زندگی در کیش

فرداد پرواز

24 تیر 1396


بسیاری از افراد، دوست دارند در شهر جدیدی زندگی کنند و تغییر بزرگی در زندگی خود ایجاد کنند. در این مطلب شرایط زندگی در شهر کیش آورده شده است. کیش، 91 کیلومتر مربع مساحت و 43 کیلومتر خط ساحلی دارد. این شهر به طور کلی به شکل بیضی می باشد. فاصله آن از بندر گرزه (بندر آفتاب) واقع در خلیج فارس، 18 کیلومتر می باشد. کیش یکی از شهرهای توابع بخش کیش، شهرستان بند لنگه و استان هرمزگان، می باشد. کیش از جمله جزایر خلیج فارس می باشد و در ربع اولیه راستای سواحل 1359 کیلومتری جنوبی ایران، واقع در دهانه خلیج فارس، نزدیک به انتهای این آبراه در تنگه هرمز واقع شده است. عرض شمالی آن 26 32 درجه و طول شرقی آن 53 58 درجه و در جهت ساحل غربی می باشد، در ساحل شرقی 45.15 کیلومتر طول دارد. راستای ساحل جنوبی به ساحل شمالی، در واقع فاصله بندرگاه گمرک و فانوس دریایی، 5.7 کیلومتر، بیشترین عرض این جزیره می باشد. در این جزیره، کوه یا تپه مرتفعی وجود ندارد و توپوگرافی خاصی ندارد. فرودگاه بین المللی این شهر در بخش مرکز که 35-40 متر ارتفاع دارد، و در بخش مرکزی، واقع شده است. بیشترین شیبی که این جزیره دارد از شمال فرودگاه به طرف ساحل، هتل شایان، می باشد.

قیمت کالا ها و خدمات عمومی، به صورت میانگین از تهران و بقیه شهرها بیشتر است. حدودا قیمت گوشت در کیش و تهران یکسان می باشد.برای خرید و سفر به کیش و یا زندگی در کیش بدانید که لوازم الکترونیکی از جمله لپتاپ، گوشی، دوربین و غیره، گران تر از تهران یا هم قیمت با تهران می باشند. اما پوشاک معمولا 10 تا 20 درصد از دیگر شهرها، ارزان تر می باشد. هر سال در این شهر یک میلیون مسافر می آید و از این تعداد تقریبا 150 هزار توریست خارجی و یا ایرانیان مهاجر می باشند. به دلیل فروش اجناس خارجی اصل در بازهای کیش، جاذبه ای برای برخی مسافران برای خرید به وجود می آید. در این جزیره تقریبا 11 بازار بین المللی، بازارچه و مرکز تجاری وجود دارد.

اسامی برخی از این بازارها و مراکز تجاری و بازارچه ها: بازار پردیس، مرکز تجاری کیش، بازار زیتون، بازار مرجان، بازار مروارید، بازار مریم، بازار پارس خلیج، بازار پانیذ، بازار صفین، بازار ونوس. قیمت خودرو در جزیره کیش نسبت به داخل کشور بسیار پایین تر می باشد و دلیل آن عدم پرداخت گمرک است. در جزیره کیش خودرو هایی که در داخل کشور ممنوع می باشند، بلامانع است، مانند سوپراسپرت ها. قیمت خودرو در کیش برابر است با قیمت آن در امارات متحده عربی بعلاوه هزینه حمل و نقل به کیش و 6 میلیون تومان هزینه پلاک منطقه آزاد کیش. همچنین در کیش کرایه خودرو بدون سرنشین مرسوم و پررونق است. برای افرادی که همیشه در شلوغی و ترافیک رانندگی کردند، رانندگی کرده اند، رانندگی در بلوارهای زیبا و خلوت کیش بسیار جذاب و لذت بخش است. در خیابان ها و بلوارهای کیش دوربین های راهنمایی رانندگی و کنترل نامحسوس وجود دارد.


http://hamgardi.com