز اطلاعات کافی کسب کنید که چه امکاناتی برای معلولان وجود دارد و چگونه می توانید در داخل فرودگاه از نقطه ای به نقطه ی دیگر بروید.

2safar

علاوه بر این باید در مورد ترانسفر از فرودگاه به هتل و برعکس نیز ایده ای از قبل داشته باشید. خیلی از اتوبوس ها و ترن ها برای معلولین مناسب نیستند. اگر مترو، اتوبوس و قطار های شهری مقصد شما امکانات مناسب معلولین ندارند تاکسی رزرو کنید.

برای کسب اطلاعات بهتر است سایت های توریستی تمام نقاطی که قصد بازدید دارید را از قبل ببینید چون در این سایت ها معمولاً خدمات و امکانات ویژه ی معلولین نوشته می شود. اگر اطلاعات مورد نیازتان را در سایت پیدا نکردید در قسمت تماس با ما آدرس ایمیل سایت را بیابید و ایمیل بزنید.

2safar

انتخاب هتل مناسب

هتلی انتخاب کنید که از امکانات ویژه ی معلولین برخوردار بوده و دسترسی مناسبی به نقاط مختلفی که قصد بازدید دارید داشته باشد. از هاستل ها اجتناب کنید چون با وجودی که ارزان تر هستند، معمولاً امکاناتی برای معلولین ندارند. هنگام جستجوی هتل در سایت های واسطه از همان ابتدا با انتخاب گزینه های disabled access و elevator نتایج جستجوی خود را فیلتر کنید. پس از آن که هتلی را به لحاظ قیمت یا امکانات مناسب یافتید با هتل تماس گرفته یا ایمیل بزنید، وضعیت خود را به اطلاع آن ها برسانید و از کیفیت امکانات مطمئن شوید. مثلاً هتلی ممکن است به ظاهر مجهز به آسانسور باشد اما در هنگام سفر شما آسانسور کار نکند.

2safar

اگر به دنبال توصیه های تخصصی هستید از سایت www.accomable.com دیدن کنید. این سایت که توسط دو معلول بنیان گذاری شده است به معلولان حرکتی خدمات ارائه کرده و به آن ها کمک می کند مناسب ترین محل اقامت را با توجه به وضعیت خود در نقاط مختلف دنیا پیدا کنند. به جز راهنمایی در انتخاب محل اقامت می توانید از سایر توصیه های سایت نیز در سفر خود استفاده کنید.

توقعات و انتظارات خود را از سفر مشخص کنید

2safar

چه معلول باشید و چه نه، مشخص کردن انتظارات و توقعات از سفر ضروری است. در این باره با همسفران خود صحبت کرده و محدودیت های خود را بدون هیچ گونه لاپوشانی به طور دقیق بیان کنید. به این شکل از سوءتفاهم های بعدی در سفر پیشگیری می شود.

اگر وضعیت معلولیت شما موقتی است برخی توقعات خود را در این سفر حذف کرده و به سفر های بعدی موکول کنید. اگر همیشگی هست باید انتظارات را با واقعیت تطبیق دهید.

چنان چه با شخص معلولی سفر می کنید با دقت به حرف های او گوش دهید. هر سؤالی که دارید قبل از سفر بپرسید و در معذوریت قرار نگیرید. شفاف بودن انتظارات قبل از سفر هم برای فرد معلول و هم همسفران او امری الزامی است.

2safar

از محدودبیت های خود آگاه باشید

دیدن شگفتی ها و جاذبه های توریستی مقصد هدف هر توریستی است اما شما نباید خود را وادار به رفتن به تمام مکان هایی کنید که معمولاً توریست ها می روند. بهترین کار این است که ابتدا لیستی از جاهایی که دوست دارید ببینید تهیه کنید و سپس با توجه به وضعیت معلولیت خود نام برخی از آن ها خط بزنید. از خود بپرسید که آیا به راحتی به آن مکان دسترسی دارید؟ آیا می توانید بدون خرج زیاد و تخطی از بودجه ی خود به آن مکان بروید؟ آیا امکانات مخصوص معلولین مانند رمپ ویلچر در آن مکان تعبیه شده است؟ برای اینکه بدانید کدام مکان های توریستی برای معلولین مناسب سازی شده است از سایت های Trip Trip Hooray و It’s Accessible استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات کلی در مورد یک شهر خاص اپلیکیشن momondo places را نصب کنید. چنان چه معلولیت بینایی دارید از راهنماهای صوتی استفاده کنید. همچنین در سایت lonely planet و در قسمت Travel for all forumاطلاعات زیادی در مورد امکانات مختلف برای معلولین وجود دارد. با مراجعه به این سایت ها می توانید برآوردی از امکانات هر محل به دست بیاورید و انتظارات خود را با واقعیت تطبیق دهید.

2safar

با تلاش نتیجه می گیرید

زمانی که به خود دل و جرأت بدهید و از چهارچوب امن خود خارج شوید، خواهید دید که سفر حتی سفرهای خارجی برای شما امکان پذیر است. با هر سفر کار آزموده تر و با تجربه تر می شوید. کم کم یاد می گیرید چطور خود را برای سفر مهیا سازید و چگونه شرایط بحرانی را در صورت وقوع در سفر مدیریت کنید. اگر تجربه ی زیادی در سفر ندارید ابتدا از سفر های کوچک و دو سه روزه شروع کنید و به شهر های نزدیک و اطراف خود بروید. وقتی احساس اعتماد به نفس و توانایی بیشتری کردید سفرهای طولانی تر را امتحان کنید. در پایان هر سفر به جمع بندی تجربه ی خود بپردازید و درس هایی که گرفته اید یادداشت نمایید تا در سفر های بعد از آن ها استفاده کنید.

2safar