راهنمای سفر به عنوان یک خانم تنها

راهنمای سفر به عنوان یک خانم تنها

هر سال هزاران خانم، جوان و پیر، به تنهایی سفر می کنند و در امنیت کامل به خانه باز می گردند. شما هم می توانید یکی از این خانم های مستقل و شجاع باشید. در این مقاله نکاتی که لازم است در سفر به عنوان یک خانم تنها بدانید به شمار یاد آوری می کنیم تا با رعایت آن ها سفری امن تر، غنی تر و لذت بخش تر پیش رو داشته باشید. با 2Safar همراه باشید.

2safar

مستقل باشید و سعی کنید تمام کارهایتان را در سفر خودتان انجام دهید.

هر چیزی که لازم دارید با خود به همراه داشته باشید، از شارژ بودن گوشی تلفن همراهتان مطمئن شوید، کار کردن با نقشه و جی پی اس را بدانید، کتاب راهنما و زبان (یا نسخه ی الکترونیکی آن ها) را فراموش نکنید. پول نقد و خرد با خود همراه داشته باشید و تبدیل کردن قیمت ها را بلد باشید. به این ترتیب احساس استقلال کامل خواهید داشت و مجبور نیستید دائماً از مردم سؤال بپرسید و راهنمایی بخواهید. برقراری ارتباط با دیگران در سفر لذت بخش است و همیشه توصیه می شود، اما بهتر است این ارتباط از سر اجبار و نیازمندی نباشد. هر چه مستقل تر باشید و تمام کارهایتان را در سفر خود به تنهایی انجام دهید ایمنی بیشتری خواهید داشت و کمتر در معرض سؤاستفاده ی افراد سودجو قرار خواهید گرفت.

2safar

بیش از حد به دیگران اطلاعات ندهید.

چه در زندگی واقعی و چه در شبکه های اجتماعی زیاد از حد زندگی خصوصی خود را با دیگران شریک نشوید. این مسئله در سفر آن هم به عنوان یک خانم تنها از اهمیت بیشتری برخوردار است. با غریبه ها محتاطانه برخورد کنید و زندگی تان را به قول معروف روی دایره نریزید. اگر در هواپیما، هتل یا هر جای دیگری دوستانی پیدا کنید خیلی خوب است. اما به این دوستان در مورد خودتان آمار ندهید. اطلاعات سفر خود را نیز با احتیاط در شبکه های اجتماعی شِیر کنید. اگر صفحات عمومی در فیس بوک و اینستاگرام دارید بهتر است کل عکس ها و اطلاعات سفر را در پایان سفر با دیگران به اشتراک بگذارید.

2safar

مراقب استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی باشید.

به طمع پرداخت پول کمتر سوار تاکسی های نامطمئن نشوید. در فرودگاه فقط از دفتر مخصوص تاکسی فرودگاه ماشین بگیرید و به تاکسی هایی که بیرون فرودگاه شخصاً به شما نزدیک می شوند و پیشنهاد سواری می دهد اطمینان نکنید. حتی اگر به لحاظ ایمنی خطری شما را تهدید نکند، این تاکسی ها ممکن است زیر مبلغ توافق شده بزنند و وقتی دستتان به هیچ کجا بند نیست درخواست مبالغی بالا از شما کنند. در شهر های بزرگ مانند لندن تاکسی های مخصوص بانوان وجود دارد که توصیه می شود از این تاکسی ها استفاده کنید.

Hitchhiking یا به طور رایگان سوار ماشین های بین راهی شدن برای شما به عنوان یک خانم تنها کار خطرناکی است. به صرف اینکه احساس ماجراجویی می کنید دست به چنین کارهایی در سفر نزنید. حتی در کشورهای امن اروپایی نیز چنین ریسکی نکنید.

2safar

از جیغ و داد در مواقع ضروری نترسید.

2safar

شاید در یک کشور خارجی از اینکه تمام نگاه ها را به خود جلب کنید یا به قول معروف نمایش به راه بیندازید خجالت بکشید اما این کار در مواقعی لازم است. اگر به شما حمله شد یا خود را در موقعیتی تهدید آمیز حس کردید با تمام وجود جیغ بکشید و اصلاً در این مورد احتیاط به خرج ندهید. حتی اگر فقط شک کردید که کسی قصد حمله به شما را دارد صبر نکنید تا از این موضوع مطمئن شوید. اگر به توانایی خود در کشیدن جیغ بنفش شک دارید، یک سوت یا آلارم خطر خصوصی به همراه داشته باشید تا در مواقعی که احساس خطر می کنید آن ها را به صدا در آورده و نظر همه را به خود جلب کنید.

2safar

نکات ایمنی در سفر جاده ای

اگر با اتومبیل سفر می کنید، نکات ایمنی را به دقت رعایت کنید. از قفل بودن درهای اتومبیل اطمینان حاصل کنید. همچنین باید تا حد امکان مطمئن باشید که وسط جاده به دلیل بروز مشکلی مجبور به توقف نخواهید شد. اتومبیل خود را قبل از سفر به مکانیک نشان داده و اگر قصد کرایه ی اتومبیل دارید به متصدی کار رنتال تأکید کنید که یک خانم تنها هستید و می خواهید صد در صد از اتومبیلی که اجاره می کنید مطمئن باشید. وقتی باک بنزین نیمه خالی شد بنزین بزنید و صبر نکنید تا به موقعیت بنزین زدن اورژانسی برسید. با رعایت تمام این نکات، اگر همچنان به مشکلی برخوردید به جای پیاده شدن از اتومبیل و کمک خواستن از راننده های عبوری با تلفن همراه خود با تعمیرکار سیار یا شماره ی اورژانسی تماس بگیرید. در صورت بروز تصادف نیز از اتومبیل خود پیاده نشوید و منتظر رسیدن پلیس بمانید. برخی از سارقان و تبهکاران ترتیب تصادف های ساختگی را می دهند و قصد سرقت از شما را دارند.

2safar

از اطراف خود آگاه باشید.

هرگز دست به کاری نزنید که هوشیاری تان را کاهش دهد. رعایت این نکته در سفر های تنها از اهمیت خیلی بالایی برخوردار است. شما در سفر باید حواس خود را همیشه جمع نگه دارید و نسبت به محیط خود نکته سنج و دقیق باشید، نه اینکه در عالم هپروت سیر کنید یا با صدای موسیقی بلند در گوش های خود از محیط اطراف غافل شوید.

2safar

در گردش های شبانه احتیاط کنید.

در بسیاری از کشورهای دنیا خانم ها دیر وقت شب به تنهایی بیرون نمی روند و اگر شما این کار را انجام دهید ممکن است خطرناک باشد یا موجب تفکرات نادرست در موردتان شود. در این مورد قبل از سفر تحقیق کنید. اگر قصد دارید برای شام بیرون بروید تاکسی بگیرید و برای راه برگشت نیز با تاکسی هماهنگ کنید تا در ساعتی مقرر به دنبال شما بیاید. اگر دوست دارید مقصد خود را در شب ببینید در تور های گشت مناظر شبانه شرکت کنید. این تورها که دسته جمعی هستند معمولاً از امنیت کافی برخوردارند.

2safar

سفرنامه بنویسید.

نوشتن سفرنامه از جزئیات و خاطرات سفر هم خاطره انگیز است و هم آموزنده. سفرنامه ها کمک می کنند که بخشی از مقصد را با خود به خانه ببرید و برای همیشه در روح خود حفظ کنید و در ضمن بعداً با مرور یادداشت ها نکات مهمی که برای سفرهای بعد لازم است به یاد بیاورید. لازم نیست زمان زیادی از سفر خود را به نوشتن اختصاص دهید. در حد روزی پنج دقیقه وقت بگذارید و رئوس مطالب و جاهایی که بازدید کرده اید را در دفترچه ای یادداشت کنید. سپس در پایان سفر یا وقتی در اواخر سفر زمان آزاد دارید، مثلاً در فرودگاه منتظر پرواز هستید، به تکمیل یادداشت ها بپردازید. اگر می خواهید سفرنامه های جذاب تری داشته باشید می توانید یک اسکرپ بوک مخصوص سفر خلق کنید و خاطرات ویادداشت هایتان را همراه با عکس و یادگاری هایی چون بلیط های ورودی اماکن مخالف، کارت پستال ها، آیتینری تور و چیزهایی از این قبیل در اسکرپ بوک نگهداری کنید.

سفرنامه و خاطره نویسی مسافرت هایتان را برایتان جذاب تر و ماندگارتر خواهد کرد. حداقل یک بار امتحان کنید.

2safar

به خرید بروید.

معمولاً آقایان کمتر از خانم ها به خرید علاقه دارند یا حداقل در طول سفر زمان کمتری را به خرید اختصاص می دهند. حال که به عنوان خانمی تنها به سفر رفته اید تا جایی که می توانید از این فرصت استفاده کرده و در مراکز خرید دوست داشتنی به گردش بپردازید. شاید بعضی ها خرید در سفر را وقت تلف کردن بدانند اما اگر واقعاً از خرید لذت می برید این علاقه ی خود را به شکل معقولی دنبال کنید و به حرف دیگران اهمیت ندهید.

2safar

لبخند بزنید و شاد باشید.

اگر شما دو خانم خارجی را در کشور خود ببینید که یکی از آن ها خنده رو و شاد است و دیگری با اخم های درهم و قدم هایی تند راه می رود ترجیح می دهید به کدام یک نزدیک شده و ارتباط برقرار کنید؟ پاسخ روشن است. به عنوان یک توریست خندان و خوش اخلاق شانس زیادی را برای آشنایی با مردم مختلف و پیدا کردن دوستان خوب در سفر خواهید داشت. خانمی که به تنهایی سفر می کند لازم نیست رفتاری تدافعی داشته باشد و به بهانه ی حفظ امنیت با هیچ کس حرف نزند و ارتباط برقرار نکند. کافی است باهوش و موقعیت شناس باشد.

2safar

برای خود تکلیف و مشق شب تعیین کنید.

شاید به نظرتان مسخره برسد اما اگر برای هر روز سفر خود تکلیفی در نظر بگیرید سفری لذت بخش تر و سودمند تر خواهید داشت. مثلاً به خود بگویید امروز می خواهم خوشمزه ترین موموس نپال را امتحان کنم یا امروز قصد دارم یک دوست خارجی بیابم. هر شب از خود بپرسید تا چه حد با تکلیف آن روز پایبند بوده اید و به آن عمل کرده اید. به این ترتیب در پایان سفر متوجه می شوید چقدر هدف مند تر بوده اید و از موقعیت ها به خوبی استفاده کرده اید.

2safar