راز های اهرام مصر - قسمت دوم

راز های اهرام مصر - قسمت دوم

با 2Safar همراه باشید تا در مورد این شاهکار های معماری که قدمت آن ها به دو هزار سال قبل بر می گردد بیشتر بدانید.

محل ساخت اهرام با دقت بر اساس جهات جغرافیایی انتخاب شده است.

بیشتر اهرام مصر باستان در اطراف شهر قاهره ساخته شده اند و انتخاب جیزه برای ساخت این اهرام تصادفی نبوده است. دلیل این امر به قرار داشتن جیزه در ساحل غربی رود نیل و در نقطه ی غروب آفتاب بر می گردد. بر اساس اساطیر مصر باستان، این نقطه محدوده ی مرگ نامیده می شود. به علاوه حمل مسالح و سنگ ها به این نقطه آسان تر از قاهره بوده است.

2safar

مردم مصر باستان همچنین اطلاع دقیقی داشتند که چگونه ساختاری را درست در راستای شمال جغرافیایی بسازند. محل خاص و اسرار آمیز اهرام مصر نشان از دانش جغرافیایی مردم مصر در دو هزار سال قبل دارد. اهرام مصر درست هم راستا با قطب شمال با زاویه ی ده درجه ساخته شده اند و دانشمندان امروزی از هوش و سواد مردم آن دوره حیرت زده هستند.

2safar

کشوری در آفریقا بیشتر از مصر اهرام باستانی دارد.

اهرام جیزه ی مصر به قدری معروف هستند که بیشتر مردم تصور می کنند تنها اهرام باستانی به جا مانده در جهان می باشند. اما اگر به شهر نوبیا در کشور سودان سفر کنید اهرامی خواهید دید که 500 سال قبل از اهرام جیزه ی مصر ساخته شده اند. آن ها شباهت زیادی به اهرام مصر دارند اما خیلی کوچک تر هستند. بیشتر این اهرام به عنوان آرامگاه تنها یک نفر ساخته شده اند.

2safar

هدف ساخت اهرام جیزه اسکورت فراعنه به دنیای باقی بوده است.

علاوه بر دفن فراعنه در آرامگاه های ساخته شده در اهرام، آن ها به دنیای باقی نیز اسکورت می شدند! در واقع مردم مصر باستان بر این باور بودند که برای رفتن به دنیای باقی این اهرام محلی امن و روحانی هستند و خدایان در آن جا حضور دارند تا فراعنه را همراهی کنند. مجسمه ی عظیم ابولهول نیز با مراقبت از اهرام محافظ قابل اعتمادی برای پادشاهان بی جان به شمار می رفته است. بر اساس همین اعتقادات بوده که مصری های دوران باستان اهرام مصر را در نهایت دقت و ظرافت ساخته و پرداخته اند.

2safar

داستان های زیادی درباره ی نفرین فرعون بر سر زبان ها است.

بسیاری از محققان و باستان شناسانی که در سال های گذشته به تحقیق و بررسی راز های اهرام مصر می پرداختند دچار بد اقبالی های غیر قابل توضیح شده و بعضاً از دنیا رفته اند. شایعاتی مبنی بر اینکه نفرین فرعون دامنگیر این افراد شده بر سر زبان ها است، اما کارشناسان و دانشمندان معتقد هستند مرگ این افراد نه مربوط به نفرین بلکه وجود نوعی باکتری در داخل اهرام بوده است. کسی حقیقت را نمی داند.

2safar

اهرام مصر نوعی خطای دید ایجاد می کنند.

به جز هرم وسط که بزرگ تر است، دو هرم دیگر هم اندازه هستند اما هرم خفره بزرگ تر از هرم خوفو به نظر می رسد. البته خفره روی زمینی اندکی مرتفع تر ساخته شده است. این هرم جذاب ترین، کامل ترین و اصلی ترین هرم است که ساختار سنگی آن همچنان دست نخورده باقی مانده است.

2safar