راهنمایی در رابطه با چک امنیتی فرودگاه

راهنمایی در رابطه با چک امنیتی فرودگاه

اگر با قوانین امنیتی پرواز آشنایی داشته و از قبل برای آن آماده باشید، تجربه ای راحت تر و شاد تر از سفرهای هوایی خود خواهید داشت و به جای استرس در هنگام عبور از گیت کنترل امنیتی، همه چیز برایتان روتین و منظم پیش خواهد رفت. در این مقاله اطلاعاتی مفید در رابطه با کنترل امنیتی فرودگاه ها ارائه خواهیم کرد که در سفر های آتی به شما کمک کند این پروسه را راحت تر پشت سر بگذارید. با 2Safar همراه باشید.

2safar

چرا ما باید لپ تاپ و سایر وسایل الکترونیکی خود به جای چمدانی که تحویل بار می دهیم، در کیف وچمدان کابین خود حمل کنیم؟

باطری هایی با انرژی بالا که در لپ تاپ ها، دوربین ها، تلفن های همراه، هدفون های فیلتر کننده ی صدا و سیگارهای الکترونیکی وجود دارند ممکن است تحت شرایطی داغ شده و منفجر شوند. شاید در این رابطه در خبرها خوانده باشید که باطری برخی گوشی های همراه گاهی دچار آتش سوزی می شوند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی این آیتم ها در تعداد زیاد جابه جا می شوند و از این رو به لحاظ امنیتی بهتر است این وسایل به جای قسمت بار هواپیما در کابین باشند تا در صورت بروز حادثه، خاموش کردن آتش با سهولت و سرعت بیشتری انجام شود. البته برخی ایرلاین ها در این رابطه کمتر سختگیری می کنند اما ممکن است تنها در صورت خارج کردن باطری به شما اجازه دهند لپ تاپ یا وسایل الکترونیکی خود را در چمدان های بار تحویل دهید. در این باره قبل از رفتن به فرودگاه تحقیق کنید و قوانین ایرلاین های مربوطه را بخوانید.

2safar

چرا ما باید لپ تاپ و سایر وسایل الکترونیکی خود را هنگام عبور از گیت کنترل امنیتی از کیف خود خارج کنیم؟

مسئولان گیت کنترل حدود سه ثانیه فرصت دارند تا محتویات هر کیف یا چمدان ببینند و چک کنند وسیله ای غیر عادی در آن وجود دارد یا خیر. لپ تاپ ها و تبلت ها به دلیل ضخامتی که دارند کار مأموران امنیتی را برای بررسی و دیدن تمام محتویات کیف سخت می کنند از این رو خارج کردن این وسایل از کیف یا کوله پشتی به مأموران اجازه می دهد هم کیف ها را سریع تر بررسی کنند و هم نگاه دقیق تری به لحاظ امنیتی به وسایل الکترونیکی شما بیندازند.

در این رابطه توصیه می شود تمام وسایل الکترونیکی خود را در جایی دم دست و سهل الاوصول در کیف یا چمدان خود قرار دهید تا بتوانید هنگام عبور از گیت کنترل امنیت سریع تر آن ها را خارج کرده و بعد هم راحت سر جای خود قرار دهید.

2safar

چرا اجازه ی ی حمل بیش از صد میلی لیتر مایع در هنگام عبور از گیت امنیتی نداریم؟

در سال 2006، در نقشه ی یک بمب گذاری ناموفق، تماماً از محلول هایی با کاربردهای خانگی و آرایشی مانند محلول لاک پاک کن یا وایتکس استفاده شده بود. اینگونه مواد می توانند در ساخت بمب مورد استفاده قرار گیرند البته تنها در صورتی که در حجم زیاد وجود داشته باشند. بر این اساس و به لحاظ امنیتی حمل مایعات بیش از صد میلی لیتر در هواپیما ممنوع شده است مگر ان که آن مایع مانند آب یا قهوه از خود سالن ترانزیت تهیه شده باشد. دقت کنید که این منع حمل مایعات از گیت امینتی شامل خمیر دندان، کرم، ژل، داروی مایع و تافت مو نیز می شود و اگر این مواد را در حجم کم حمل می کنید، لازم است از بطری های شیشه ای که محتویات داخل آن قابل دیدن است استفاده کنید.

2safar

چرا در برخی فرودگاه ها لازم است کفش های خود را در بیاوریم و در برخی لازم نیست؟

چند ماه پس از حادثه ی تروریستی 11 سپتامبر 2001، یک تروریست سعی کرد با بمبی که در کفش خود تعبیه کرده بود وارد پرواز پاریس به میامی شود. پس ازاین اتفاق کفش های مسافران با دقت بیشتری مورد بررسی امنیتی قرار گرفت. دلیل آن که در برخی فرودگاه ها در آوردن کفش ها الزامی نیست به این خاطر است که اشعه ی ایکس گیت عبور می تواند وجود فلز در کفشی که پای مسافر است را تشخیص دهد. بنابراین الزامی به در آوردن کفش ها نیست.

سعی کنید در فرودگاه کفش های پاشنه بلند، چکمه یا هر کفشی که در آن فلز به کار رفته است نپوشید. ضمن اینکه در آوردن و پوشیدن کفش هایتان نباید سخت و وقتگیر باشد. پوشیدن کفش صندل نیز به طور کامل در هواپیما توصیه نمی شود چون در شرایط اضطراری امکان آسیب رساندن به پا وجود دارد. کفش های کالج یا کفش های بدون پاشنه و بند می توانند مناسب ترین گزینه برای فرودگاه و هواپیما باشند.

2safar

آیا شوخی درباره ی احتمال بمب گذاری یا سقوط هواپیما ممکن است برایتان درد سر ایجاد کند؟

پاسخ قطعاً مثبت است. مأموران کنترل امنیت پرواز با هیچ کس شوخی ندارند و هر حرفی را جدی قلمداد خواهند کرد. یک دانش آموز بریتانیایی در پرواز به میامی در مورد حمل بمب در چمدان کابینش با مأموران امنیتی شوخی کرد. او نه تنها چهار روز به زندان فرستاده شد، بلکه جریمه ی مالی سنگینینیز در انتظارش بود. نمونه های زیادی از این دست موجود است و هر گونه صحبت (نه تنها شوخی) در رابطه با اسلحه، بمب گذاری یا انفجار اگر به گوش پلیس و مأموران امنیتی فرودگاه برسد نه تنها مسافر را از پرواز باز می دارند بلکه برای او جریمه ی سنگینی در نظر می گیرند. یکی از دلایل این برخورد سختگیرانه، جلوگیری از وحشت سایر مسافران است.

توصیه ی ما به شما این است که حتی اگر فردی بسیار شوخ طبع هستید، در گیت امنیتی فرودگاه و طول پرواز رفتاری جدی داشته و شوخی را به جمع دوستانتان در روز جمعه موکول کنید. یک شوخی ساده می تواند بهای سنگینی برای شما به دنبال داشته باشد.

2safar