سفرهایی در دل تاریخ

سفرهایی در دل تاریخ

مکان هایی در دنیا وجود دارند که روزگاری فاجعه خیز بوده اند. فجایع طبیعی چون زلزله و سیل و یا غیر طبیعی چون جنگ، محاصره و تحریم این مناطق را درنوردیده اند. اما این مکان ها امروزه آن فجایع تاریخی را پشت سر گذاشته اند و به توریست ها خوش آمد می گویند. سفر به این سرزمین ها، شنیدن قصه های آن ها و سرگذشت مردمی که رفته اند خاطره انگیز و عبرت آموز است. در این سفر ها می بینید که چطور زندگی ادامه می یابد و پس از خاموش شدن هر صدا، صدایی رساتر و قوی تر راه را ادامه می دهد. با 2Safar همراه باشید.

1. ماچو پیچو

در ژانویه 2010، سیلی عظیم کوهستان را احاطه کرد و 4000 توریستی که در این کوهستان حضور داشتند به دام انداخت. این فاجعه منجر به بسته شدن سرزمین تاریخی اینکا ها بر روی توریست ها شد. پس از مدتی بسته بودن، اکنون ماچو پیچو درهای خود را بار دیگر به روی توریست هایی از سرتاسر دنیا گشوده است و مردم بدون واهمه از تکرار آن حادثه، دوباره سفر به این منطقه را از سر گرفته اند.

2safar

2. مکزیک

در سال 2010 آنفولانزای خوکی در مکزیک شیوع پیدا کرد، سفر به این کشور برای توریست ها ممنوع شد و هزاران توریست سفر خود را به مکزیک کنسل کردند. به محض فروکش کردن این بیماریِ همه گیر توریست ها مجدداً به مکزیک هجوم بردند و از ارزان شدن بلیط های هواپیما به مقصد مکزیک بهره ی کافی را بردند و بیماری های واگیردار به فراموشی سپرده شد.

2safar

3. سارایوو، بوسنی و هرزگویین

بعد از سه سال و نیم محاصره از سال های 1992 تا 1996، سارایووی محبوب ناگهان از بروشور های توریستی حذف شد. اما امروزه پایتخت بوسنی یکی از محبوب ترین شهرهای توریستی اروپا است و گذشته ی تلخ خود را به فراموشی سپرده است.

2safar

4. یونان

یونان از لحاظ اقتصادی دوران افول شدیدی را پشت سر گذشته است و همزمان با مشکلات فراوانی سر و کار داشته است. این مشکلات مختلف تأثیر منفی شدیدی بر صنعت توریسم یونان بر جا گذاشته بود و از آن جا که درآمد حاصل از توریسم از مهم ترین منابع درآمد کشور یونان است، این مسئله مشکلات اقتصادی را شدید تر کرد. اما یونان با تبلیغات زیاد امروزه توانسته است تأثیرات منفی که اخبار مسائل داخلی اش بر اذهان عمومی گذاشته، کمرنگ کند وبار دیگر به توریسم خود رونق ببخشد.

2safar

5. کشمیر

در دهه ی 1960 کشمیر از شهرهای محبوب هیپی ها محسوب می شد و توسط گروه موسیقی بیتل ها و مایکل پلین مورد تحسین قرار گرفت. اما پس از آن که در میان هند، پاکستان، چین و مردم کشمیر جنگ هایی درگرفت، این منطقه ی توریستی محبوب دیگر جایگاه خود را در توریسم بین الملل از دست داد و دچار افول قابل توجهی شد. امروزه مشکلات تا حد زیادی فروکش کرده است و توریسم در این منطقه کم کم به دوران پر شکوه گذشته ی خود باز می گردد. سفر به کشمیر در زمستان نیز توصیه می شود چون اسکی در کوهستان های این منطقه لذت فراوانی دارد.

2safar