زائران خارجی، گردشگری ایران را رونق داده‌اند

فرداد پرواز

13 خرداد ماه


انگار قرار نیست دو دو تای گردشگری خارجی در ایران به این راحتی‌ها چهار تا شود.

مسئولان سازمان گردشگری در حالی با افتخار از ورود چهار میلیون و 801 هزار و 826 گردشگر خارجی طی سال 92 و دو میلیون و 713 هزار و 771 گردشگر خارجی به ایران طی شش ماهه اول امسال یاد می‌کنند که فعالان حوزه گردشگری به این آمار چندان هم خوشبین نیستند.

آنها معتقدند چون کفه ترازوی گردشگری خارجی به سوی گردشگران زیارتی که بخش قابل توجه آنها نیز از کشورهای همسایه هستند، سنگینی می‌کند، نمی‌توان این موضوع را چندان به رونق گرفتن صنعت گردشگری خارجی در کشورمان نسبت داد، زیرا آمارهای سازمان گردشگری نشان می‌دهد گردشگری خارجی ایران همچنان روی پاشنه گردشگری زیارتی می‌چرخد و این یعنی فرصت رونق اقتصادی گردشگری سیاحتی کشورمان همچنان در سایه بی توجهی سازمان‌های مسئول می‌سوزد.

سرزمینی چهارفصل که طبق آمارهای سازمان جهانی جهانگردی از لحاظ جاذبه‌های طبیعی رتبه پنجم و از نظر جاذبه‌های تاریخی رتبه دهم در دنیا را دارد و همه این مزیت‌ها کافی است برای این‌که صنعت گردشگری یک کشور را رونق ببخشد و هر ساله درآمد کلانی را از این راه نصیب آن کشور کند، اما متاسفانه این پیش‌بینی در مورد کشور ما تاکنون اتفاق نیفتاده است.

کشوری با این محاسن که می‌توانست در زمینه جذب گردشگر بسیار موفق عمل کند، حالا کارنامه درخشانی در صنعت گردشگری ندارد و سهم آن از کل درآمدهای گردشگری دنیا کمتر از یک درصد است.


www.tasnimnews.com