دورخیز برای حدف دلالی از گردشگری پزشکی

فرداد پرواز

04 شهریور 1396


مجری طرح گردشگری پزشکی، تامین اجتماعی گفت: این طرح در کشور اجرا می شود تا دخالت دلال ها در نقل و انتقال مسافر و ترانسفر بیماران خارجی حل شود.

گردشگری سلامت این روزها از یک سو بسیار مورد توجه فعالان صنعت گردشگری، قرار گرفته و از سوی دیگر توجه فعالان بخش درمان را جلب کرده به سه شاخه گردشگری پزشکی،گردشگری تندرستی و گردشگری پیشگیرانه تقسیم می شود؛ گردشگری را که با نسخه پزشک و برای درمان در بیمارستان به کشوری سفر می کند، مثالی برای شاخه اول یعنی گردشگری پزشکی محسوب می کنند. یک گردشگر که برای درمان آسم به غار نمکی می رود، یا به دنبال آب درمانی، لجن درمانی و جلبک درمانی است، در حیطه گردشگری تندرستی، قرار می گیرد.

از طرفی اگر گردشگران برای تمدد اعصاب و دستیابی به سلامتی و آرامش سفر کنند؛ مثل کسانی که به دهکده های سلامت می روند یا در تورهای یوگا حاضر می شوند، در حقیقت، گردشگری پیشگیرانه را تجربه کرده اند. کشور ایران توانایی میزبانی از گردشگران هر سه شاخه را دارد.

جدیدترین اخبار از این حوزه ورود تامین اجتماعی به این حیطه با طرح جامع گردشگری پزشکی است. طبق این طرح امکانات مختلفی که این سازمان در زمینه های درمان، اقامت، حمل و نقل و گردشگری داشته از این به بعد، به طور منسجم برای فعالیت های در زمینه گردشگری پزشکی به کار گرفته می شوند و در ۱۵ استان از جمله بیمارستان هایی در شهرستان های مرزی به جذب بیماران یا گردشگران بین المللی ،خواهند پرداخت.

محمد ابراهیم لاریجانی، مجری طرح گردشگری پزشکی سازمان تامین اجتماعی جمهوری اسلامی ایران، در این گفتگو با خبرنگار مهر، به حذف دلال ها و ارائه خدمات پزشکی با قیمت های متفاوت به بیماران بین المللی، به عنوان کارکردهای این طرح یاد کرد و درباره چگونگی اقدامات تامین اجتماعی توضیح داد.


http://www.donyayesafar.com