ساختمان ها و نماد های تاریخی مسکو

ساختمان ها و نماد های تاریخی مسکو

کاخ سفید (وایت هاوس)

مسکو به عنوان شهر میزبان مسابقه ی افتتاحیه جام جهانی 2018 روسیه، که میان تیم های ملی روسیه (میزبان مسابقات) و تیم ملی عربستان برگزار می شود، میزبان علاقه مندان، هوادارن فوتبال و گردشگران بسیاری خواهد بود

2safar

از این رو، گردشگران خارجی علاوه بر حواشی جام جهانی می توانند از اماکن دیدنی مسکو دیدن کنند و بنا های تاریخی و هویتی روسیه و مسکو یکی از مقاصد گردشگری در این شهر خواهد بود.

2safar

یکی از سازه های مهم و برجسته ی شهر مسکو، کاخ سفید (وایت هاوس) است. این ساختمان که در حال حاضر مقر دولت روسیه و نخست وزیر این کشور به شمار می رود یکی از ساختمانهای تاریخی و نمادین این شهر محسوب می شود. در اطراف کاخ سفید مسکو رود خانه مسکوا قرار دارد و در مقابل آن نیز هتل اکراینا (رادیسون رویال مسکو) قرار گرفته است. این ساختمان در سال 1979 توسط پاول شتلر (Pavel Shteller) و دیمتری چچولین (Dmitry Chechulin) طراحی و ساخته شد.

2safar

یکی از عوامل مهم در توجه تاریخی و سیاسی به این سازه، وقوع و شروع کودتای مقامات شوروی در سال 1991 بود که در این ساختمان رخ داد، در آن زمان این ساختمان به نام مجلس شورا شهرت داشت و پس شکست کودتا و فروپاشی اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی در اوت 1991، این ساختمان کاخ سفید نام گذاری شد و به عنوان مقر دولت روسیه انتخاب گردید.

تپه ی پوکلونایا

2safar

یکی دیگر از نماد های تاریخی شهر مسکو بی گمان تپه ی پوکلونایا است، به باوری بسیاری روس ها، در قرون 14 تا 19 میلادی حرک کاروان های تجاری و مسافران از غرب به شرق بود و روسیه نیز در این مسیر قرار داشت، چرایی شهر ت تپه ی پوکلونایا هم به این باور تاریخی باز می گردد که، این تپه محل توقف مسافران و چشم اندازی بی نظریر بر روی شهر و منظره ی رود مسکوا بوده است و این تپه به نوعی محل میزبانی و خوش آمد گویی به مسافران غرب به شرق محسوب می شد.

2safar

نام تپه به معنای تپه ی عظیم است و یکی بلند ترین نقاط شهر مسکو به شمار می رود. یکی دیگر دلایل برجسته شدن این تپه، قرار گرفتن پارک پیروزی مسکو بر روی آن است. این پارک به عنوان نماد پیروزی شوروی در جنگ جهانی دوم ساخته شد و مجموعه ی تاریخی را تشکیل می دهد. در این پارک موزه مرکزی جنگ میهنی(جنگ جهانی دوم)، یادبود قهرمانان جنگ جهانی اول، موزه ی نظامی روسیه در فضای باز پارک و همچنین یادبود پیروزی سال 1945 با یاس های بنفش از جمله نماد های تاریخی پارک پیروزی بر فراز تپه پوکلونایا است.

2safar

از دیگر جاذبه های این تپه و پارک آن می توان به تردد و گردش شهروندان و گردشگران خارجی و داخلی مسکو اشاره کرد. در فصل های گرم سال این تپه محل تجمع کوهنوردان و در فصل زمستان محل مناسبی برای اسکیت بازی، برگزاری جشن های عید پاک و کریسمس به شمار می رود.

فروشگاه تسوم

2safar

فرو شگاه تسوم TsUM (TsentralnyUniversalnyMagazin) پس از گوم(GUM) دومین فروشگاه معتبر در دوران شوروی به شمار می رفت. در سال 1885 این ساختمان توسط دو معمار اسکاتلندی به نام های اندرو مور و آرچیبالد مریلیس طراحی و ساخته شد، در ابتدای کار این فروشگاه مرکزی برای فروش اجناس لوکس و فانتزی به شمار می رفت و در آن پارچه ها و کلاه های فانتزی به مشتریان عرضه می شد.

2safar

اما نکته قابل توجه در این فروشگاه وجود قوانینی بود که از ابتدا در این فروشگاه جا افتاد و تا حدود زیادی بر خلاف قوانین بازار به ویژه عرف بازار روسیه محسوب می شد، در این فروشگاه چانه زنه در کار نبود و به عنوان یک عرف در آن قیمت برچسب کالا قیمت نهایی آن به شمار می رفت و مشتری امکان چانه زنی نداشت، از دیگر عرف های غیر معمول در آن امکان بازگشت و تبدیل کالا پس از خرید بود و این چنین عرف هایی در میان خرده فروشان مسکو مرسوم نبود.

2safar

سازه و ساختمان اولیه عمر چندانی نداشت و ساختمان معماران اسکاتلندی به سرعت در هم شکست. با از میان رفتن ساختمان قدیمی در سال 1908 رومن کلین (Roman Klein) ساختمان هفت طبقه ی نئو گوتیک را طراحی کرد و مهندسی به نام ولادیمیر شوخوف نیز قاب های ساختمان را طراحی نمود. ساختمان جدید تسوم مورد توجه اهالی شهر مسکو قرار گرفت.

2safar

نام این فروشگاه تا پیش از انقلاب روسیه مریلیس و مور بود و به عنوان فروشگاهی لوکس و گران قیمت شناخته می شد اما با وقوع انقلاب اکتبر و ملی شدن مغازه های آن، نام این فروشگاه هم به تسوم تبدیل شد وکالا های ارائه شده و کارکنان آموزش دیده ی آن نیز تغییر کردند و 200 جوان برای فعالیت در این مجموعه استخدام شدند، هرچند دوران مور و مریلیس تمام شده بود اما تسوم جدید همچنان یکی از فروشگاه معتبر و گران در مسکو به شمار می رفت. در حال حاضر نیز این فروشگاه لوکس ماهیت فانتزی خود را حفظ کرده و یکی از گران قیمت ترین فروشگاه های روسیه به شمار می رود.

ایستگاه قایق سواری رودخانه شمالی

2safar

این ایستگاه به منظور پهلو گرفتن قایق های تفریحی و قایق سواری در سال 1937 در دوران استالین ساخته شد و بنوعی نماد و نشانه شکوه استالین در دوران شوروی پس از انقلاب کارگری روسیه به شمار می رود. این ایستگاه در کمال شکوه و برخلاف تجمل گریزی دوران ابتدائی شوروی، در شکل و شمایلی پر زرق و برق که خبر از شروع دوران جدیدی(دوران استالین) را می داد. ساختمان ایستگاه شبیه به یک کشتی است و با نقاشی های دیواری شگفت انگیز و زیبا، یک چکش و داس نیمه قیمتی با سنگ اورال، یک ساعت زیبا و راه رویی بسیار باشکوه تزئین و آراسته شده است. همچنین میله ی پرچمی نیز بر بالای برج این ساختمان نصب شده که بالا بودن آن نشان از شروع و پایین بودنش علامت پایان فصل ناوبری است.

کاخ پتروف یا کاخ پترووسکی

2safar

کاخی به سبک معماری نئو-گوتیک با ظاهری باشکوه در پروسپکت لنینگراداسکی (Leningradsky Prospect) توسط معمار بزرگ روس کازاکوف(MatveyKazakov ) طراحی و ساخته شد. این کاخ در اواخر قرن هجدهم به دستور امپراتریس و تزارین روس کاترین کبیر به مناسب پیروزی در جنگ بر ترک ها در سال 1768-1774 ساخته شد و روند ساخت آن از سال 1776 تا 1780 به طول انجامید و بر اساس گفته اهالی مسکو، کارترین کبیر در سال 1785 در آخرین شب سفر خود از سنت پترزبورگ به مسکو از این کاخ دیدن نمود و پسر او پاول هم پیش از رفتن به کرملین در این کاخ اقامت داشت.

2safar

کاخ با شکوهپتروف در قرن نوزدهم شاهد جشن های سلطنتی بسیاری بود و در سال 1812 در زمان حمله ناپلئون محل اقامت او شد و ناپلئون سوختن شهر را از این کاخ نظاره گربود. این کاخ نیز پس از خروج ناپلئون به دستور او در آتش سوخت. اقامت ناپلئون در کاخ پتروف در رمان الکساندر پوشکین (یونگیآنگین) (Eugene Onegin)) هم آمده است. درختان باشکوه زیبای اطراف این کاخ نیز در حدود یک قرن پس از ساخت کاخ به صورتی پارکی با درختانی تنومند در اطراف کاخ ساخته شد.

2safar

این کاخ تا سال 1918 یکی از اقامتگاه های سلطنتی به شمار می رفت و پس از انقلاب اکتبر بسیار خوش شانس بود که توسط بلشویک ها تخریب نشد و در سال 1923 به آکادمی نیروی هوایی تبدیل شد و فارق التحصیلانی چون یوری گاگارین و بسیاری دیگر از مشاهیر نیروی هوایی شوروی در این آکادمی و در این کاخ تربیت شدند.

2safar

در حال حاضر این کاخ توسط شهرداری مسکو اداره می شود و در کنار این کاخ هتل، رستوران، استخر و سونا نیز وجود دارد که می تواند پذیرای شهروندان و گردشگران نیز باشد، علاوه براین یکی از تالارهای این کاخ نیز محل برگزاری کنسرت های کلاسیک به صورت منظممی باشد. این کاخ بخشی میراث فرهنگی روسیه به شمار می رود و شما می توانید از طریق تور های گردشگری از این کاخ با شکوه دیدن کنید.

میدان سه ایستگاه

2safar

یکی از زیبا ترین ایستگاه های خطوط ریلی و متروی جهان در شهر مسکو جود دارد و بدون شک مورد توجه بسیاری از گردشگران نیز هست، این ایستگاه که به میدان سه ایستگاه شهرت پیدا کرده ، محل اتصال سه خط اصلی ریلی مسکو است، که خطوط لنینگرادسکی، یاروسلاوسکی و کازانسکی در میدان کومسومولسکایا(Komsomolskaya Ploschad) به هم می رسند که در زمان خود یکی از نقاط قابل توجه تاریخ حمل و نقل به شمار می رفت.

2safar

ایستگاه های لنینگرادسکی و یاروسلاوسکی از ایستگاه های قدیمی روسیه به شمار می روند که در قرن 19 ساخته شدند و ایستگاه کازانسکی هم در ابتدای قرن بیستم ساخته شده است. روند ساخت این میدان به مدت 10 سال تا 1940 طول کشید. این ایستگاه علاوه بر نقش محور در اتصال سه خط اصلی ریلی مسکو، نقش مرکزی و فرهنگی در میان کارگران راه آهن داردو یکی از نماد های هویتی این شهر به شمار رود.

2safar