زلزله 5/2 ریشتری در تهران

فرداد پرواز

30 آذر 1396


زمین لرزه ای به بزرگی 5.2 ریشتر در ساعت 23:27 چهارشنبه شب در تهران به وقوع پیوست که براساس گزارش هایی که توسط ستاد بحران مطرح شد در استانهای مختلف از جمله البرز، قزوین، قم و مناطقی از استان گیلان هم این زمین لرزه احساس شده است.کانون این زمین‌لرزه، 3 کیلومتری شهرستان ملارد در مرز استان تهران و البرز، و در عمق هفت کیلومتری زمین عنوان شده‌ است. همچنین از جمله اثرات منفی این زمین لرزه تشدید آلودگی هوای تهران است و باعث شده تا شاخص آلودگی هوا در ساعت 3 بامداد امروز (30 آذر) ،به 170 برسد.

در پی وقوع زمین‌لرزه بسیاری از شهروندان تهرانی منازل خود را ترک کرده و با خودروهای خود در خیابانها و بزرگراه‌های خروجی تهران تردد کردند که همین اتفاق باعث بروز ترافیک سنگین در برخی معابر و تشدید آلاینده‌ها شد.

مدیرعامل سازمان هلال احمر استان قم گفت: پس از وقوع زلزله تهران که در قم نیز حس شد بلافاصله نیروهای امدادی و تیم های واکنش سریع با حضور در محل کار در حال آماده باش قرار گرفتند.

محمد گل فشان بامداد پنجشنبه در گفت و گویی بیان کرد: تیم‌های امدادی، واکنش سریع و کارکنان این جمعیت با تجهیزات کامل، و با توجه به زلزله و لرزش برخی از شهرستان‌های استان تهران به حالت آماده باش درآمده اند. مهدی زارع که عضو پژوهشکده زمین لرزه میباشد اظهار کرد: اين زلزله ناشي از گسل كرج بوده و در مجاورت گسل هاي بزرگ شمال تهران و اشتهارد قرار دارد. بنابراين اين گسل منتهی اليه گسل هاي بزرگ بوده است.

به گفته مرادی: در منطقه گسل اشتهارد و ملارد و شهر قدس مردم بیشتر احتیاط کنند و برای مدتی هشیار بمانند. وی خاطرنشان کرد : زمین لرزه‌ها همگی به یک نوع رفتار نمی کنند، ممکن است یک زلزله بزرگ بیاید و بعد پس لرزه ای نباشد. متاسفانه هنوز علم زلزله شناسی توانایی پیش بینی دقیق ندارد.


http://fa.alalam.ir