گرجستان در یک نگاه

فرداد پرواز

کشور گرجستان مرز بین اروپا و آسیاست که پایتخت آن شهر زیبای تفلیس است. برای آشنایی بیشتر با این کشور تاریخی، در ادامه با فردادپرواز همراه باشید.

@val3

گرجستان امروزه بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است، تنوع زیاد جاذبه‌های طبیعی یکی از دلایل محبوبیت زیاد تور گرجستان برای گردشگران است. کوهستانی بودن گرجستان، شرایط مناسبی برای انواع تفریحات در فضای باز فراهم کرده است؛ پیاده‌روی، کوه ‌نوردی، اسب سواری و اسکی از محبوب ترین فعالیت های ورزشی در گرجستان هستند و همین طورهموطنان برای سفر به گرجستان نیاز به ویزا ندارند. مهم‌ترین جاده‌ی تجاری دنیا یعنی جاده‌ی ابریشم در زمان قدیم از گرجستان هم عبور می‌کرده و موجب رونق اقتصادی و فرهنگی این کشور شده است.


جغرافیای گرجستان

ساعت گرجستان در ۶ ماه اول سال ۳۰ دقیقه از ساعت ایران عقب‌تر و در ۶ ماه دوم سال ۳۰ دقیقه از آن جلوتر است. شهر تفلیس پایتخت کشور گرجستان است و باتومی دیگر شهر معروف و پایتخت گردشگری گرجستان می باشد. کوتائیسی، سوخومی، زوگدیدی و روستاوی از دیگر شهرهای قابل توجه و مهم گرجستان هستند. وسعت این سرزمین در حدود ۶۹,۷۰۰ کیومتر مربع می باشد و جمعیتی در حدود ۳,۷۲۰,۴۰۰ نفر را دارا میباشد. حدود ۸۰ درصد جمعیت گرجستان را مردمان گرجی تشکیل می دهند و دیگر نژادهای ساکن گرجستان، آذری ها و ارمنی ها می باشند.

@val3


زبان و دین مردم گرجستان

خوب است بدانید که زبان رسمی گرجستان، گرجی است، اما در شهرهای بزرگ و توریست پذیری مانند تفلیس و باتومی،افراد بیشتر به زبان انگلیسی تسلط دارند. اغلب مردمان گرجستان پیروی کلیسای ارتدکس گرجی می باشند و حدود ۱۰ درصد از جمعیت گرجستان را نیز مسلمانان تشکیل می دهند.

@val3


بهداشت آب و غذا

گاهی گفته شده که آب شهر تفلیس سالم نیست ولی تجربه مسافران و گردشگرانی که به مدت طولانی در شهر تفلیس بوده اند، خلاف این گفته است . در هر صورت اگر نسبت به این قضیه حساسیت دارید، بهتر است ریسک نکیند و از آب جوشیده و معدنی استفاده کنید. تنها از گوشت، ماهی و سبزیجاتی استفاده کنید که به خوبی پخته شده اند و حتما پوست میوه ها را پیش از خوردن بکنید.

@val3


واحد پول گرجستان

لاری ،واحد پول کشور گرجستان بوده که با نمادهای (GEL)، (₾) و (ლ) نشان داده می شود .

از جمله اسکانس های رایج گرجستان می توان به اسکناس های 1 لاری (با زمینه آبی)، 2 لاری (با زمینه نارنجی)، 5 لاری (با زمینه قهوه ای)، 10 لاری (با زمینه سورمه ای)، 20 لاری (با زمینه قرمز و کهربایی)، 50 لاری (با زمینه سبز)، 100 لاری (با زمینه یشمی، قرمز، نارنجی)، 200 لاری (با زمینه نارنجی) و سکه های رایج در گرجستان چون 1، 2، 5، 10، 20 و 50 تتری و سکه های 1 و 2 لاری است.

@val3


بهترین زمان برای سفر به گرجستان

گرجستان دارای شهرهای کوچک پرجمعیت و تاریخی، صومعه‌ ها و کلیساهای دیدنی و فرهنگ غنی و مناظر متنوع که نظیر آن در دنیا کم است، میباشد به علاوه آب و هوای معتدل که همه چهار فصل را در اختیار دارد که در مجموع میتوان گفت فصل پرگردشگر و کم‌گردشگر در مقایسه با دیگر کشورهای توریستی، در گرجستان وجود ندارد و در تمام طول سال می‌توان به گرجستان سفر کرد، مردمان گرجستان مهمان را مانند برکت میبینند و از بازدیدکنندگان دعوت می کند تا در درک عمیق تر از کشور و میراث آن سهیم شوند.

گرجستان را یکی از بهترین مکان ها برای زندگی است و همه این عوامل دست به دست هم داده‌ اند تا گرجستان به مقصدی ایده‌آل برای سفرهای خارجی تبدیل شود.

@val3


خوراک های گرجستان

یک دلیل دیگر برای اینکه تور گرجستان را به عنوان مقصد بعدی سفر خود انتخاب کنید، غذاهای فوق‌العاده و لذیذ گرجستان است، در کل گرجستان به خاطر غذاهای متنوع اش شهرت زیادی دارد. در شهرهای مختلف گرجستان انتخاب‌های متنوع زیادی برای غذا خوردن دارید. رستوران‌های کوچک و بزرگ با قیمت‌های مختلف، قیمت غذا و نوشیدنی در گرجستان در مجموع مقرون ‌به ‌صرفه است و یکی از جذاب‌ترین بخش‌های سفر شما همین خوردن طعم متفاوت و مختلف غذاهاست.اگر قصد سفر به گرجستان را دارید کاچاپوری-Khachapuri را فراموش نکنید یک غذای سنتی پرطرفدار گرجستان است. یک غذای خوشمزه دیگر که در هر رستورانی می‌توانی پیدا کنید، خینکالی است. یک نوع خمیراست که با گوشت و انواع ادویه‌جات پر شده است. در تور گرجستان با پرداخت فقط ۱۹ لاری می‌توانید در رستوران‌های معمولی غذا بخورید. فست فودها مثل برگر در حدود ۱۱ لاری قیمت دارند. پیشنهاد فرداد پرواز برای کاهش هزینه‌های سفر میتوانید به صورت تور گروهی سفر‌کنید.

پیدا کردن هتل در گرجستان بسیار راحت است. با قیمت‌های مختلف می‌توانید هتل های مختلف مناسبی در گرجستان پیدا کنید

@val3


هزینه‌ ها در طول سفر به گرجستان

در طول سفر به تفلیس گرجستان هزینه های متفاوتی باید در نظر بگیرید که افزایش و کاهش آن کاملا به نحوه برنامه ریزی شما بستگی دارد.

@val3


هزینه‌ های حمل و نقل عمومی تفلیس

برای حمل و نقل فواصل شهری تفلیس می توانید از گزینه هایی چون مترو، تاکسی، اتوبوس و مینی بوس استفاده کنید.

بلیت الکترونیکی رایج در شهر تفلیس مترو مانی کارت «Metromoney cards» نام دارد که آن را می توانید از ایستگاه های فروش بلیت در مترو با هزینه 2 لاری خریداری کنید.

این کارت الکترونیک به هنگام سواری اتوبوس و مینی بوس های زرد رنگ نیز کاربرد دارد. این کارت ها را می توانید در ایستگاه های بلیت مترو به مقدار دلخواه شارژ کنید.

هزینه بلیت الکترونیک یا مترو مانی کارت: 2 لاری گرجستان

هزینه بلیت یک سفره مترو: 0.5 لاری گرجستان

هزینه بلیت یک سفره اتوبوس: 0.5 لاری گرجستان

هزینه مینی بوس: 0.4 لاری گرجستان تا 0.8 لاری گرجستان

هزینه تاکسی: از 3 لاری گرجستان به بالا

برای حمل و نقل و گردش در فواصل شهری باتومی نیز می توانید از اتوبوس و مینی بوس، تاکسی، دوچرخه و البته پیاده روی استفاده کنید

هزینه بلیت اتوبوس: 1 لاری گرجستان

هزینه مینی بوس: 0.4 لاری گرجستان تا 0.6 لاری گرجستان

هزینه تاکسی: از 3 لاری گرجستان به بالا

@val3


هزینه های اقامت در تفلیس پایتخت گرجستان

انواع مختلفی از اقامتگاه ها با هزینه های متفاوت وجود دارد هتل از شبی 50 لاری گرجستان تا 280 لاری گرجستان موجود است.

‌هزینه آپارتمان های تفلیس از شبی 20 لاری گرجستان تا 600 لاری گرجستان بسته به محل آپارتمان، تعداد اتاق‌ها، فاصله تا مرکز شهر و امکانات آن متفاوت است. هزینه هاستل های تفلیس نیز از شبی 7 لاری گرجستان تا 80 لاری گرجستان موجود است.

هزینه های اقامت در باتومی از حدود 32 لاری گرجستان شبی شروع میشود تا 1000 لاری گرجستان و هزینه آپارتمان شبی بین 10 لاری گرجستان تا 500 لاری گرجستان میباشد.

@val3


دیدنی های گرجستان

وقتی صحبت از دیدنی های گرجستان به میان می آید، بافت تاریخی شهر تفلیس، کلیساهای باستانی و متعدد گرجستان، حمام های گوگردی تفلیس، تفریحات آبی باتومی و طبیعت بی نظیر دشت ها و روستاهای گرجستان در ذهن تداعی میشود.

@val3

اگر از علاقه‌مندان به ورزش در طبیعت و پیاده‌روی هستید،حتما در تور گرجستان به کوه قازبگی بروید میتوانید صعود به بخشی از کوه‌های قفقاز را در برنامه‌ی سفر خود بگنجانند و همچنین اگر علاقمند به دیدن یکی از آثار میراث جهانی یونسکو هستید به شهر قدیمی متسختا در تور گرجستان سفر کنید تا گرجستان واقعی را از نزدیک ببینید.

@val3

پایتخت گرجستان تفلیس جذابیت زیادی دارد. آب‌و‌هوا و فضای مدیترانه‌ای، خیابان ‌های باریک و پرپیچ ‌و ‌خم، بلوارهای بزرگ و وسیع تفلیس به جاده ای متمایل به خیابان های مخروطی دور از بزرگراه های اصلی کشیده شده اند و کوچه های قدیمی و عجیب و غریب در میان معماری مدرن شیشه ای و فولادی قرار گرفته اند.

@val3

از طریق خیابان های قدیمی شهر میتوانید برای تفریح به گذشته تفلیس بروید. شهر قدیم تفلیس روی شیب و در پای تپه‌‌ای بزرگ که قلعه ناریکالا روی آن جای گرفته است، قرار دارد.بسیاری از ساختمان ها قدیمی تفلیس به دقت مورد احیا قرار گرفته اند، مجسمه های چوبی پیچیده ای بر روی ساختمان ها حک شده اند، خانه های مجلل رنگارنگ و همچنین میتوانید از حمام معروف گوگرد و باغ گیاه‌شناسی که قرن ها پس از کشف چشمه های ترمیمی، کشف شد دیدن کنید.

@val3

پشت شهر قدیمی قعله Narikala‌ ناریکالا که قرن چهارم میلادی تاسیس شده است وجود دارد.این قلعه از دو بخش محصور با دیوار تشکیل می‌شود و مهم‌ترین و زیباترین جاذبه‌های گردشگری گرجستان به‌شمار می‌رود. قعله ناریکالا روی یک تپه قرار دارد و چشم‌اندازهای زیبایی از شهر قدیم تفلیس و رود کر را به شما ارائه میدهد.

@val3

در غرب قلعه، مجسمه تاریخی مشهور مادر گرجستان قراردارد که با قطار کابلی تفلیس (فیونیکولار تفلیس) امروزه در دسترس است. مجسمه مادر گرجستان که با نام کارتلیس ددا نیز شناخته می‌شود، از برجسته‌ترین جاذبه‌های گردشگری تفلیس به‌شمار می‌رود. که یک کاسه شراب برای خوش آمد به دوستان در یک دست و یک شمشیر برای مبارزه با دشمنان دردست دیگرش قرار دارد.

@val3

کلیساهای گرجستان هر کدام منحصر به فرد و از لحاظ تاریخی قابل توجه هستند. به عنوان مثال، در دوران عصر طلایی کشور در قرن 12، صومعه ژلیت در کوتایی، ساخته شد و در طول این دوره، مرکز پررونق تدریس بود.کلیسای جامع سیونی تفلیس یکی دیگر از مکان هایی است که حتما در تور گرجستان باید از آن دیدن کنید.

@val3

یکی از زیباترین چشم اندازهای شهر تفلیس محله متخی است یکی از قدیمی ترین محله ها در تفلیس است. پل صلح تفلیس یک پل پیاده‌رو جذاب ساخته شده از فولاد و شیشه است که شهر قدیمی تفلیس را به بخش مدرن آن متصل می‌کند.

@val3

تاریخ باستان در اوپلیستسیخه (Uplistsikhe)

در یک تپه در شرق گرجستان، بقایای جذاب یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین شهرهای سنگی دنیا قرار دارد.این شهر در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است. در این شهر سنگی میتوانید از خیابان های سنگی پوشیده شده با غبار ، سرداب ها، زندانها، محل توزیع شراب قدیمی و مکان‌هایی که برای مراسم مذهبی در نظر گرفته بودند، لذت می‌برید.

@val3

اگر از گردشگران علاقه مند به تور ساحلی هستید فردادپرواز به شما تور باتومی را پیشنهاد میکنیم.

نگین سواحل گرم دریای سیاه باتومی است و هر نوع سلیقه گردشگر را در تور باتومی راضی میکند. پارک آبی، پارک دلفیناریوم، آکواریوم، باغ گیاه‌شناسی، تله‌کابین آرگو، کلیساها و پل‌های تاریخی و دها مکان گردشگری دیگر در باتومی وجود دارد.

هر روز، مردم محلی و بازدیدکنندگان در انتهای شمالی ترین ساحل باتومی جمع می شوند تا مجسمه حرکتی "مرد و زن" را که توسط تامارا کوستیتزه ساخته شده است را تماشا کنند. مجسمه علی و نینو یکی از زیباترین تندیس‌ها در باتومی است که نشان دهنده عشقی نافرجام علی پسر مسلمان و نینو دختر مسیحی است که بخاطر دین های متفاوت توسط خانواده خود مجبور ب جدایی میشوند. این مجسمه ۷ متری، زن و مرد بین ۸ دقیقه بهم نزدیک شده و سپس دور می‌شوند؛ در واقع مجسمه نمادی از روح این دو عاشق است که در ساحل باتومی بهم می‌رسند. شهر باتومی بسیار سرگرم کننده و پرطراوت است و از لحاظ معماری مجسمه ها و خیابان و ساختمانها نقطه مقابل شهر تفلیس است.سالن سینما آپولو در شهر باتومی یکی مکان های گردشگری محبوب در باتومی است و همچنین میدان پیازا، این میدان یکی از شلوغ‌ترین مکان‌ها در باتومی است که حس یک شهر اروپایی را به گردشگران القا می‌کند. در این میدان میتوانید از انواع مختلف رستوران ها، هتل ها و کلوپ ها لذت ببرید.

@val3

تور گرجستان، ما به شما در انتخاب تور گرجستان کمک می‌کنیم. در فردادپرواز می‌توانید بهترین محل اقامت در گرجستان و ارزان‌ترینن تور را از بین ده‌ها تور گرجستان جستجو وانتخاب کنید و سفر خود را با بهترین و پایین‌ترین قیمت برنامه‌ریزی کنید.