راه های غلبه بر جت لَگ یا پرواز زدگی

چرا ما دچار جت لگ Jet Lag میشویم؟ چگونه راحت تر ساعت بدن خود را با منطقه ی زمانی مقصد تطبیق دهیم و با پروازهای طولانی کنار بیاییم؟ جت لگ می تواند سفر رویایی ما را تبدیل به خستگی مفرط کند. ما در 2سفر راهکارهایی برای غلبه بر جت لگ به شما ارائه می دهیم.

2safar

دلیل جت لگ چیست؟

قبل از هر چیز بهتر است بدانیم بدن ما چگونه کار می کند، در این صورت راحت تر می توانیم بر جت لگ غلبه کنیم. بدن ما طوری برنامه ریزی شده است که کارهای مختلفی در طول بیست و چهار ساعت شبانه روز انجام می دهد از جمله غذا خوردن و خوابیدن. این برنامه های روتین ثابت، چرخه ی زیستی بدن ما محسوب می شود و هنگام پرواز این چرخه به هم می خورد. سفر از یک منطقه ی زمانی به منطقه ی دیگر می تواند بدن ما را به شدت به هم بریزد و منجر به خستگی مفرط، ناراحتی گوارشی، مشکلات روده ای، کاهش اشتها و ضعف در حافظه و تمرکز شود. به نظر خیلی بد است، اینطور نیست؟ این موارد از تاثیرات رایج جت لگ هستند اما مردم به شیوه های مختلفی تحت تاثیر جت لگ قرار می گیرند. اگر سوال بعدی شما این است که چه مدت طول می کشد تا عوارض جت لگ فروکش کند در کمال تأسف باید به شما مسافر مشتاق بگوییم هیچ الگوی مشخصی در این باره وجود ندارد. نه تنها تاثیر جت لگ روی افراد مختلف متفاوت است بلکه بسته به سن، سلامتی و سطح اضطراب افراد تغییر می کند.

2safar

آیا سفر به بعضی کشورها جت لگ سخت تری به دنبال دارد؟

سفر در جهت جغرافیایی به سمت غرب بهتر از سفر به سمت شرق است. اگر شما زمانی خود را وادار به خوابیدن کنید که بدن شما بیدار است، نیمه شب از خواب بیدار خواهید شد. در واقع بدن شما یک روز طولانی را بهتر از یک روز کوتاه تحمل می کند. مطالعات نشان می دهد به ازای تغییرهر یک از منطقه های زمانی، بدن شما یک روز احتیاج دارد تا خود را تطبیق دهد بنابراین هر چه تعداد این منطقه های زمانی بیشتر باشد یا به عبارت دیگر شما پرواز طولانی تری داشته باشید، غلبه بر جت لگ بیشتر طول می کشد.

2safar

کارهایی که می توان قبل از پرواز برای غلبه بر جت لگ انجام داد

چند روز قبل از پرواز برنامه ی روزانه ی خود را انعطاف پذیر کنید: اگر بدانید چطور قبل از یک پرواز طولانی برنامه ریزی کنید، سفر خود را شاداب و پرانرژی شروع خواهید کرد نه خسته و خواب آلود. اگر فردی مقید با برنامه ی خواب و خوراک ثابت هستید، چند روزی قبل از پرواز کمی برنامه ی خود را از حالت منظم همیشگی خارج کنید و ریلکس باشید. هر چه در برنامه ی روزانه ی خود انعطاف پذیر تر باشید، کمتر دچار مشکلات و عوارض پرواز های طولانی خواهید شد.

شب قبل از پرواز خوب بخوابید: مردم معمولا شب قبل از سفر کم می خوابند که ممکن است دلیل آن هیجان سفرو یا تلاشی عمدی برای خسته کردن خود و خوابیدن در طول راه باشد. این اشتباه بزرگی است. تغییرات دقیقه ی نود در برنامه ی روتین فقط تنظیم بدن شما با منطقه زمانی جدید را دشوارتر می کند. برعکس، خواب خوب قبل از سفر آمادگی شما را برای غلبه بر جت لگ افزایش می دهد.

2safar

از پرواز هایی که شب به مقصد می رسید اجتناب کنید

سعی کنید پروازی رزرو کنید که در روشنایی روز به مقصد برسید. به این شکل بیدار ماندن برایتان راحت تر خواهد بود چون وسوسه می شوید به بیرون رفته و گردش کنید و یک روز کامل در مقابلتان قرار دارد.

2safar

با هواپیماهای خوب پرواز کنید

هواپیماهایی چون ایرباس 350 یا ایرباس 380 برای کاهش تاثیرات جت لگ عالی هستند. دلیل این امر، سیستم های تولید رطوبت داخل کابین و نورپردازی LED این هواپیماها می باشد که قادر است 16.7 میلیون رنگ که متانسب با مراحل مختلف نور در روز شبیه سازی شده است تولید کند. ویژگی مهم دیگر، سیستم تهویه است که هوای کابین را هر دو دقیقه یک بار عوض می کند

2safar

سعی کنید پروازهای دو قسمتی بگیرید که بین راه توقف دارند

اگر پرواز شما در بین راه توقف داشته باشد بهتر است زیرا بدنتان زمان پیدا می کند تا خود را با شرایط جدید وفق دهد. به این شکل هزینه ی پرواز خود را نیز کاهش می دهید.

از مصرف نوشیدنی الکلی اجتناب کنید

وسوسه ی شروع تعطیلات با الکل را کنار بگذارید. الکل در ارتفاع زیاد ایجاد خستگی و تشنگی می کند و امکان غلبه بر جت لگ را کاهش می دهد.

از مصرف قرص های خواب خودداری کنید

تکیه بر داروهای خواب آور در پروازهای طولانی اشتباه است و در واقع ارزشش را ندارد. آنها نه تنها کمک به برطرف شدن جت لگ نمی کنند، بلکه احساس گیجی و خواب آلودگی را در شما پس از رسیدن به مقصد افزایش می دهند. اگر به ماده ی خواب آوری احتیاج دارید از مواد طبیعی مثل چای گیاهی استفاده کنید. آب جوش در هواپیما موجود است و فقط تی بگ گیاهی خود را به همراه داشته باشید.

قهوه ننوشید

از نوشیدنی های حاوی کافئین مثل قهوه، کولا و نوشابه های انرژی زا اجتناب کنید. این محرک های مصنوعی روی خواب شما تاثیر می گذارد و جت لگ را سخت تر می کند. بهتر است آب زیاد بنوشید تا جت لگ را راحت پشت سر بگذارید.

2safar

ساعت خود را تنظیم کنید

وقتی سوار هوپیما می شوید، ساعت خود را با ساعت مقصد تنظیم کنید تا به لحاظ روانی برای زمان جدید آماده شوید. فقط حواستان باشد این کار را قبل از نشستن داخل هواپیما انجام ندهید چون اگر به این دلیل از پرواز جا بمانید واقعا مضحک است!

2safar

در طول پرواز راه بروید

بگذارید خون در پاهایتان راحت تر گردش کند و از DVT (ایجاد لخته در خون) جلوگیری کنید. بهتر است از جوراب مخصوص هواپیما استفاده کرده و اصلا به ظاهر خود در این مواقع اهمیت ندهید. شما در فشن شو حضور ندارید! پوشیدن این جوراب ها

متناسب با زمان مقصد غذا بخورید

بهتر است سه وعده غذای روز را متناسب با منطقه ی زمانی مقصد بخورید حتی اگر به معنای خوردن کورن فلکس صبحانه در ساعت یازده شب باشد. اگر جز افرادی هستید که از غذای آخر شب لذت می برید پس مشکلی وجود نخواهد داشت.

2safar