سفر و حفظ کره ی زمین

سفر و حفظ کره ی زمین

این روزها مباحث مربوط به حفظ محیط زیست و جلوگیری از گرمایش کره ی زمین، بسیار داغ است و به نظر می رسد مسئولیت تک تک ما در قبال محیط زیست بیشتر شده است. امروزه باید هر کدام از ما از خود بپرسیم چگونه می توانیم انسانی سبز تر، آگاه تر و مفید تر باشیم. سفر چیزی از مسئولیت ما در قبال محیط زیست کم نمی کند. سرتاسر این کره ی خاکی وطن ما است و بهترین کاری که می توانیم در سفر انجام دهیم، بر جا گذاشتن تأثیری مثبت از خود است. 2Safar وظیفه ی خود می داند بر آگاهی مسافران نسبت به محیط زیست بیفزاید و در مقالات مختلف راهکارهایی مؤثر در این زمینه ارائه می دهد. با ما همراه باشید.

2safar

1. انتخاب مقصد

بگذارید با شما صادق باشیم، شما به عنوان یک توریست به محیط زیست بی آن که بخواهید ضربه می زنید مگر آن که اقدامی جدی در این رابطه انجام دهید. اساساً تنها راهی که می شود از آسیب به زمین خودداری کرد ماندن در خانه، قدم زدن و دوچرخه سواری است. به جز این سه مورد شما هر حرکتی به سوی هر مقصدی که انجام دهید به میزان آلودگی هوا افزوده اید. صنعت توریسم به میزان 5% در افزایش گازهای گلخانه ای تأثیر می گذارد که چهل درصد این افزایش حاصل سفرهای هوایی است.

2safar

اما این آسیب به محیط زیست دلیلی برای سفر نکردن نیست. فقط با آگاهی از آن مسئولیت شما افزایش می یابد. توریست ها می توانند در جوامع محلی تأثیراتی مثبت و پایدار ایجاد کنند.

در حالی که محققان در حال یافتن راهی برای سوخت هایی با کارایی بالا و آلودگی کمتر هستند، توصیه های ما به شما دقت در انتخاب مقصد است. سفر های کوتاه تر را در اولویت قرار دهید. اگر کشورهای زیبایی در نزدیکی شما قرار دارند که هنوز آن ها را ندیده اید، مقصد های دور را انتخاب نکنید. همچنین انتخاب قطار بهتر از هواپیما است. اگر مثلاً در اروپا سفر می کنید، بهتر است فاصله ی بین کشورها را با قطار بپیمایید تا هم ارزان تر سفر کنید، هم از لذت تماشای مناظر زیبا بهره مند شوید و هم به پاکی محیط زیست کمک کنید.

2. انتخاب محل اقامت

دومین نکته ی مهمی که باید لحاظ کنید، انتخاب محل اقامت است. امروزه بسیاری از هتل ها برچسب سبز دارند به این معنی که دوستدار محیط زیست هستند و از انرژی های پاک استفاده می کنند. هر چند این مسئله هنوز فراگیر نشده است اما احتمال اینکه در مقصد خود چنین هتلی بیابید، دور از ذهن نیست. هنگام انتخاب هتل به گواهینامه ی اکو ی هتل دقت کنید. در مشخصات هتل ها مطالب مربوط به محیط زیست و میزان سبز بودن هتل ممکن است ذکر شده باشد. در اروپا این مشخصات شامل EU Flower, the Green Key, EarthCheck می شود.

علاوه بر انتخاب هتلی که دوستدار محیط زیست است، دقت به محل قرار گرفتن هتل نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. بهتر است هتلی انتخاب کنید که به نقاط توریستی که قصد بازدید از آن ها را دارید نزدیک باشد تا کمتر مجبور به استفاده از تاکسی شوید.

2safar

3. بسته بندی چمدان و وسایل مورد نیاز

سبک سفر کردن و همراه نبردن چمدان های سنگین نقش مهمی در کاهش سوخت هواپیما ها و در نتیجه کاهش آسیب زدن به محیط زیست دارد. هر چه شما از مواد و وسایل قابل بازیافت استفاده کنید کمک بیشتری به محیط زیست کرده اید. مثلاً از بطری های شامپوی قابل پر شدن مجدد استفاده کنید یا شامپوی مسافرتی خود را به همراه ببرید و از شامپو ها و وسایل حمام هتل استفاده نکنید.

این مورد در رابطه با آب آشامیدنی نیز صدق می کند. خرید قمقمه های مجهز به تسویه آب بهترین گزینه است. به این شکل مجبور به خرید مداوم آب معدنی نخواهید بود. همچنین از کرم های ضد آفتاب طبیعی و دوستدار محیط زیست استفاده کنید زیرا کرم های ضد آفتاب شیمیایی برای آب های کره ی زمین مضر هستند. بد نیست بدانید برخی روغن های طبیعی بهترین ضد آفتاب هستند، از جمله ی این روغن ها روغن دانه ی هویج، روغن تمشک، روغن جوانه ی گندم، روغن آواکادو و روغن دانه ی سویا هستند.

2safar

4. در مصرف آب و انرژی صرفه جویی کنید.

تحقیقات نشان می دهند ما در سفر بیشتر آب هدر می دهیم و کمتر از زندگی روزمره ی خود صرفه جویی می کنیم. شاید به دلیل اقامت در هتل و هزینه ای که صرف هتل کرده ایم، دلیلی به صرفه جویی در آب، برق یا سیستم سرمایشی گرمایشی نمی بینیم. چنین طرز تفکری از پایه غلط است. اگر چیزی به رایگان در اختیار ما قرار گرفته است یا به دلیل هزینه ای که صرف کرده ایم حق استفاده ی نامحدود از منابعی در اختیار داریم، دلیل نمی شود که مسئولیت خود در قبال کره ی زمین را فراموش کنیم. کاهش دخایر آب مشکل جدی در بسیاری از کشورهاست وما در قبال مردم آن کشور که حضور ما را در خاکشان خوش آمد گفته اند و همچین تمام کره ی زمین مسئول هستیم.

2safar

در زمستان درجه ی حرارت هیتر اتاق را زیاد نکنید و در عوض لباس بیشتری به تن کنید. فراموش نکنید حتی چند درجه کم کردن حرارت اتاق تفاوت خیلی زیادی در مصرف انرژی رقم می زند. هنگام ترک اتاق هتل چراغ ها را خاموش کرده و درجه حرارت را تا حد امکان پایین بیاورید یا بطور کلی سیستم تهویه ی هوا را خاموش کنید.

2safar

5. استفاده از مواد قابل بازیافت

خرید بخشی جدایی ناپذیر از سفر است. یکی از مفید ترین اقداماتی که برای کمک به کره ی زمین می توان انجام داد خودداری از قبول کیسه های پلاستیکی می باشد. همراه داشتن یک کیف پارچه ای برای خرید بهترین گزینه است. اگر هتل محل اقامت شما از سیستم تفکیک زباله استفاده می کند، شما نیز به این اصل پایبند باشید و زباله های خود را تفکیک کنید.

6. خوردن غذاهای محلی

بهترین غذاها در سفر، غذاهای فصلی و محلی هستند که مسافت زیادی برای رسیدن به این منطقه طی نکرده اند. در واقع اگر توریستی باشید که فقط در رستوران های معروف زنجیره ای غذا می خورید، کشور میزبان برای جلب رضایت شما و امثال شما مجبور به واردات غذا می شود و خود این امر حمل و نقل بین المللی و سوخت و آلودگی هوا را در پی دارد. محصولات ارگانیک محلی بهترین گزینه در سفر هستند.

7. خرید محصولات محلی

اهمیت این مورد هم مانند مورد قبلی است. چنان چه در سفر کالاهای خارجی وارداتی از کشورهای دیگر را خریداری کنید، در آلودگی هوا نقش دارید و به علاوه کمک چندانی به اقصاد کشور میزبان نکرده اید. سوغاتی های بی مورد نخرید. بهترین سوغاتی صنایع دستی مردم خود آن کشور است نه تیشرتی که هزاران کیلومتر آن طرف تر در کشور چین تولید شده است.

2safar

8. کمک به حفظ طبیعت

کارهای زیادی در این رابطه می توان انجام داد. خودداری از تولید یا ریختن زباله، آسیب نرساندن به جنگل ها، روشن نکردن آتش، آزار نرساندن به حیوانات و تمام گزینه هایی که رعایت آن در زندگی روزمره نیز الزامی است، در سفر از اهمیت بالایی برخوردار است. تصور نکنید حال که در یک کشور خارجی به سر می برید، مسئولیت کمتری در حفظ و مراقبت از محیط زیست دارید. در واقع شما مهمانی هستید که باید مراقب باشید خانه ی میزبان را آلوده نسازید.

2safar

9. دادن بازخورد و نوشتن نظرات

حتماً در پایان سفر در صفحه ی اینترنتی هتلی که اقامت کرده اید، نظر خود را به ثبت برسانید. اگر هتل اقدامات مثبتی در حفظ محیط زیست انجام می دهد تشویقش کنید و اگر نکته ای منفی در این رابطه دیدید بیان نمایید. نظر شما می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند.

به مادر خود، کره زمین عشق بورزیم!

2safar