دلایل اشتباه برای سفر نکردن با فرزندان کوچک

دلایل اشتباه برای سفر نکردن با فرزندان کوچک

وقتی زوج ها صاحب فرزند می شوند تا مدتی قید سفر را می زنند و برای این کار دلایل زیادی ذکر می کنند. حتی اگر دلشان به شدت برای سفر و تغییر آب و هوا تنگ شود باز هم نمی توانند خود را راضی به سفر با فرزند کوچک کنند و تصو می کنند لذات سفر به این صورت به دردسرهایش نمی ارزد. این در حالی است که اگر والدین دارای خلاقیت، انعطاف پذیری و توانایی برنامه ریزی باشند،

2safar

سفر همراه با کودکان یک ماجراجویی لذت بخش برای تمام خانواده است و خاطراتی خلق می شود که برای سال ها باقی می مانند. ما در 2Safar دلایلی که والدین برای سفر نکردن با فرزندان خردسال دارند بررسی کرده و به توضیح درست یا غلط بودن این بهانه ها خواهیم پرداخت و راه حل ها را ذکر خواهیم کرد. شاید بعد از خواندن این مقاله دل به دریا بزنید و دست کودکتان را گرفته و با یکدیگر سفر کنید.

2safar

سفر برنامه ی روزانه ی ما را به هم می ریزد.

بله این حرف به حقیقت نزدیک است چون خانواده هایی که فرزندان کوچک دارند به برنامه ی روتین خود و فرزندانشان از قبیل ساعات مشخص خواب و خوردن غذا اهمیت زیادی می دهند. والدین می ترسند بدخوابی یا گرسنگی، فرزندانشان را بدخلق و بهانه گیر کرده و موجب شود سفر به کامشان تلخ شود.

2safar

با این حال این مشکل راه حل دارد و آن برنامه ریزی دقیق و از قبل است. اگر قصد سفر با فرزند کوچک خود را دارید از قبل با هتل هماهنگ کرده تا اتاق شما به گهواره یا تخت مخصوص نوزاد مجهز باشد. ضمناً لازم است کریر و سایر و تجهیزات مخصوص کودک خود را برای راحتی و آسایش بیشتر به همراه داشته باشید. هر چیزی که کودکتان به آن عادت دارد از جمله بالش مخصوص یا اسباب بازی مورد علاقه باید در سفر همراهتان باشد. سفر خود را طوری برنامه ریزی کنید که نیمه شب و زمان خواب فرزند خود پرواز نداشته باشید و برنامه سفر شما کمترین تداخل را بابرنامه ی روتین فرزندتان داشته باشد.

2safar

ضمناً صندلی مناسبی در هواپیما انتخاب کنید. صندلی های ردیف درهای خروج اضطراری که داری میز مخصوص برای قرار دادن نوزاد هستند، مناسب ترین گزینه می باشند. حتی اگر ایرلاین شما اجازه می دهد برای کودک خود صندلی جداگانه خریداری نکنید، باز هم توصیه می شود برای راحتی بیشتر فرزندتان او را تمام مدت در بغل خود نگیرید یا روی پای خود ننشانید.

2safar

طبیعتاً سفر با کودک محدودیت هایی برای والدین ایجاد می کند اما این محدودیت ها دلیلی برای صرف نظر کلی از سفر نیست. شما باید شب ها همان ساعت خواب معمول فرزندتان در هتل باشید و از وقت گذراندن در رستوران ها و خیابان تا آخر شب اجتناب کنید. اگر فرزند شما عادت به سحر خیزی ندارد از رزرو تورهایی که صبح زود است نیز صرف نظر کنید. تمام برنامه های سفر خود را در ساعات بیداری معمول فرزندتان قرار دهید و به این شکل کمترین دردسر را بابت به هم خوردن روتین زندگی فرزندانتان خواهید داشت و در سفر خیلی کمتر اذیت می شوید.

وقتی بچه ها بزرگ تر شدند سفر می کنیم.

تجربه ی سفر در هر سنی متفاوت است. اصلاً معلوم نیست سفر با یک نوزاد خواب آلود سخت تر از یک کودک نوپای لوس باشد. با این وجود سفر خانوادگی خاطرات مشترکی برای همه ی اعضای خانواده رقم می زند و فرصتی ارزشمند به وجود می آورد تا درس های عمیقی در مورد زندگی و دنیا به فرزندان خود بیاموزید.

2safar

آیا یک کودک سه ساله وقتی بزرگ شد سفر به پاریس را به خاطر می آورد؟ خیر، اما آن سفر به پاریس در سه سالگی، کاستاریکا در چهار سالگی، یونان در پنج سالگی و هنگ کنگ در شش سالگی ذهن فرزند شما را شکل خواهند داد و از او انسانی متفاوت خواهند ساخت. کودک صداها و بوها را به یاد خواهد آورد و غذاهای جدید را امتحان خواهد کرد. او آدم هایی خواهد دید که به خودش شباهت ندارند اما مهربان و مهمان نواز هستند. بچه ای که تفاوت ها را ببیند احتمال اینکه در بزرگسالی انسانی آزاده بار بیاید و دنیا و مردمانش را دوست بدارد خیلی بیشتر است. او یاد می گیرد که هر کشور را به مردمانش ربط دهد نه حکومتش و این درسی است که خیلی از انسان های کوتاه بین و جنگ طلب اگر در کودکی به نقاط مختلف دنیا سفر می کردند می آموختند و شاید اکنون شخصیت و دیدگاه خیلی روشن فکرانه تر و انعطاف پذیرتری می داشتند.

2safar

سفر با بچه ها خیلی گران در می آید.

بله این حرف صحیح است و همراه بردن کودکان به سفر هزینه ها را بالاتر می برد اما اینکه گران بودن هزینه ها را بهانه ای برای سفر نکردن قرار دهیم منطقی نیست چون با هر میزان بودجه ای می توان سفر کرد فقط نوع سفر و مقصد متفاوت است. ضمن اینکه اگر با مقالات 2Safar همراه باشید می دانید راه های فراوانی برای کاهش هزینه های سفر و سفر ارزان وجود دارد. از سفر های خارج از فصل گرفته تا تخفیف های ویژه ی برخی خطوط هوایی و اقامت در هتل های دور از مرکز شهر یا اقامت در خانه ها و غیره. اگر کسی عاشق سفر کردن باشد، راهی می یابد تا بودجه و هزینه ها را مدیریت کند. ضمن اینکه در نظر بگیرید بلیط هواپیما برای کودکان ارزان تر از بزرگسالان است و کودک شما در سفر نیاز به اتاق مستقل ندارد و می تواند روی تخت شما بخوابد. بنابراین همراه بردن کودک تفاوت فاحشی در هزینه ها به وجود نمی آورد.

2safar

برنامه ریزی سفر بابچه ها سخت است.

اگر از خود بچه ها در برنامه ریزی سفر کمک بگیرید، آن ها را در مورد سفر هیجان زده و چشم انتظار خواهید ساخت و احتمال همکاری آن ها بیشتر می شود. به هر کجا که سفر می کنید، از قبل در مورد پارک ها و شهربازی ها و سایر امکانات تفریحی که برای کودکان وجود دارد تحقیق کنید. در سفر با کودکان لازم است برخی برنامه های خود را حذف یا تعدیل کنید مثلاً بازدیدی طولانی از موزه کودکان را خسته و کسل می کند. آن موزه ها سر جایشان باقی خواهند ماند تا کودک شما بزرگ شود بنابراین اصراری به اینگونه برنامه ها نداشته باشید. به جای آن در یک رستوران دوست داشتنی وقت بیشتری بگذرانید تا کودکان شما نیز لذت ببرند.

2safar

فعالیت های زیادی می توان با بچه ها انجام داد، از شنا و ورزش های مختلف گرفته تا رفتن به فستیوال های جذاب، پارک های زیبا، خیابان گردی و حتی خرید. نکته ی مهم این جاست که از کودک خود نظر بپرسید، او را در تصمیمات خود شریک کنید و لذت بردن او برایتان مهم باشد. می توانید با کودکتان به توافق برسید که مثلاً او را به شهر بازی خواهید برد که مورد علاقه ی اوست و بعد به مرکز خرید خواهید رفت که مورد علاقه ی شماست. علائق کودکانه ی او را درک کنید و هر زمان که حس کردید خسته و کسل است، برنامه را متوقف کرده و به هتل بازگردید یا به برنامه ی مورد نظر او بپردازید.

2safar

ما با زبان خارجی آشنا نیستیم.

در بیشتر نقاط دنیا، شما بدون دانستن زبان و فقط با آشنایی مختصر با جملات کاربردی زبان آن مقصد می توانید کار خود را در سفر راه بیندازید و نیازی به دانستن زبان ندارید. در هر صورت دانستن عباراتی چون متشکرم، لطفاً، قیمت این چند است و این آدرس کجاست را بدانید. همچنین می توانید اَپ هایی که امروزه خیلی رایج است روی گوشی خود نصب کرده و هر زمان نیاز داشتید از این اَپ ها برای ترجمه یا رساندن منظور خود به مردم خارجی استفاده کنید. مثلاً اَپ تریپ لینگو ترجمه ی صوتی فوری 42 زبان دنیا را دارد و به دیکشنری آفلاینی با ده هزار کلمه نیز مجهز است. به علاوه، ماشین حسابی برای محاسبه ی میزان انعام و تبدیل پول و همچنین برخی آموزش های فرهنگی این اَپ را تبدیل به یکی از کارآمد ترین برنامه های سفر ساخته است. می توانید قبل از سفر به کودکان خود نیز برخی کلمات و عبارات را بیاموزید و خانوادگی از یک تجربه ی جدید لذت ببرید.

2safar

فرزند من بد غذا است.

این بهانه توجیه پذیر است و همراه بردن کودکی که حتی در خانه ی خود هر چیزی نمی خورد به سفر خارجی و جایی که غذاها نا آشنا هستند می تواند دشوار باشد. اما این مشکل نیز راه حل دارد. امروزه غذاهایی که بچه ها دوست دارند مثل ناگت مرغ، مک اند چیز و همبرگر تقریباً در همه جای دنیا یافت می شوند. می توانید چالش "فقط یک لقمه" را با فرزند خود امتحان کنید. به این صورت که از او بخواهید یک لقمه از هر غذایی را امتحان کند و بعد اگر دوست نداشت دیگر ادامه ندهد. یک لقمه کسی را نمی کشد.

2safar

به این شکل کودک شما این فرصت را به دست می آورد که طعم غذاهای متفاوت را بچشد و دید وسیع تری نسبت به انواع مزه ها و غذاها پیدا کند. به علاوه امتحان دارد از برخی غذاها خوشش بیاید. کلاً کودکی که غذاهای مختلف را در سن کم امتحان کند، سلیقه ی غذایی متنوعی به دست می آورد و در بزرگسالی نیز مشکل چندان از بابت امتحان غذاهای جدید نخواهد داشت. ضمن اینکه شما مجبور نیستید به خاطر کودکتان از امتحان غذاهای جدید صرف نظر کنید. کافی است در رستوران مورد علاقه ی کودکتان توقف کرده، غذای او را خریداری کنید و بعد به رستوران مورد نظر خودتان بروید و هر کس از خوردن غذای خودش لذت ببرد.

2safar

سفر با بچه ها خطرناک است.

شاید با شنیدن اخبار حوادث در کشور های مختلف جهان تصمیم بگیرید در نقطه ی امن خود باقی بمانید و به استقبال خطر نرید. حقیقت این است که احتمال قربانی شدن در اینگونه حوادث واقعاً کم است. اگر مقصد خود را به درستی انتخاب کنید، شما و خانواده تان در امنیت کامل سفر خواهید کرد. چنان چه تجربه های سفر شما کم هستند، توصیه می شود با تور سفر کنید. برنامه ریزان تور امنیت شما را در سفر تضمین خواهند کرد و اگر از تور جدا نشوید، اتفاقی برایتان رخ نخواهد داد. تور لیدرهای کار آزموده در مقصد آماده هستند شما را به نقاط مختلف توریستی همراهی کرده و به هر گونه سؤال و ابهام شما پاسخ گویند. اگر بدون تور سفر می کنید، بکوشید نکات ایمنی سفر که پیش از این در مقالات مختلف 2Safar به آن پرداخته ایم را با دقت بخوانید. شب ها تا دیر وقت بیرون نمانید و وضعیت مالی خود را در ظاهرتان نمایان نسازید. با رعایت این نکات احتمال خطر به شکل قابل توجهی کم می شود. در واقع به خودتان بستگی دارد که چقدر بتوانید از خودتان مراقبت کنید.

2safar