دلیل علمی پدیده شبهای سفید روسیه

فرداد پرواز

11 تیر 98


روسیه کشور پهناوری است به همین خاطر دور از ذهن نیست که زمان دقیق رخداد شبهای سفید در شهرهای مختلف آن کمی متغیر باشد. برای مثال در شهرهای یاکوتسک و یکاترینبورگ نیز می‌توانید شاهد شبهای سفید باشید اما به مرور زمان شبهای سفید به جزئی از هویت شهر سن پترزبورگ تبدیل شده‌ است. بنابراین ما هم تاریخ شبهای سفید را بر اساس این شهر بیان می‌کنیم، شبهای سفید در سن پترزبورگ از 11 تا 14 جولای مصادف با 20 تا 23 تیر ماه می‌باشد.

در طی شبهای سفید، آسمان کاملا تاریک نمی‌شود به عبارت دقیق‌تر غروب آفتاب دیرتر از حالت عادی رخ داده و از سوی دیگر طلوع خورشید زودتر انجام می‌شود و همین موضوع باعث می‌گردد که آسمان رنگی شبیه به نارنجی به خود بگیرد و غروب آفتاب ادامه دار شود. برای نشان دادن تضاد بین شب و روز و روشن بودن شب، نام شبهای سفید برای این پدیده‌ی نادر انتخاب شده است

به صورت کلی کمی در رابطه با چرایی رخداد شبهای سفید صحبت شد اما اگر بخواهیم جنبه‌ی علمی آن را بیشتر بیان کنیم باید بگوییم که دلیل بروز این پدیده موقعیت قرارگیری ماه، زمین و خورشید است. به این صورت که به خاطر وسعت زیاد مدار عرضی، غروب و طلوع خورشید به میزان زیادی به یکدیگر نزدیک می‌شوند و در واقع خورشید به افق باز نمی‌گردد.

وجود شبهای سفید در شهرهایی مانند سن پترزبورگ باعت به وجود آمدن مشکلاتی چون کم خوابی یا بی‌خوابی نیز شده است تا اندازه‌ای که بسیاری از ساکنان این دیار با استفاده از پرده‌های زخیم و روشهای گوناگون، سعی در تاریک کردن خانه‌های خود می‌کنند تا در طول روز دچار خشکی چشم، کم حوصلگی یا کم خوابی نشوند.