رسانه های دیجیتال، راه گردشگری را هموار می کنند

فرداد پرواز

25 آبان 1396


گردشگری امروزه به یکی از پردرآمدترین و در عین حال اشتغالزاترین صنعت در جهان تبدیل شده که با ورود رسانه های دیجیتال به این عرصه، رشد این صنعت افزون تر شده اما همه کشورها با توجه به داشته های گردشگری خود، بطور یکسان از این صنعت بهره نمی برند.

اگر بخواهیم کشورهای جهان را از نظر ظرفیت های گردشگری تقسیم کنیم می توانیم به سه دسته از کشورها در این خصوص اشاره کنیم.

نخست کشورهایی که هیج اثر تاریخی و باستانی و طبیعی ندارند. دوم کشورهایی که به طور نسبی از این آثار برخوردارند و سوم کشورهایی که از ظرفیت های گردشگری خوبی برخوردارند.

ایران از نظر داشته های گردشگری در ردیف سوم این تقسیم بندی قرار دارد یعنی از ظرفیت های گردشگری خوبی برخوردار است اما بدلیل ضعف تبلیغات و مدیریت،نتوانسته از داشته های خود در این زمینه بدرستی استفاده کند.

اما یک تفاوت اساسی بین برخی کشورهای ردیف نخست و دوم با کشور ما وجود دارد و آن این است که تعدادی از همین کشورها با اینکه از بضاعت گردشگری برخوردار نیستند یا اندک بهره مندند، از نظر در آمد و اشتغال در بخش گردشگری بهتر از ما عمل کردند.

ایجاد اماکن گردشگری، رسیدگی به زیرساخت های گردشگری مثل راه، حمل و نقل و هتل از جمله اقدامات این کشورها برای جذب توریسم بوده است.

ایران برای رشد گردشگری،ضمن اینکه باید رسیدگی به زیرساخت های گردشگری را مورد توجه قرار دهد باید از تجربیات کشورهای موفق در این زمینه نیز بهره گیری کند.

در بحث گردشگری باید از همه امکانات و ابزارها،از جمله رسانه های دیجیتال استفاده کنیم تا به نقطه مطلوب برسیم.

صنعت گردشگری تا حدودی زیادی به تبلیغات متکی است و رسانه های دیجیتال اکنون بهترین ابزار برای این اطلاع رسانی هستند. محصولات و تولیدات این رسانه ها قابل دسترسی همه افراد در سطح دنیا هست بنابر این با استفاده از این ابزار می توان با کمترین زمان و هزینه، بیشترین سود و منفعت را نصیب جامعه کرد.


http://www.irna.ir