سفر به دنیای آگاتا کریستی

سفر به دنیای آگاتا کریستی

اگر طرفدار رمان های ملکه ی جنایت و خالق کاراگاهان مشهوری چون هرکول پوآرو و خانم مارپل هستید، شاید بخواهید برخی مکان هایی که او برای نوشتن رمان هایش از آن ها الهام گرفته است یا مشهور ترین داستان هایش در آن ها رقم خورده اند از نزدیک ببینید.

میلیون ها طرفدار آگاتا کریستی ار سرتاسر جهان در جستجوی مکان های اسرار آمیز رمان های او سفر می کنند و در دل ماجراهای جنایی این نویسنده ی نابغه به ماجرا جویی می پردازند. در این مقاله تعدادی از این مکان ها را به شما معرفی می کنیم. با 2Safar همراه باشید.

2safar

قطار سریع السیر شرق

رمان "قتل در قطار سریع السیر شرق" به گفته ی بسیاری از هواداران این نویسنده ی مشهور بهترین وجاودانه ترین اثر جنایی تاریخ است. فیلم های مشهوری از روی این کتاب ساخته شده اند و هنرپیشه های پرآوازه ای چون اینگرید برگمن، آنتونی پرکینز، شان کانری و لورن باکال در نسخه ی 1974 این اقتباس و جانی دپ، پنلوپه کروز، میشل فایفر، ویلم دفو، کنت برانا و ... در نسخه 2017 نقش آفرینی کرده اند.

پس از یک قرن قطار اصلی سریع السیر شرق دیگر کار نمی کند اما قطار سریع السیر ونیز-سیمپلون که جایگزینی برای قطار سریع السیر شرق است اگر چه دقیقاً همان مسیر قبلی را از استانبول تا انگلستان نمی رود اما از مسیر استانبول تا پاریس عبور کرده و همچنان خاطره انگیز و رؤیایی است.

2safar

بیت المقدس و اردن

از آن جا که خود آگاتا کریستی مدتی از عمر خود را همراه با همسر باستان شناسش در خاور میانه سپری کرد، بسیاری از داستان های او نیز در شهر های مختلف این منطقه رقم خورده اند. مثلاً زمان مشهور "ملاقات با مرگ" در بیت المقدس و شهر پترا در کشور اردن روی می دهد.

2safar

قطار آبی

در رمان "راز قطار آبی" هرکول پوآرو به حل معمای یک قتل که در این قطار رقم خورده است می پردازد. این قطار که نام دیگرش قطار سریع السیر کاله- مدیترانه است یک قطار لوکس فرانسوی بوده که مسافران ثروتمند فرانسوی را به ریوریا می برده است. این قطار از سال 1886 تا 2003 کار می کرده و امروزه تِ ژوِ با سرعت بالا جایگزین قطار آبی شده است . این قطار اگرچه یک قطار لوکس محسوب نمی شود اما همان مسیر خاطره انگیز را طی می کند و برای طرفداران آگاه کریستی یادآور یکی از معماهای مشهور این نویسنده است.

2safar

تارکای، انگلستان

این شهر زادگاه آگاتا کریستی است و هر ساله در ماه سپتامبر فستیوالی برای بزرگداشت این نویسنده در تارکای برگزار می شود. این شهر که در کنار خلیج دِوُن شایر واقع شده است لوکیشن برخی از آثار آگاتا کریستی نیز بوده است که از جمله ی آن ها زمان مشهور "جنایت به ترتیب الفبا" است.

2safar

گرین وی، انگلستان

با فاصله ی پنج مایل از تارکای خانه ی تعطیلات تابستانی کریستی قرار دارد که بیست تابستان زندگی این نویسنده در این خانه گذشته است. خانه ی ییلاقی گرین وی اکنون برای بازدید عموم آزاد است و ویلا و باغ آن لوکیشن چند داستان پوآرو مانند "پنج خوک کوچک" و "سایبان مرد مرده" بوده است.

2safar

جزیره ی بورگ، انگلستان

یکی از شاهکارهای جاودانه ی آگاتا کریستی "و آنگاه دیگر هیچ" یا "ده سرخپوست کوچک" است که شرح ماجرای هیجان انگیز ده نفر غریبه است که به دعوت فردی ناشناس به جزیره ای می روند و در حالی که امکان خروج از آن را ندارند، یکی یکی به قتل می رسند. یکی از حاضرین قاتل است و همه ی افراد از یکدیگر هراسی عمیق دارند.

این داستانِ آگاتا کریستی در جزیره ی بورگ در ساحل جنوبی دِوُن شایر رقم خورده است . امروزه این جزیره برای طرفداران این نویسنده ی مشهورمکانی جذاب برای گردش و بازدید است. جزیره ی بورگ در یکی دیگر از داستان های آگاتا کریستی نیز به نام "شیطان زیر نور آفتاب" محل وقوع قتل است.

جزیره هتلی لوکس به نام آرت دکو دارد که کریستی در دوران نوشتن برخی رمان هایش در آن اقامت داشته است. امروزه نیز این هتل دایر است و سوئیت دو خوابه ای که کریستی در آن اقامت داشته به افتخار او نام گذاری شده و برای بازدید طرفدارانش آماده است.

2safar

هاروگیت، انگلستان

کریستی پس از ناکامی در ازدواج اولش از خانه گریخت و در هتل قو در هروگیت با نام مستعار ترزا نیل اقامت گزید. هیچ کس خبری از او نداشت تا اینکه یک خبرنگار جوان به نام ریچی کالدر موفق شد او را از طریق داستان هایی که با عنوان مستعارش برای مطبوعات می نوشت شناسایی کند.

این هتل امروزه به نام هتل قدیمی قو شناخته می شود و اغلب رویداد های جذابی در ارتباط با حل معماهای قتل برگزار کرده و از طرفداران آگاتا کریستی دعوت به عمل می آورد تا در حل این معماها شرکت کنند.

2safar

مصر

اگر داستان "قتل در بر روی رود نیل" را خوانده یا فیلمش را دیده باشید حتماً می دانید که مصر یکی از لوکیشن های مورد علاقه ی آگاتا کریستی برای خلق معماهایش است. شما می توانید در امتداد رود نیل مانند خود کریستی سوار بر قایق گردش کرده و نه تنها آثار فوق العاده ی تاریخی جوار رودخانه که ببینید بلکه لوکیشن داستان های آگاتا کریستی که در مصر اتفاق افتاده اند را نیز تماشا کنید.

2safar

کشتی بخار کینگ فوآد سوئیت های مخصوص هرکول پوآرو و آگاتا کریستی دارد که برای اقامت طرفداران این کاراگاه مشهور پلیسی و خالق آن بسیار خاطره انگیز است.

استانبول

کریستی رمان مشهورش "قتل در قطار سریع السیر شرق" را در اتاق هتلی در استانبول نوشته است. این هتل که کاخ پرا نام دارد در قلب ناحیه ی بی اوغلو استانبول قرار گرفته است و نه تنها اتاق محل اقامت او یعنی اتاق 411 هتل به افتخار او نام گذاری شده است، بلکه رستوران های هتل نیز نام این نویسنده ی مشهور را بر خود دارند.

2safar