راز دیوارهای سنگی ایرلند چیست؟

فرداد پرواز

8 مرداد 1396


اگر در یک غروب بارانی در سفر به ایرلند، در سواحل غربی ایرلند قدم بزنید. با منظره ای روبرو خواهید شد که بیشتر یه فیلم های ترسناک و ماجراجویانه شباهت دارد. دیوارهای سنگی بی انتها در میان لایه ای از مه که انتظار می رود در پشت آن قلعه ای سنگی و بلند باشد. به راستی راز دیوارهای سنگی ایرلند چیست؟

جاذبه های گردشگری ایرلند

ایرلند را می توان همچون زمردی سبز بر انگشتری از جنس سنگ دانست. برای دیدن این حقیقت فقط کافیست کمی زمین را بکنید تا به لایه ای سفت و سخت برسید، که عمده ساختمان های ایرلند از پیش از تاریخ تا عصر آهن از آن ساخته شده است. این لایه سخت، سنگ آهک آبی نام دارد که نتیجه سال ها جوش و خروش زمین و جابجایی آب سطح دریا است. تمامی خانه های باستانی، قلعه های تاریخی و حتی سازه های امروزی ایرلند نشانی از این سنگ ها دارند. امروزه هم برای آماده سازی زمین های کشاورزی این لایه های سخت را از زیر خاک در می آورند تا خاک قابلیت حاصلخیزی پیدا کند. حمل و نقل این صخره های سخت و سنگ های آهکی، به بیرون از زمین ها کاری سخت و هزینه بر است. مردم محلی به جای جابجا کردن این سنگ ها، آن ها را روی هم چیده اند و از آن ها سازه هایی زیبا درست کرده اند که تبدیل به یک علامت سوال بزرگ برای تمام توریست هایی است که به این سرزمین سفر می کنند تا دیوارهای سنگی ایرلند رو از نزدیک ببینند.

از شرق به غرب ایرلند که حرکت کنید، در تمام زمین ها دیوارهای سنگی ایرلند را می بینید که سراسر اطراف جاده را در بر گرفته است. سنگ هایی که روی هم چیده شده اند تا مرزی برای زمین های کشاورزی که با کوشش چندین هزارساله مردمان جزایر آران اکنون این چنین سبز و زیبا هستند، باشد. جزایر اینشمور، اینشمان، اینشیر که مجموعه جزایر آران نامیده می شوند، گسترده ترین شبکه دیوارهای سنگی را در سراسر ایرلند دارند. دیوارهایی که در ایران با نام خشکه چین شناخته می شود و هنوز هم در تزئینات ساختمان ها کاربرد دارد. اما ایرلندی ها از هنر ساخت این دیوارهای عجیب و غریب، منظره ای جالب و بی نظیر درست کرده اند. این سنگ چین های زیبا علاوه بر این که مرز زمین ها را مشخص می کند، از ورود دام ها به مزارع و جابجایی لایه های خاک توسط باد جلوگیری می کند. علاوه بر کاربردهای برشمرده شده، اکنون این دیوارها یکی از برجسته ترین جاذبه های گردشگری ایرلند به شمار می روند. در سفر به ایرلند با قدم زدن در دل این دیوارهای سنگی بیش از پیش شگفت شده خواهید شد. این دیوارهای سنگی بدون هیچ ملاتی ساخته شده اند. سازه هایی بی انتها و بزرگ که بیشتر به اسباب بازی شباهت دارند. البته که نگهداری از این دیوارها کار راحتی نیست و ممکن است هرکدام با ضربه ای فرو ریزند اما همین حساسیت به دام ها در طول زمان آموخته که به سنگ ها نزدیک نشوند و محصولات کشاورزی از چرای دام ها در امان باشند. نکته جالب توجه دیگر این چینه ها خانه هایی است که از جنس همین سنگ ها در میان خانه های مدرن به چشم می خورد و نشان از هنر معماری دارد که با سازه های امروزه همچنان در رقابت است. بعضی از خانه های سنگی مدرن و امروزی و با استفاده از این مصالح بومی هستند. اما برخی دیگر خانه هایی باستانی مربوط به انسان های اولیه هستند که امروزه به عنوان هتل استفاده می شوند و برخی خالی از سکنه هستند. با ورود به این خانه ها از هوشمندی انسانی که به تازگی ابزار سازی را آموخته متعجب خواهید شد. خانه هایی که از سرما و گرمای بیرون محفوظند و با گذر سال های طولانی همچنان پایدار و به همان شکل اولیه باقی مانده اند. مردمان ایرلند این سرزمین سبز را از دل سنگ ساخته اند. هزاران سال تلاش و کوشش و در آوردن سنگ آهک سخت از دل زمین، سرزمینی سبز و بی نظیر پدید آورده است که ما را به یاد کارتون های محبوب دوران کودکیمان می اندازد. کارتون هایی که همگی در دل کوهستان های سرسبز اروپایی روایت می شد و آرزوی سفر به ایرلند را در دل همه ی ما کاشت.


http://hamgardi.com