دستیابی به ۳۲ غذای ایرانی/ ۳۰۰میلیارد دلار هزینه‌کرد گردشگر برای تغذیه

فرداد پرواز

معاون گردشگری میراث فرهنگی با معرفی ۳ آشپز معروف ایران به دستیابی به ۳۲ منوی غذای ایرانی و ورود به لیست غذای رستوران‌ها اشاره کرد و گفت: سالانه ۳۰۰ میلیارد دلار هزینه‌کرد گردشگر از محل تغذیه است و ما می‌توانیم سهم خوبی از این هزینه‌کرد داشته باشیم


13دی1395


مرتضی رحمانی موحد در مراسم آیینی آخرین ایستگاه جشنواره سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری منطقه 8 ایران ضمن معرفی بهترین سرآشپزهای استانهای هرمزگان، بوشهر و خوزستان و منطقه آزاد اروند اظهار داشت: دستیابی به 32 منوی غذای ایرانی از مهمترین دستاوردهای این جشنواره در هشت منطقه کشور بوده است و بی‌شک این تلاش‌ها زمینه‌ساز توانمندی و ارتقای فرهنگ و اقتصاد میهن عزیزمان ایران از طریق توسعه صنعت گردشگری خواهد شد.

وی افزود: امسال برای نخستین بار هشت جشنواره سفر ایرانی به‌طور سلسله‌وار از اردیبهشت ماه در مناطق مختلف کشور برگزار شد که در حال حاضر آخرین جشنواره در منطقه 8 کشور به‌میزبانی خوزستان در حال اجراست.

وی ضمن تشریح روند طرح ایده تا اجرای جشنواره‌ سفره‌ ایرانی، فرهنگ گردشگری در مناطق هشتگانه کشور افزود: طی این هشت جشنواره 31 استان کشور تمام ظرفیت‌های خود را در زمینه سفره‌های مختلف و غذاهای سنتی به نمایش گذاشتند ضمن آنکه آشپزهای مختلف در رقابت با یکدیگر، ظرفیت‌های غذا به‌عنوان جاذبه‌های گردشگری مناطق مختلف را معرفی کردند و به مردم شناساندند.

وی اظهار کرد: خوشبختانه آن هدفی که ما برای ایجاد یک حرکت، انگیزه و تلاش در جبهه فعالان سفره ایرانی از بابت برگزاری این جشنواره‌ها داشتیم، اتفاق افتاد و با جشنواره هشتم تکمیل شد.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور تصریح کرد: این جشنواره‌ موتوری است که همه بخش‌های صنعت گردشگری از جمله تورهای گردشگری، هتل‌ها و رستوران‌ها را به حرکت در می‌آورد.

وی با تأکید بر اینکه در جشنواره‌ سفره‌ ایرانی، فرهنگ گردشگری خط فرهنگی دنبال شده است، بیان کرد: مسائل فرهنگی در این سری جشنواره خیلی خوب دیده شده و مطالعات بسیاری در این حوزبه عمل آمده است.

رحمانی موحد با اشاره به دستاوردهای جشنواره‌ سفره ایرانی فرهنگ گردشگری گفت: نتیجه‌ برگزاری جشنواره سفره‌ ایرانی، فرهنگ گردشگری در مناطق هشتگانه کشور، دستیابی به 32 منوی غذای سنتی و محلی در استان‌های مختلف بوده است.

وی عنوان کرد: در جشنواره‌ ملی که سال 96 برگزار می‌شود، از میان 31 آشپز استان‌های مختلف، 3 آشپز برتر ایران معرفی خواهند شد.

رحمانی موحد با بیان "در آینده نزدیک جشنواره ملی سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری را برگزار می‌کنیم"، تصریح کرد:.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: وقتی یک فرد شمالی با تنوع غذایی در خوزستان آشنا شود و یا به‌عکس این خود سفر و رفت و آمد را ایجاد می‌کند و جاذبه را به‌روی سفره می‌گذارد.

رحمانی موحد با اشاره به حضور همه اقشار جامعه اعم از پیر و کودک و زن و مرد کنار هم و بر سر سفره افزود: وقتی جاذبه‌های غذایی مناطق مختلف به‌روی سفره آمد، همگی ضمن آشنایی با آن غذا از آن تناول می‌کنند و این سفره می‌تواند تمام گردشگران ما را از هر قشری دور خود جمع کند.

به گزارش میراث فرهنگی ــ در این نشست نقاط قوت و ضعف برگزاری جشنواره‌ سفره‌ ایرانی، فرهنگ گردشگری توسط معاونان گردشگری استان‌های میزبان در مناطق هشتگانه‌ کشورمورد بررسی قرار گرفت..

در آیین پایانی این جشنواره که با حضور معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشور، مدیرکل منطقه آزاد اروند، استاندار خوزستان، مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان و دیگر مقامات کشوری و استانی برگزار شد، سرآشپزهای برتر استانهای شرکت کننده در جشنواره معرفی و تجلیل شدند


www.tasnimnews.com