ده توصیه ی معروف در مورد سفر که دیگر حقیقت ندارند

ده توصیه ی معروف در مورد سفر که دیگر حقیقت ندارند

هرچیزی که در مورد سفر کردن آسان، شاد و صرفه جویانه می شنوید را باور نکنید. امروزه سفر با گذشته متفاوت است و بسیاری از ترفند هایی که مردم در دهه های قبل به کار می بردند کارایی سابق را ندارد. متن زیر را بخوانید تا با تعدادی از این توصیه های قدیمی و معروف که دیگر در مورد مسافرت های امروزه صدق نمی کنند آشنا شوید.

پرواز خود را از زمان بسیار جلوتری بگیرید تا ارزان تر دربیاید

2safar

این افسانه به دهه ی شصت میلادی برمی گردد که تعداد هواپیماها و مسافرت های هواپیمایی بسیار کمتر از امروز بود. طبعاً با نزدیک تر شدن به تارخ سفر تقاضا برای بلیط های یک هواپیما بیشتر می شد چون انتخاب جایگزین دیگری وجود نداشت. امروزه با وجود حق انتخاب های گسترده ای که از ایرلاین ها و وسایل مسافرتی دیگر در دسترس است، این تقاضا با نزدیک شدن به تاریخ سفر الزاماً افزایش نمی یابد. حتی می توانید بلیط با قیمت بسیار مناسبی در لحظات آخر که ایرلاین تمیایل به پر کردن پروازش دارد به دست آورید. بنا بر نتایج یک مطالعه اخیر بهترین زمان برای خرید بلیط هواپیما شش تا هفت هفته قبل از تاریخ پرواز است.

هوای داخل هواپیما شما را بیمار می کند

2safar

هوای داخل هواپیما آخرین قطرات رطوبت پوستتان را مثل یک ژل سیلیکا جذب خود می کند، اما شما را بیمار نخواهد کرد. در واقع هواپیماها انرژی زیادی مصرف می کنند تا هوای تازه را از خارج از کابین به داخل پمپاژ کرده و گرم و فشرده سازند. مقداری از هوا نیز در واقع از هوای داخل کابین بازیابی می شود اما پیش از ورود مجدد به داخل کابین از میان فیلترهای تصفیه کننده ی قوی متعددی عبور داده می شود که باکتری های آن را جدا می کنند. پس چه چیزی ممکن است شما را درون هواپیما بیمار سازد؟ میز غذا، دستگیره ی دستشویی و پشتی صندلی که هزاران مسافر دیگر، که بسیاری از آن ها به بهداشت شخصی اهمیتی نمی دهند، با آن ها تماس داشته اند.

بهترین قیمت های هتل ها در سایت های سفری عرضه می شوند

2safar

تبلیغات جنجالی در سایت های سفری مختلف این برداشت اشتباه را برای مسافران پدید می آورد که تنها راه پیدا کردن قیمت های مناسب هتل ها، سایت های رزرو آنلاین هستند. در واقع بسیاری از هتل های زنجیره ای بزرگ مانند اینتر کانتیننتال و ویندهام قیمت و ها پیشنهادات خوبی در وب سایت خودشان قرار می دهند. همچنین بسیاری از هتل ها تخفیف هایی می گذارند که وب سایت های رزرو آنلاین اجازه ی دسترسی به آن ها را ندارند و بعلاوه، معامله کردن با خود هتل طبعاً بسیار آسان تر است تا با یک وبسایت واسطه. این را هم بدانید که هتل ها امکان آپگرید را برای شما فراهم می آورند اما وب سایت های رزرو آنلاین خیر. بنابراین فراموش نکنید که برای دستیابی به قیمت ها و امکانات کامل هتل ها بهتر است ابتدا سری به وب سایت خود آن ها بزنید.

اگر زود بروید با صف و جمعیت مواجه نخواهید شد

2safar

این مطلب در کتاب های راهنمایی که میلیون ها توریست خریداری می کنند درج شده است. تعداد محدودی بنای تاریخی، موزه و پارک در دنیا هست ولی داوطلبان بازدید از آن ها بی شمارند. حقیقت اجتناب ناپذیر این است که معبد انگکوروات کامبوج یا یلو استون در ایالات متحده همیشه شلوغ هستند، و این توصیه که اول وقت به دیدار از آن ها بروید را تمام توریست ها بلدند. ترفندی که می توانید به کار ببرید این است که اتفاقاً زود نروید، وقتی بروید که دلخواه دیگران نباشد مانند وسط روز یا وقتی که خورشید رو به غروب است.

به اطلاعات محلی ها اطمینان کنید

2safar

تا بحال در چند هتل شهر محل زندگی تان اقامت داشته اید؟ همانطور که شما از مزایا و معایب و حتی وجود برخی هتل ها و محل های اقامتی شهر خودتان مطلع نیستید، ساکنین شهرهایی که به آن سفر می کنید هم همینطورند. بهترین منبع اطلاعاتی در مورد جاهای دیدنی و اقامتی یک شهر، نظرات سایر مسافران است که شخصاً از خودشان بپرسید یا در وب سایت ها بخوانید. اگر به دنبال آدرسی می گردید، پرسیدن از مردم محلی می تواند مفید یا گمراه کننده باشد: آن ها ممکن است راه را بلد باشند اما مشکل زبان وجود داشته باشد. البته بر عکس این ها، پیشنهادهای مردم محلی در مورد رستوران و غذاها را جدی بگیرید.

غذاهای خیابانی مطمئن نیستند

2safar

مسافران بی شماری هستند که ترجیح می دهند در یک رستوران برای غذا خوردن بنشینند به جای آنکه در کنار مردم محلی در خیابان بایستند و غذا بخورند. در راحت تر بودن رستوران بحثی نیست اما اینکه فکر کنید غذای رستوران چون در یک آشپزخانه تهیه می شود الزاماً سالم تر است جای تردید دارد. فرآیند تهیه ی غذاهای خیابانی برعکس آشپزخانه ها جلوی چشم شما صورت می گیرد و در مورد مواد اولیه ی غذا اطمینان بیشتری می توانید داشته باشید. بعلاوه چون این غذاها نهایتاً روی حرارت زیاد پخته یا سرخ می شوند هر چیز مسمومی هم که در آن ها باشد با این حرارت از بین خواهد رفت.

ریشه ی جت لگ، کم خوابی است

2safar

چنانچه گمان می کنید که اگر قرص بخورید و دوازده ساعت تمام را در پرواز بخوابید در مقصد سرحال خواهید بود، سخت در اشتباهید. جت لگ در نتیجه ی خستگی ایجاد نمی شود، بلکه حاصل از تغییر طول جغرافیایی منطقه است. ریتم سیرکادین بدن شما که خواب و بیداری و غذا خوردن را تعیین می کند، توسط روز و شب تنظیم می شود.وقتی مسافت طولانی ای را به سمت شرق یا غرب کره ی زمین می پیمایید، ساعت بدن تان تنظیمش به هم می خورد.مقاومت بدن برای بازگشت به ریتم خواب و بیداری قبلی تان ایجاد پدیده ی جت لگ می کند. بنابراین خوابیدن در هواپیما تنها در صورتی عاقلانه است که در مبدأ حرکتتان، شب هنگام باشد.

پول تان را در جیب یا کیسه ی مخصوص حمل کنید.

2safar

وقتی به رم می روید چه تعداد مردم محلی را می بینید که پولشان را در کیف های گردنی عجیب و غریب یا کمربند حمل کنند؟ آن ها مانند هر فرد عادی دیگری کیف پول با خود می برند.طبیعی است که در مکان های بیگانه احساس ناامنی در انسان افزایش یابد، با این حال مکان های امن بسیاری در دنیا برای سفر وجود دارد. اگر خیلی نگرانید در هنگام ترک هتل فقط به حد نیازتان پول و وسیله بردارید. وقتی هم باید تمام وسایل تان را بردارید، کیف پولتان را در جیب جلویی تان قرار دهید.

خرید از فروشگاه های معاف از مالیات به صرفه است.

2safar

بسیاری از مسافران به خیال اینکه با خرید از فروشگاه های معاف از مالیات ضرر کمتری خواهند کرد پول خود را در این فروشگاه ها خرج می کنند. واقعیت این است که اجناس این فروشگاه ها از جاهای دیگر ارزان تر نیستند. درست است که مالیات نمی پردازید اما، قیمت پایه ی کالاها در این فروشگاه ها بطور کلی بالاتر است. برای کالاهای با مالیات بالا مانند سیگار و نوشیدنی ها این خرید توجیه دارد اما برای اقلامی چون عطر، عینک آفتابی و ... قطعاً ضرر خواهید کرد.

از قبل باید نقشه ی مقصد آشنا باشید و کتاب راهنما تهیه کنید.

در گذشته مردم نقشه ی شهری که به آن قصد سفر داشتند از قبل تهیه می کردند و می کوشیدند آشنایی کلی با شهر مقصد پیدا کنند. همچنین کتاب ها و بروشورهای راهنما از مهم ترین وسایل سفر به شمار می رفت. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، نقشه ی گوگل در تلفن همراه و دستگاه جی پی اس جای نقشه های کاغذی را گرفته است و کتاب های راهنما فقط بار مسافران را سنگین می کند. شما در سفر از طریق سیم کارت و وایفای هتل به اینترنت دسترسی دارید و با یک جستجوی ساده در اینترنت اطلاعات مفید فراوانی در مورد مقصد خود به دست خواهید آورد. اگرچه آشنایی با مقصد و تحقیق قبل از سفر همچنان توصیه می شود اما از شر کتاب و کاغذ خلاص شوید و خود را به تکنولوژی مجهز کنید.

2safar

با خود کنسرو و غذا همراه ببرید.

در گذشته نیمی از چمدان مردم با غذا اشغال می شد. مردم از نان سنگگ گرفته تا انواع و اقسام کنسرو ها و غذاهای آماده را با خود همراه می بردند چون معتقد بودند غذای مقصد یا گران است یا با ذائقه ی آن ها سازگار نیست. چنین چیزی برای سفرهای امروزه صدق نمی کند(هر چند که در گذشته نیز منطقی نبوده است). امروزه در تمام نقاط دنیا رستوران های بین المللی زنجیره ای وجود دارند که مطابق با هر سلیقه ای و مناسب انواع بودجه ها غذا عرضه می کنند. به علاوه مردم به ماجراجویی و امتحان غذاهای جدید علاقه پیدا کرده اند و توریسم غذا مد روز است. همراه بردن غذا به هیچ وجه توصیه نمی شود.

2safar