رییس جمهوری: گردشگری از اولویت های سیاست گذاری دولت دوازدهم است

فرداد پرواز

25 خرداد ماه


رییس جمهوری گفت: ظرفیت های کشور در حوزه گردشگری و ویژگی های این بخش که تناسب زیادی با ویژگی های سمت عرضه نیروی کار دارد این حوزه را یکی از اولویت های سیاست گذاری کشور در سال های آتی مطرح می کند.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در دیدار سران قوا، مسئولان و کارگزاران نظام و جمعی از مدیران کشور با رهبر معظم انقلاب اسلامی، سخنانی را بیان کرد که اقتصاد فرهنگی یکی از محورهای مورد تاکید او بود.

روحانی در این دیدار که سه شنبه برگزار شد مهمترین مطالبات مردم را رفع مشکلات اقتصادی بویژه اشتغال و بهبود معیشت برشمرد و اظهارداشت: بی‌تردید اگر همه در کنار هم پشت سر رهبر معظم انقلاب قرار گیریم می‌توانیم بر مشکلات فائق آییم.

وی به حضور مردم در انقلاب، جنگ تحمیلی و چهاردهه شرکت در انتخابات به عنوان استیفای حق حاکمیت بر سرنوشت خود یاد کرد و آنها را ملتی دانست که بزنگاه‌های مهم به کارگزاران نظام مسیر درست اصلاح امور را نشان دادند.

رییس جمهوری به عملکرد دولت یازدهم که روزهای پایانی خود را می گذراند در بخش زیرساخت های صنعت گردشگری اشاره کرد و گفت: زیرساخت‌ها از قبیل ساخت هتل‌های 4 و 5 ستاره از سال 92 تا پایان 96 افزایش 50 درصدی داشت، همین از عواملی است که سبب شد گردشگری در ایران رشد 12 درصدی را تجربه کند که 3 برابر بیشتر از رشد متوسط جهانی است.

روحانی از گردشگری به عنوان حوزه ای اشتغال زا نام برد که نیازمند نیروی کار تحصیل‌کرده بوده و درآمد آن مستقیم به خود مردم می‌رسد.

گردشگری امنیت کشور را ارتقا می بخشد

رییس جمهوری با نگاه از زاویه ای دیگر به صنعت گردشگری گفت: در عین حال گردشگری از جمله حوزه‌ هایی است که می‌تواند تبلیغات منفی علیه کشورمان را با حضور بی‌واسطه و مستقیم گردشگران خارجی و آشنایی با فرهنگ غنی کشور و مردمان مهما‌ن‌نواز خنثی کند و ضمن این‌که به این طریق فرهنگ ایرانی ـ اسلامی در بیرون از مرزها منتشر می‌شود، گردشگران خارجی با تأثیر پذیرفتن از این فرهنگ، خود به عاملان اصلی انتقال این فرهنگ تبدیل می‌شوند و از این طریق امنیت کشور نیز ارتقاء پیدا می‌کند.

روحانی افزود: ما طی سال‌های آتی به‌دنبال آن هستیم که تعامل سازنده و مثبت خود با دنیا را نه تنها از طریق گردشگری بلکه از طریق صادرات و جذب سرمایه‌گذاری خارجی دنبال کنیم و از طریق تعیین جغرافیای تعامل، از منافع اقتصادی مشارکت در اقتصاد جهانی بهره‌مند شویم و بتوانیم اشتغالی با کیفیت‌تر و بهتر برای مردمان کشورمان فراهم کنیم.

رییس دولت دوازدهم اظهار داشت: ایجاد اشتغال است که درآمد ایجاد می‌کند، جوان ما می‌تواند با آسودگی بیشتر ازدواج کند و ازدواجش تداوم داشته باشد،اشتغال است که باعث می‌شود آسیب‌های اجتماعی کمتر شود و اشتغال است که نشاط اجتماعی و سرزندگی به همراه می‌آورد.

پس از برجام به دنبال افزایش 20 درصدی صادرات هستیم

روحانی گفت: از سوی دیگر، در تداوم سیاست‌های اتخاذ شده پس از اجرایی شدن برجام، ما به‌دنبال آن هستیم تا با افزایش سرمایه‌گذاری خارجی امکان دسترسی بیشتر به بازارهای صادراتی را فراهم کنیم و بتوانیم میزان صادرات کشور را سالانه 15 تا 20 درصد افزایش دهیم.

وی در تشریح اصول برنامه های خود در زمینه گردشگری گفت: علاوه بر توسعه همکاری‌های مشترک با دهها کشور هدف و حفظ و مرمت آثار و ابنیه تاریخی و توسعه اقتصاد صنایع دستی به‌دنبال آن هستیم تا با تدوین سیاست‌های کلان صنعت گردشگری جمهوری اسلامی ایران با مشارکت همه ذی‌نفعان در سطوح حاکمیت، دولت، بخش خصوصی، نهادهای مدنی، صنفی و علمی استراتژی واحد توسعه صنعت گردشگری را تدوین کنیم.

وی سپس به زیر ساخت های حمل و نقل در صنعت گردشگری اشاره کرد و افزود: در حوزه توسعه ریلی، به‌دنبال آن هستیم تا با افزایش ناوگان ریلی به 2 هزار و 800 واگن باری و هزار و 80 لکوموتیو، سهم خطوط ریلی از حمل بار به سهم 30 درصد افزایش یابد، هم‌چنین با اقدامات صورت گرفته در طی دولت یازدهم، به‌دنبال آن هستیم تا ایران را به یکی از مراکز فرودگاهی در غرب آسیا تبدیل کنیم و بتوانیم تا سال 1399، با افزایش حدود دو برابری 36 میلیون مسافر را از طریق حمل‌ونقل هوایی جا‌ به‌ جا کنیم.

رییس جمهوری منتخب اظهار داشت: سخن آخر آن‌که براساس برنامه ششم، با درک نیازهای کشور در سال‌های آینده، رشد اقتصادی ٨ درصد و ایجاد حدود 900 هزار شغل در سال، هدف‌گذاری شده است،دولت دوازدهم دستیابی به این اهداف را سرلوحه کار خود قرار داده و برای رسیدن به این اهداف، اصلاحات بزرگی را در نحوه مدیریت اقتصاد کشور طراحی کرده است.

روحانی گفت: همان‌گونه که انتخابات ریاست جمهوری نیز نشان داد، مشکلات اقتصادی که به‌طور ویژه خود را در دو مشکل اشتغال و معیشت مردم نشان می‌دهد، تبدیل به مهم‌ترین مسائل شده‌اند و طبیعتاً دستور کار اصلی دولت دوازدهم در ٤ سال آینده سر و سامان دادن به مشکلات اقتصادی خواهد بود.

روحانی از ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری در سال 92 به عنوان چارچوب کلی اقدامات دولت خود نام برد.


http://www.irna.ir