روابط گردشگری ایران و صربستان در چه شرایطی قرار دارد؟

فرداد پرواز

12 مهر 1396


صرب‌ها پس از مطالعه روی ذائقه ایرانی‌ها و لغو روادید، قرار است خط هوایی مستقیم نیز بین تهران و بلگراد ایجاد و روابط گردشگری خود را با ایران بیشتر کنند.

اردیبهشت ماه امسال بود که رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایران در دیدار «ولادان ووکوساولیویچ» وزیر فرهنگ و رسانه صربستان در تهران گفتگو کرد و از رویکرد تازه ایران برای ایجاد روابط دوجانبه و چندجانبه با دیگر کشورها،با محوریت تعاملات فرهنگی و گردشگری خبر داد.

اسفندماه سال گذشته و در سفر «علاء‌الدین بروجردی» رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به صربستان نیز،دولت این کشور اعلام کرد که اراده جدی برای توسعه تجارت بین دو کشور دارد و خواستار امضای موافقت‌نامه تجارت آزاد بین صربستان و ایران شد.

همان موقع اولین تور گردشگری ایران شامل حدود ۲۰۰ گردشگر،هنگام ورود به صربستان در مراسم ویژه‌ای مورد استقبال معاون نخست وزیر و وزیر گردشگری،تجارت و ارتباطات صربستان و همچنین سفیر ایران قرار گرفتند.

از ماه آینده قرار است پرواز مستقیمی بین بلگراد و تهران برقرار شود در این صورت رفت و آمدها به این کشور زیاد خواهد شد. البته در فصل تابستان نیز پرواز مستقیمی وجود داشت که مهلت آن تمام شد و مسافران آن نیز با ویزا به صربستان رفتند.

مسافرانی که می خواستند از ایران به صربستان با تور گردشگری بروند،باید بابت ویزا تنها ۷ دلار می‌پرداختند این هزینه اگرچه زیاد نبود اما همین هزینه نیز از مبلغ تورهای گردشگری حذف شد. اما افرادی که انفرادی به این کشور می‌رفتند ۹۸ دلار باید می‌پرداختند.

گردشگران صرب مانند گردشگران کشورهای دیگر بیشتر از مسیر سنتی و گردشگری ایران بازدید می‌کنند یعنی شهرهای تهران، اصفهان، یزد و کاشان. فعالان گردشگری ایران، می‌خواهند کرمان و برخی از شهرهای شمالی را نیز به پکیج آنها اضافه کند. هر چند که بیشتر گردشگران ترجیح می‌دهند که همان راه کلاسیک را طی کنند.


https://www.kojaro.com