رشد 30 درصدی ورود گردشگران به کرمان طی امسال

فرداد پرواز

23 اسفند 1395


سال گذشته 22 هزار گردشگر به استان کرمان سفر کرده بودند اما در سال 95 این آمار به 30 هزار نفر رسیده است. "مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان"

محمود وفایی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه در هر سه حوزه میراث فرهنگی، بسیاری از عقب افتادگی های استان را جبران کرده ایم، اظهار کرد: در عین حال کارهای جدید و خوبی اتفاق افتاده که نویدبخش یک افق بسیار روشن است.

وفایی با اشاره به اینکه در زیرساخت های گردشگری استان، کارهای خوبی صورت گرفته است، گفت: در چند سال آینده، چندین هتل چند ستاره، منطقه نمونه گردشگری، چندین مجتمع و مجموعه بزرگ گردشگری افتتاح می شود.

وی افزود: امروزه همه پذیرفته اند که گردشگری یکی از محورهای اصلی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان تصریح کرد: بازسازی بازار کرمان به شکل اصولی در حال انجام است و تاکنون بخش اعظم این بازار بازسازی شده است. همچنین ابنا دیگری مانند میدان گنجعلیخان و کاروانسرای حاج علی آقا به صورت اصولی و مهندسی سنتی در حال بازسازی است.

وفایی به آثار تاریخی و دیدنی کرمان اشاره کرد و گفت: باغ فتح آباد، خانه حاج آقا علی، کنسولگری انگلیس، کاروانسرای حاج آقا علی و غیره از جمله آثار دیدنی کرمان است که مسافران نوروزی می توانند از این آثار بازدید داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: کاروانسرای گنجعلی خان نیز امسال به بازارچه دائمی صنایع دستی استان کرمان تبدیل شده است که گردشگران می توانند صنایع دستی استان کرمان را در این مکان دیدن کنند.

وفایی با بیان اینکه با همکاری شهرداری کرمان و سایر دستگاه ها و رویکرد خوب استاندار اتفاقات خوبی در میراث فرهنگی استان رخ داده است، تصریح کرد: استان کرمان با یک رویکرد منطقی و علمی و بر اساس برنامه های مربوط به آمایش سرزمین به سمت شکوفایی اقتصاد مقاومتی رفته است.

وی ابراز کرد: در باستان شناشی استان کرمان نیز اتفاقات خوبی افتاده و این استان به عنوان بهشت باستان شناسی نام گرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان افزود: در سال 95 ، سه اثر از استان کرمان ثبت جهانی شدند و این استان را در سال 96 برای مسافران نورزوی متفاوت کرده است.

وی ادامه داد: کویر لوت که 80 درصد از آن در استان کرمان واقع شده است یکی از این آثار است که زیباترین جاذبه های این کویر در استان کرمان واقع شده است. قنوات بم و جوچار نیز دو اثر دیگری از استان کرمان است که در سال 95 ثبت جهانی شده و به شناخت و معرفی هرچه بیشتر استان کرمان کمک کرده است.

وی با اشاره به افزایش رشد ورود گردشگران به استان کرمان گفت: در سال 95 حداقل رشد 30 درصدی ورود گردشگران به استان را داشته ایم این در حالی است که در سال گذشته 22 هزار گردشگر به استان کرمان سفر کرده بودند اما در سال 95 این آمار به 30 هزار نفر رسیده است.

وفایی اقامتگاه های بوم گردی استان را از مکان های مورد هدف برای گردشگران معرفی کرد و گفت: 100 اقامتگاه روستایی در استان کرمان برای 600 نفر به صورت مستقیم ایجاد شغل کرده که مسافران نوروزی می توانند در منطقه شهداد و سایر شهرستان های استان از این اقامتگاه ها بهره مند شوند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان افزود: این استان به دلیل صفت مهمان نوازی و بزرگترین استان کشور، بزرگترین مهمان خانه ایران است.


http://www.donyayesafar.com