راهنمای پرواز با کودکان

راهنمای پرواز با کودکان

شاید تا به حال از افراد زیادی شنیده باشید که سفر کردن با کودک برایشان دشوار است و به خصوص در هواپیما نگران رفتار فرزند خود هستند. در واقع می ترسند فرزند کوچکشان تمام مدت پرواز گریه کند و مزاحم سایرین باشد و یا وقتی به مقصد می رسند طوری از آزار و اذیت کودکشان مستأصل باشند که لذتی از سفر نبرند. اما ما به شما امید می دهیم سفر هوایی با کودک الزاماً سخت نیست. مردم زیادی در سرتاسر دنیا با فرزندان خود سوار هواپیما شده و بدون هیچ دردسری از پرواز لذت می برند. با 2Safar همراه باشید تا نکاتی آموزنده در اتباط با پرواز همراه با کودکان بیاموزید.

2safar

1. از هزینه ها و قوانین ایرلاین خود اطلاع کامل داشته باشید.

قوانین ایرلاین ها در مورد کودکان با یکدیگر متفاوت است و حتماً قبل از پرواز یا حتی خرید بلیط به وبسایت ایرلاین مورد نظر خود رفته و مقررات و هزینه ها را با دقت مطالعه کنید. شاید حتی لازم باشد مقایسه ای بین هزینه های چند ایرلاین انجام داده و مناسب ترین را انتخاب کنید. امکان حمل وسایل کودک نظیر کریر، صندلی مخصوص کودک، تخت خواب سفری و غیره در ایرلاین های مختلف متفاوت است. بعضیایرلاین ها هزینه ی اضافه بار برای حمل این وسایل شارژ می کنند. در ضمن اختصاص یک صندلی مجزا به کودک یا نشستن او در آغوش والدین نیز در ایرلاین های مختلف با توجه با سن کودک متفاوت است. در ضمن بد نیست بدانید در تمام ایرلاین های معروف والدینی که با کودک خود سفر می کنند در سوار شدن به هواپیما اولویت دارند.

2safar

2. کامل و دقیق برنامه ریزی کنید

برنامه ریزی قبلی برای هر سفری لازم است اما اگر با فرزند کوچک سفر می کنید، لازم است وقت و دقت بیشتری برای برنامه ریزی صرف کرده و همه ی احتمالات را در نظر بگیرید. لیست دقیق اقلام مورد نیاز فرزند خود در سفر را تهیه کنید، از دستمال مرطوب گرفته تا انواع اسباب بازی و خوراکی های بین راه. اگر هواپیما مانیتور ندارد بهتر است یک دی وی دی پلیر قابل حمل نیز به همراه داشته باشید. کودکان به لباس های بیشتری نسبت به بزرگسالان احتباج دارند و در ضمن از داروهای ضروری نیز غافل نشوید.

2safar

3. هدایای کوچکی برای مسافران اطراف خود به همراه داشته باشید

صبر مسافرانی که نزدیک به کودکان می نشینند قابل تحسین است. چه مسافر کناری شما که سر و صدای فرزندتان را تحمل می کند و چه کسی که صندلی جلو نشسته و لگد های کودک را به پشتی صندلی تاب می آورد، تقصیری ندارند که شما تصمیم گرفته اید با کودک خود سفر کنید. آن ها حق دارند از پروازی آرام و لذت بخش برخوردار باشند. فراموش نکنید حتماً از آن ها عذرخواهی و تشکر کرده و طلبکارانه رفتار نکنید. حتی بهتر است هدیه ی کوچکی مثل خوراکی برای مسافران اطراف خود به همراه داشته باشید تا به عنوان تشکر از تحمل آن ها در طول پرواز تقدیمشان کنید. بهتر است عذرخواهی شما در آغاز سفر باشد و با مهربانی و ادب از صبر و آرامش آن ها پیشاپیش تشکر کنید. این رفتار تأثیر خیلی خوبی روی آن ها خواهد گذاشت و تحمل ناراحتی و سر وصدا را در طول پرواز برایشان آسان تر خواهد کرد.

2safar

4. لباس اضافه برای خود و فرزندتان به همراه داشته باشید.

فراموش نکنید که تمام لباس ها را به بار تحویل ندهید و حتماً در چمدان کابین یا کیف دستی خود چند دست لباس اضافه در دسترس داشته باشید. شاید به همراه بردن لباس اضافه برای کودک یک امر بدیهی باشد اما لازم است بدانید خود شما نیز به لباس اضافه نیاز دارید. کودکان نه تنها لباس های خود که گاهی لباس های بزرگسالان را نیز کثیف می کنند. شاید بیشتر مواقع به لباس اضافه احتیاج پیدا نکنید اما برای آرامش خیال خودتان حتماً آن را به همراه داشته باشید. سفر و پرواز قرار است برای ما لذت و خوشی به همراه داشته باشد نه استرس و نگرانی.

2safar

5. چند بازی ساده برای کودک به هواپیما ببرید.

اگرچه لازم است وسایل سرگرمی کودک خود را در هواپیما مهیا کنید، اما زیاده روی در این کار خوب نیست. واقعاً احتیاجی به بسته بندی تمام اسباب بازی ها و کتاب داستان های کودک خود و حمل آن همه بار در سفر نخواهید داشت. کودک شما به چند بازی بیشتر نیازی ندارد و بیشتر از آن خسته و گیج خواهد شد. هر چه بازی های ساده تری انتخاب کنید برای کودک در سفر بهتر است.

2safar

6. باری که داخل کابین می برید ترجیحاً کوله پشتی باشد.

اگر با فرزند کوچک سفر می کنید بهتر است هر دو دستتان را خالی نگه دارید. بهترین گزینه ی بار برای شما کوله پشتی است. شما لازم است خیلی جاها کودکتان را بغل کنید، پس چمدان کابین یا ساک و کیف دستی انتخاب خوبی نیست.

7. زودتر چک این کنید.

وقتی با کودک سفر می کنید، در مراحل مختلف سفر بیشتر از معمول معطل خواهید شد. کودکان سرعت عمل بزرگسالان را ندارند، آهسته تر راه می روند و زودتر خسته شده و نیاز به استراحت دارند. پس سعی کنید خیلی زودتر از معمول به فرودگاه رفته و چک این کنید.

2safar

8. در ساعات خواب کودکتان پرواز نکنید.

بلیط خود را در ساعاتی که معمولاً کودکتان خواب است مثل صبح زود یا نیمه شب نگیرید. به این شکل مجبور خواهید بود کودک را به زور از خواب بیدار کرده و احتمال بداخلاقی و بهانه گیری او در طول سفر بالا می رود.

2safar

9. قبل از پرواز با کودک خود صحبت کنید.

اگر فرزند شما بیشتر از دو یا سه سال دارد، صحبت با او قبل از پرواز ایده ی خوبی است. ما پیشنهاد نمی کنیم کودک خود را از تنبیه بترسانید یا تهدید کنید که در صورت سر و صدا و اذیت، او را جا می گذارید و تنها به سفر می روید! بلکه می توانید به او در مورد رفتار در هواپیما به سادگی آموزش دهید و حتی بد نیست بگویید آقای پلیس در هواپیما برای حفظ سکوت و آرامش مسافران حضور دارد و اجازه نمی دهد کسی در راهروی هواپیما بازی کند یا از صندلی ها بالا برود. با هر شیوه ای که خود در تربیت کودکتان پیش می گیرید، کمی انضباط و مقررات سفر را به او بیاموزید.

2safar

10. در هواپیما زیاد به کودک مایعات ندهید.

اگر با فرزند خود سفر می کنید، اولاً سعی کنید صندلی کنار راهرو را رزرو کنید تا برای رفت و آمد کودک خود به دستشویی هواپیما، مجبور به بلند کردن مسافر کناری نشوید. حتی اگر صندلی کنار راهرو هنگام رزرو خالی نبود، در هواپیما از مسافر آن صندلی خواهش کنید جایش را با شما عوض کند. به علاوه زیاد مایعات به کودک خود ندهید تا مدام مجبور شوید او را به دستشویی ببرید.

2safar

11. با کودک خود نمایش خلبان یا مهماندار بازی کنید.

اگر کودک شما از پرواز می ترسد یا رفتار خوبی از خود نشان نمی دهد، انجام نمایش های آموزشی راهکار مؤثری است. می توانید این کار را قبل از سفر و در خانه یا در حین پرواز انجام دهید. از کودک خود بخواهید نقش خلبان یا مهماندار را بازی کرده و شما مسافر او باشید. از طریق این بازی نکات لازم را به او بیاموزید و سعی کنید تجربه ی پرواز را برای او هیجان انگیز و جذاب جلوه دهید. انجام این بازی، رفتار کودک شما را بهتر خواهد کرد و ترس او پرواز را کاهش خواهد داد.

2safar

12. خوراکی های خوشمزه و متنوع به همراه داشته باشید.

گرسنگی یکی از بزرگ ترین علت های بداخلاقی و بی قراری بچه هاست. سعی کنید قبل از سفر کیف خود را پر از خوراکی های خوشمزه کنید و حتی بیشتر از نیاز خوراکی به همراه داشته باشید و به کودک حق انتخاب بدهید. به غذای هواپیما اتکا نکنید چون ممکن کودک شما آن را دوست نداشته باشد یا قبل از سرو غذا گرسنه شود.

2safar

13. لباس راحت به کودک خود بپوشانید.

برای پرواز لازم نیست لباس و کفش مهمانی بر تن کودک خود کنید. راحت بودن فرزند شما باید در اولویت باشد. بلوز و شلوار راحت حتی مشابه لباس خانه بهترین انتخاب است. یک بالش و پتوی نازک نیز برای کودک به همراه داشته باشید.

2safar

14. برای دلدرد و بیماری کودک در هنگام پرواز آمادگی داشته باشید.

شاید این بزرگ ترین ترس والدین در سفر با فرزندان خردسال باشد. آمادگی قبلی بخشی از این نگرانی را کاهش خواهد داد. داروی دلدرد در کیف دستی خود داشته باشید. حتماً لباس تمیز اضافه نیز در دسترستان باشد. در صورتی که حال فرزندتان بد شد، به هیچ وجه دست و پای خود را گم نکنید. مهمانداران نیز در این گونه مواقع آماد ه هستند به یاری شما بشتابند. آمادگی و خونسردی بهترین راه حل این مواقع بحرانی است.

2safar

15. پرواز های چند قسمتی بگیرید.

شاید این توصیه به نظرتان عجیب باشد چون به معنای طولانی کردن سفر است و احتمال بروز مشکلات را افزایش می دهد اما اینگونه نیست. اگر با کودک سفر می کنید سعی کنید پروازتان زیاد طولانی نباشد. بچه ها توانایی یک جا نشستن به مدت طولانی را ندارند. آن ها نیاز دارند که راه بروند، بالا و پایین بپرند و تحرک داشته باشند. وقتی شما برای عوض کردن پرواز توقف می کنید، انرژی فرزندتان تخلیه شده و دوباره آمادگی یک جا نشستن را پیدا می کند.

2safar

16. از این زمان برای پرورش خلاقیت کودک استفاده کنید.

بچه ها هر چقدر هم دوست داشتنی باشند، در هنگام کسل شدن باعث آزار و اذیت سایرین می شوند. سعی کنید در طول پرواز از کسل شدن کودک جلوگیری کنید. انجام فعالیت های خلاقانه کمک زیادی به سرگرم ساختن کودکان می کند. دفتر نقاشی و مداد رنگی و کتاب داستان از جمله چیزهایی ست که لازم است حتماً برای فرزند خود به همراه داشته باشید. از تبلت و آی پد نیز غافل نشوید. بازی های کامپیوتری برای کودکان خیلی سرگرم کننده هستند و گزینه ی خیلی خوبی برای پرواز های طولانی می باشند.

2safar

17. خودتان شاد باشید تا کودکان نیز شاد باشد.

سوار شدن بر هواپیما تجربه ی هیجان انگیز و لذت بخشی است. شاید برای شما پرواز جذابیت خود را از دست داده باشد اما برای کودکان همچنان جالب است. آن ها چیزی از پولی که صرف بلیط کرده اید، نگرانی های اضافه بار یا تفاوت قسمت فرست کلاس و اقتصادی سر در نمی آورند. اگر شما خودتان بی حوصله بوده و زیر لب غر غر کنید یا لذتی از پرواز نبرید، فرزند شما نیز همینگونه رفتار خواهد کرد. خیلی زود کسل خواهد شد و بهانه گیری هایش شروع می شود. برعکس اگر خود را شاد و هیجان زده نشان دهید، او را نیز به سر ذوق خواهید آورد و همگی از تجربه ی پرواز لذت خواهید برد.

2safar