سفر توریست ها به زودی به این مکان ها محدود خواهد شد

سفر توریست ها به زودی به این مکان ها محدود خواهد شد

توریسم یک صنعت بزرگ است که موجب رشد اقتصادی چشمگیری در کشورها می شود. بخش های دولتی و خصوصی در کشورهای مختلف می کوشند با سرمایه گذاری مناسب در صنعت گردشگری رونق برای اقتصاد خود به ارمغان بیاورند. اهمیت گردشگری تا آن جا پیش می رود که در برخی کشورها مانند تایلند مهم ترین منبع درآمد ارزی صنعت توریسم است.

2safar

با این وجود از آن جا که جمعیت جهان رو به افزایش است و رفاه اقتصادی و ارزانی پرواز ها موجب شده مردم بیشتری نسبت به قبل به سفر های خارجی بروند، توریسم در برخی نقاط طوری رشد کرده است که دیگر از فرهنگ و حال و هوای محلی خبری نیست. در واقع کار به جایی رسیده است که تعداد توریست ها از تعداد مردم بومی بیشتر شده است و برای کسانی که به قصد کسب تجربیات فرهنگی سفر می کنند، این موضوع بسیار آزار دهنده است. مثلاً بسیاری از افراد به بارسلون سفر می کنند تا علاوه بر لذت بردن از آثار معماری فوق العاده و طبیعت بی نظیر شهر، با فرهنگ منحصر به فرد اسپانیایی یا در واقع کاتالونی بیشتر آشنا شوند، اما در واقع تنها چیزی که می بینند توریست هایی است که از سرتاسر دنیا به این شهر آمده اند و خبری از مرم بومی نیست.

2safar

در مورد ونیز نیز اوضاع به همین صورت است. توریست ها عاشق قایق رانی در کانال های رمانتیک این شهر استثنائی هستند، اما خبری از مردم پر شور ایتالیایی در ونیز نیست. با این که شما به عنوان یک توریست به ایتالیا سفر می کنید اما خود ایتالیایی ها را نمی بینید، فقط مردمی را می بینید که همگی مثل خودتان توریست هستند.

اخیراً خبرهایی در مورد محدود کردن تعداد توریست در برخی نقاط بسیار طرفدار به گوش می رسد که به نظر می رسد به زودی این محدودیت ها اجرایی شود و صف انتظاری برای سفر به برخی نقاط به وجود بیاید. اگر شما قصد سفر به برخی از نقاطی که قرار است قانون محدود کردن توریست در آن ها اعمال شود را دارید بهتر است زمان را از دست ندهید و تا قبل از اجرایی شدن قوانین هر چه زودتر به شهر دلخواهتان سفر کنید. شما که نمی خواهید برای سفر به بارسلونا مدت ها در صف انتظار بمانید؟

2safar

ماچو پیچو، پرو

به عنوان یکی از مکان های میراث فرهنگی یونسکو و همچنین یکی از عجائب هفتگانه ی جهان، سرزمین اسرار آمیز اینکاها از هم اکنون قوانینی در ارتباط با محدود کردن بازدید روزانه ی توریست ها وضع کرده است. از آن جا که سالانه یک میلیون و دویست هزاز نفر از ماچوپیچو دیدن می کنند، تعداد افرادی که روزانه به این مکان می روند حداکثر 2500 نفر است. قرار است از سال 2019 قوانین با جدیت اعمال شده و حتی مدت زمان مجازی که توریست ها می توانند در ماچوپیچو بگذرانند محدود شود. دلیل وضع این قوانین جلوگیری از آسیب رسیدن به این سایت تاریخی به علت ازدحام بیش از حد توریست ها و نگهداری مطلوب تر از آن است.

2safar

چینک تِر، ایتالیا

تا حدود یک دهه قبل چینک تر یک نقطه ی خواب آلود و تا حد زیادی اسرار آمیز و خلوت در امتداد ساحل ریوریای ایتالیا بود. اما روز هایی که قطارها نیمه خالی به این منطقه می رفتند و بر می گشتند به تاریخ پیوسته است. در سال 2015 این خط ساحلی صخره ای و پر آرامش میزبان 2.5 میلیون توریست بوده است. پس از این هجوم بی سابقه ی مسافران، مقامات محلی تصمیم گرفتند جادوی ناب این منطقه را حفظ کرده و شلوغی را کنترل کنند. سقف تعداد توریستی که می توانند هم اکنون به این منطقه سفر کنند 1.5 میلیون در سال است. مسافران باید قبل از سفر به جینک تر بلیط بازدید دریافت کنند و اگر تعداد بلیط های صادر شده به سقف مجاز رسیده باشد تا سال بعد بلیطی صادر نمی شود.

2safar

سانتورینی، یونان

شاید قرار گرفتن نام این جزیره ی دلفریب یونانی در این لیست برای عاشقان سفر نا امید کننده باشد اما اگر این نکته را در نظر بگیرید که تنها در سال 2015، 636 کشتی کروز به سانتورینی سفر کردند، به مردم این جزیره حق بدهید که خواستار محدود کردن توریست ها و کشتی های تفریحی باشند. با ده هزار بازدید کننده در روز شما با سفر به این جزیره بیش از آن که غروب های رؤیایی و مناظر شگفت انگیز ببینید آدم خواهید دید. در واقع برای تماشای هر منظره ای ده ردیف آدم جلوتر از شما هستند.

از سال 2017 با محدود کردن تعداد بازدید کنندگان به حداکثر 8000 نفر در روز سفر به سانتورینی سخت و نوبتی شده است و به نظر می رسد این محدودیت ها ادامه خواهد داشت و حتی سختگیرانه تر خواهد شد.

2safar

بارسلون، اسپانیا

بارسلون راه ونیز را در محدود کردن تعداد توریست ها در پیش گرفته است. شهردار بارسلون معتقد است تعداد توریست های شهر به مرحله ی اشباع رسیده و کم کم روند زندگی را در این شهر با اختلال مواجه ساخته است. او اعتقاد دارد برای حفاظت از قلب و روح شهر تعداد توریست هایی که اجازه ی سفر به بارسلون را دارند باید محدود شده و همچنین ساخت هتل های جدید متوقف و در عبور و مرور کشتی های کروز به بندر بارسلون سختگیری شود.

2safar

جزایر سیشل، اقیانوس هند

وقتی تعداد توریست ها از تعداد ساکنین بومی منطقه ای بیشتر شود وقت آن است که چاره ای اندیشید. این اتفاقی است که برای مجمع الجزایر خیال انگیز سیشل در اقیانوس هند افتاده است. مقامات محلی به این نتیجه رسیده اند که برای حفظ ارزش این جزایر لازم است محدودیت هایی در تعداد ربع میلیون توریستی که از این جزایر بازدید می کنند به وجود بیاید. این محدودیت ها شامل توقف ساخت هتل و ایجاد سقف تعداد افرادی که جواز ورود به این جزایر را پیدا می کنند می شود.

2safar