رشد 25 درصدی حضور گردشگران خارجی در همدان پس از برجام

فرداد پرواز

5بهمن1395


علی مالمیر روز مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان گفت: پس از روشنگری ها و گشایش های حاصل از برجام حدود 12 هزار و 400 گردشگر خارجی در 9 ماهه امسال به استان همدان سفر کردند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 25 درصد رشد داشت.

علی مالمیر با بیان اینکه ایران جزو 10 کشور برتر دنیا از نظر گردشگری و ابنیه تاریخی به شمار می رود تصریح کرد: استان همدان به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین دارای یک هزار و 800 اثر تاریخی شناسایی شده و جاذبه های ویژه گردشگری طبیعی همچون غار علیصدر و گنجنامه است و جزو پنج استان برتر گردشگری کشور محسوب می شود.

وی با بیان اینکه در 9 ماهه سال گذشته حدود 10 هزار گردشگر خارجی به استان همدان سفر کردند افزود: برجام آثار ملموسی داشت و موجب شد شاهد افزایش گردشگران خارجی در کشور و به تبع آن در استان همدان باشیم و طبق پیش بینی کارشناسان با رشد گردشگری خارجی در پسا برجام روبرو هستیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان گفت: از طرفی خط ریلی تهران - همدان که به علت تحریم ها و مشکل تامین نشدن ریل، معطل مانده بود با دستور رییس جمهوری و پیگیری های استانداری همدان به زودی افتتاح می شود که در توسعه زیرساخت های حمل و نقل منطقه و جذب گردشگر به استان همدان تاثیر بسیار مطلوبی دارد..

مالمیر تاکید کرد: این خط ریلی که قرار است تا پایان سال بهره برداری شود، زیر ساخت بسیار جدی و تحولی بسیار شگرف برای همدان است و با کاهش زمان سفر از تهران به همدان فرصتی را فراهم می کند تا مرکزنشینان بتوانند آخر هفته خود را در همدان سپری کنند.

مالمیر با بیان اینکه این خط ریلی سفر را سهل تر، ایمن تر و کوتاهتر می کند اظهار کرد: این ظرفیت که حاصل توافق برجام است زیر ساختی بسیار موثر برای تورگردانانی است که می خواهند به همدان تور گردشگری داشته باشند..

وی افزایش فرصت های شغلی و کاهش نرخ بیکاری را از دیگر دستاوردهای برجام در صنعت گردشگری برشمرد و گفت: طبق معیارهای جهانی حدود 9 درصد اشتغال دنیا در حوزه گردشگری تعریف می شود لذا با توسعه گردشگری ، رشد اقتصادی و به تبع آن افزایش فرصت های شغلی و کاهش نرخ بیکاری در تمامی سطوح جامعه رخ می دهد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان تصریح کرد: اگر برجام اتفاق نمی افتاد صنعت گردشگری همدان از ابعاد مختلف آسیب می دید و از آنجا که بخش مهمی از بازار گردشگری استان به دلیل جاذبه های تاریخی شامل گردشگران خارجی است اگر رویکرد خارجی ها مثبت نمی شد و تغییر نمی کرد شاهد استقبال چندانی از سوی گردشگران نبودیم.

استان همدان با یک هزار و 800 آثر تاریخی به عنوان پایخت تاریخ و تمدن ایران زمین معرفی شده است.

آرامگاه بوعلی سینا، آرامگاه باباطاهر، تپه هگمتانه و گنبد علویان، حمام حاج آقا تراب نهاوند، خانه لطفعلیان ملایر، خانه مسعودی و آرامگاه میررضی الدین آرتیمانی و بقعه حیقوق نبی (ع) از مهمترین آثار تاریخی و باستانی این استان است که همه ساله مورد بازدید گردشگران نوروزی قرار گرفته است.

سنگ نوشته های گنج نامه، کلیساهای آنجلی و گریگوری، حمام قلعه، کاروانسرای صفوی، آب انبارها، خانه های قدیمی و باغ نظری در همدان از دیگر آثار تاریخی مورد توجه گردشگران نوروزی استان همدان است.


http://tnews.ir