سفر رویایی در شگفت انگیزترین غار آبی جهان

فرداد پرواز

29 فروردین 1396


غار علیصدر همدان شگفت انگیزترین غار آبی جهان است که همانند نگینی در بین جاذبه های گردشگری ایران زمین می درخشد.

در روستای علیصدر از توابع شهرستان کبودراهنگ و 75 کیلومتری شمال غربی شهر همدان یکی از عجایب طبیعی جهان و نمونه نادری از غارهای آبی قابل قایقرانی ،به نام غار علیصدر واقع شده است که به طول جغرافیایی 48 درجه و 18 دقیقه و عرض درجه و 18 دقیقه دارای ارتفاع 1900 متر از سطح دریاست.

غار علیصدر همدان شگفت انگیزترین غار آبی جهان است که همانند نگینی در بین جاذبه های توریستی ایران زمین می درخشد و گردشگران داخلی و خارجی، محققان و غارشناسان دنیا را مجذوب زیبایی منحصر به فرد خود کرده است. این غار تنها غار تالابی ایران و از معدود غارهای آبی جهان است که در ارتفاعات 'ساری قیه' در حوالی روستای علیصدر شهرستان کبودرآهنگ (استان همدان) واقع شده و یکی از دیدنی های جهانگردی استان همدان است.

زمین شناسان قدمت سنگ های این غار را به دوره ژوراسیک از دوران دوم زمین شناسی (190-136 میلیون سال قبل) نسبت می دهند، ارتفاع این غار از سطح دریا 2 هزار و 100 متر است و در محوطه غار دالان های پیچ در پیچ و دهلیزهای متعددی وجود دارد و از مجموعه رشته آب ها، دریاچه بزرگی در درون غار به وجود آمده و از این رو نفوذ به عمق غار تنها با قایق میسر است. در سالیان اخیر این امکان فراهم شده تا گردشگران با ورود به این غار کم نظیر، ساخته های شگفت انگیز طبیعت که در طول چندین هزار سال تشکیل شده اند را از نظر بگذرانند و از هیجان دیدن این مناظر زیبا گذر زمان را برای لحظاتی از یاد ببرند.

سنگ ها و قندیل هایی زیبا و تماشایی این غار گاهی به شکل مجسمه هایی همانند، پنجه عقاب، شیر دوسر و کبوتر در نظر بیننده تداعی می شوند که این شباهت ها موجب شده بخش هایی از این غار به این نام ها خوانده شوند.

غار علیصدر با برخورداری از مسیری شناخته شده با طول حدود 2 هزار و 700 متر از مهم ترین و زیباترین آثار گردشگری استان همدان محسوب می شود که همه ساله و به ویژه در ایام نوروز گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به سوی خود فرا می خواند. گردشگران با حضور در غار علیصدر علاوه بر تجربه طولانی ترین قایق سواری در اعماق زمین و دل کوه می توانند مهیج ترین خاطره طبیعت گردی بر روی رودی زلال و شفاف را در ذهن خود ثبت کنند.

عبور از دالان ها و تالارهای بکر و شگرفی همچون تالار 'هزار قندیل' با داشتن انبوهی از قندیل های زیبا و پل های شناور، تجربه ای بدیع را به بازدیدکنندگان از مسیر جدید غار علیصدر هدیه خواهد داد. سهولت بازدید و رفاه حال گردشگران هدف مهمی برای متولیان این غار است که موجب شده اقدامات بسیاری در درون این غار انجام دهند و علاوه بر افزایش طول مسیر آبی برای قایقرانی، مسیرهایی در خشکی برای بازدید گردشگران مهیا کنند تا مناظر جدید و بدیعی را در مقابل دیدگان مشتاق گردشگران قرار دهند.

دسترسی به غار علیصدر

امکان دسترسی به غار علیصدر از سه مسیر فراهم است:

1. همدان لالجین به بیجار که جدید الاحداث و مناسب تر است.

2. از تقاطع سه راهی پایگاه هوایی نوژه (در جاده همدان به رزن)

3. از طریق همدان به صالح آباد.

غار علیصدر در ارتفاعات ساری قیه (صخره زرد) به وجود آمده است. در این کوه دو غار دیگر به نام های سوباشی و سرآب وجود دارد که ترتیب 11 و 7 کیلومتربا غار علیصدر فاصله دارند به لحاظ گسترش زیاد لایه های سنگ آهک متبلور در منطقه امکان ارتباط بین غارهای مذکور با غار علیصدر وجود دارد.


http://www.donyayesafar.com