در صورت گم شدن چمدان در پرواز چه کارهایی باید انجام دهید؟

در صورت گم شدن چمدان در پرواز چه کارهایی باید انجام دهید؟

بر طبق آمار از هر هزار چمدان، سه چمدان ممکن است اشتباهی به مقصد دیگری بروند یا به هر دلیل در بین راه گم شوند. اگر این اتفاق برای شما بیفتد، بهتر است با اقدامات لازم آشنا باشید و به سرعت وارد عمل شوید. در این مقاله کارهایی که در صورت گم شدن چمدان لازم است برای شما توضیح خواهیم داد. با 2Safar همراه باشید.

2safar

1. گم شدن چمدان خود را به سرعت گزارش دهید.

می توانیم تصور کنیم وقتی پس از یک پرواز طولانی با جای خالی چمدانتان در نوار نقاله مواجه شوید چه حالی پیدا خواهید کرد. شاید وسوسه شوید فرودگاه را در آن لحظه ترک کنید و بعداً گم شدن چمدانتان را پیگیری کنید.اما لازم است بدانید اگر بلافاصله در این باره اقدامی صورت ندهید، ایرلاین هیچ مسئولیتی درباره ی چمدان گم شده ی شما نخواهد پذیرفت. در واقع بیشتر ایرلاین ها در قوانین خود نوشته اند که گم شدن چمدان باید بلافاصله گزارش شود. بعد از زمان مقرر مسئولان مربوطه به راحتی از این مسئولیت شانه خالی می کنند و شما را به دفترچه ی قوانین ارجاع خواهند داد. ضمن اینکه در 79 درصد مواقع، چمدان گم شده صرفاً تأخیر دارد و به مقصدی اشتباه بارگیری شده است. پس هر چه زودتر گزارش دهید، چمدانتان زودتر پیدا می شود.

2safar

2. لیستی از وسایل چمدانتان تهیه کنید.

خبر خوب این است که ایرلاین ها در کمتر از دو روز چمدان شما را مسیر یابی کرده و آن را به شما بر می گردانند.بنابراین این امید را داشته باشید که مدت زیادی از وسایل خود دور نخواهید بود. با این وجود بهتر است در اولین فرصت لیستی از وسایل چمدانتان که نیاز فوری به آن ها دارید مانند وسایل بهداشتی و غیره تهیه کنید. اگر ایرلاین واقعاً مسئول تأخیر یا گم شدن بار شما باشد، موظف است هزینه ی خرید وسایل مورد نیازتان را در اختیار شما بگذارد.

به جز این، لیستی از تمام وسایل هر چمدان نیز داشته باشید. بهتر است قبل از سفر و در حین بستن چمدان ها از هر چیزی که در چمدان ها قرار می دهید یادداشتی بردارید و آن یادداشت ها را در کیف دستی خود که به داخل هواپیما می برید قرار دهید.

2safar

3. درخواست هزینه ی خرید وسایل مورد نیاز و ضروری را بدهید.

شما به خاطر بی دقتی ایرلاین مجبور خواهید بود چیزهایی چون لوازم آرایشی بهداشتی ضروری، لباس زیر و لباس راحتی برای خود خریداری کنید. پس از تهیه ی این وسایل، رسید خرید را به همراه سایر مدارک مانند رسید تحویل چمدان ها به مسئولان ایرلاین مربوطه تحویل دهید. ایرلاین موظف است پول این خرید ها را بر اساس رسید به شما تقدیم کند. دقت کنید که این مبلغ خسارت فقط در حدی است که یکی دو دست لباس ارزان و وسایل بهداشتی در سایز سفری خریداری کنید زیرا چمدان شما به زودی پیدا شده و در اختیارتان قرار خواهد گرفت. اگر چمدانتان واقعاً گم شده باشد و پیدا نشود، ایرلاین بر اساس مقررات مربوطه خسارت قابل توجهی به شما پرداخت خواهد کرد. البته این خسارت ها ممکن است بعد از مدتی طولانی و طی کردن پروسه ی اداری به حساب شما واریز شود. سعی کنید مرتباً پیگیر باشید.

2safar

4. اگر برای تحویل بار پول پرداخت کرده اید، درخواست برگشت هزینه را بدهید.

بسیاری از ایرلاین های سراسر دنیا برای تحویل چمدان به بار هزینه ای اضافه بر هزینه ی بلیط از مسافر می گیرند. اگر پولی از این بابت پرداخت کرده اید، حتماً در خواست برگشت پول را بدهید چون ایرلاین به تعهد خود مبنی بر تحویل به موقع چمدان شما عمل نکرده است. ضمن اینکه برخی شرکت های کارت اعتباری نیز هزینه ای بابت جبران خسارت در چنین شرایطیپرداخت می کنند. پس سعی کنید بلیط هواپیمای خود را با کارتی بخرید که اینگونه امکانات را به مشتریان ارائه می دهد.

2safar

5. ردیابی چمدان خود را پیگیری کنید.

پس از آن که نرسیدن چمدانتان را گزارش کردید و وسایل ضروری را خریده و با رسید به نماینده ی ایرلاین اطلاع دادید، باید همچنان به پیگیری خود ادامه دهید. بهتر است در فرودگاه و در کنار باجه ی رسیدگی بمانید و صبر کنید تا نماینده ی ایرلاین چمدان شما را رد یابی کند. اگر مجبور به ترک فرودگاه هستید شماره ی تماس نماینده را بگیرید و اوضاع را با تلفن پیگیری کنید. تا وقتی که زمان و نحوه ی دریافت چمدانتان به شما اطلاع داده نشود، بی خیال نشوید. به طور کلی در این مواقع هر چه پیگیر تر باشید زودتر به نتیجه می رسید.

2safar

6. اگر چمدان شما پیدا نشد، درخواست رسمی برای دریافت خسارت بدهید.

اگر ایرلاین نتواند در کوتاه ترین زمان ممکن چمدان شما را ردیابی کرده و زمان دریافت آن را به شما اطلاع دهد، می توانید چمدان خود را گمشده در نظر گرفته و درخواست خسارت بدهید. ایرلاین ها اگر چه موظف به پرداخت خسارت هستند، اما هزینه ی کامل آیتم های داخل چمدان شما را پرداخت نخواهند کرد.آن ها هزینه ای معادل کالاهای دسته دوم را به شما خواهند داد. اما ناامید نشوید، ایرلاین ها تا سقف 3300 دلار در پرواز های داخلی و 1750 دلار در پرواز های بین المللی برای چمدان گمشده به مسافر خسارت پرداخت خواهند کرد. دراین رابطه بهتر است مقررات را مطالعه کرده و با نماینده ی ایرلاین مذاکره کنید.

2safar

7. از گم شدن چمدان خود در پرواز های آینده جلوگیری کنید.

گم شدن و دیر رسیدن چمدان اتفاقی بسیار ناخوشایند، وقت گیر و توانفرسا است. شما ساعت ها در فرودگاه معطل خواهید شد و بابت چیزهای بعضاً مهمی که در چمدان دارید احساس نگرانی خواهید کرد. بهترین کار این است که تلاش کنید احتمال گم شدن چمدان خود را تا حد امکان کاهش دهید. تمام تگ های قدیمی که به چمدان شما متصل هستند را قبل از پرواز جدا کنید تا پرسنل چمدان شما را اشتباهاً به مسیر دیگری نفرستند. چمدان خود را دقیقه ی نود تحویل بار ندهید و همراه سایر مسافران و در زمان مقرر پیش از پرواز چک این کنید. نام و اطلاعات تماس خود را بر روی چمدان بچسبانید یا اگر ترجیح می دهید کسی اطلاعات شخصی شما را نبیند این اطلاعات را در جیب جلوی چمدان قرار دهید. عکسی از چمدان خود در گوشی همراهتان داشته باشید تا در صورت گم شدن آن را به نماینده ی ایرلاین نشان دهید. پیشنهاد می شود چمدان های خود را در رنگ ها و مدل های خاص تر انتخاب کنید تا کمتر شبیه چمدان های سایر مسافران باشد. در انتها اینکه هرگز چیزی قیمتی، ارزشمند و غیر قابل جایگزین در چمدان بار خود نگذارید.

2safar