بلغارستان در یک نگاه

فرداد پرواز

بلغارستان در یک نگاه

یکی از تورهایی که چند سالی در لیست مقاصد سفرهای خارجی ایرانیان دیده می شود، توربلغارستان است؛ کشوری پر از جاذبه های تاریخی و طبیعی که هر کدام، شما را به دنیایی تازه خواهند برد.

یکی از کشورهای زیبای اروپای شرقی در مجاورت دریای سیاه سواحل آفتابی زیبایی نیز دارد. هر تابستان ساحل دریای سیاه بلغارستان، پذیرای مسافران از سراسر جهان است. امکانات مدرن، انواع ورزشهای آبی و طبیعت بی‌نظیر سواحل بلغارستان را به محبوب‌ترین سواحل تبدیل کرده است. بلغارستان جزو بزرگترین کشورها و با جمعیتی حدود ۷ میلیون جزو کشورهای پر جمعیت نیز به شمار می‌رود.

صوفیه پایتخت بلغارستان و دیگر شهرهای مهم بلغارستان پلوودیو، وارنا و بورگاس نام دارند . وارنا شهر ساحلی بلغارستان است که به مقصد تابستانی بسیاری از گردشگران در اروپا و آسیا تبدیل شده است. وارنا سومین شهر بزرگ بلغارستان پس از صوفیه پایتخت و شهرپلودیف محسوب می‌شود. وارنا دارای موقعیت جغرافیایی عالی و آب و هوای گرم و مرطوب در کرانه‌ی ساحل دریای سیاه برخوردار است. اولین مسابقات رسمی رقص باله در جهان در سال ۱۹۶۴ در کشور بلغارستان شهر وارنا برگزار شد.

@val3


زبان و دین مردم بلغارستان

مردم بلغارستان به زبان بلغاری که برگرفته از زبان هندواروپایی است صحبت میکنند.بیشترین گویشور زبان خارجی در کشور بلغارستان، زبان انگلیسی است و البته درصدی از نسل قدیمی بلغارستان نیز به زبان روسی تسلط دارند. دین بیشتر ساکنان بلغارستان را پیروان مسیحیت ارتدوکس شرقی تشکیل می‌دهند و بقی آن مسلمانان سنی قرار دارند.

@val3


واحد پول بلغارستان

واحد پول بلغارستان لِو بلغاری‌ست که با نماد BGN نشان داده می شود. اسکناس های رایج بلغارستان، 2 لو (اسکناس بنفش رنگ)، 5 لو (اسکناس قرمز رنگ)، 10 لو (اسکناس نارنجی و بنفش)، 20 لو (اسکناس آبی رنگ)، 50 لو (اسکناس قهوه ای رنگ) و 100 لو (اسکناس سبز رنگ) است. سکه های بلغاری استوتینکی نام دارند. قابل ذکر است که هر یک لو بلغاری با 100 استوتینکی برابر است.

ما به شما توصیه می کنیم در تور بلغارستان در ایران یورو بخرید و پول خود را در بلغارستان به لو تبدیل کنید.

@val3


بهترین فصل سفر به بلغارستان

بهترین فصل به وارنا می تواند تابستان باشد. اگر قصد شما از سفر به بلغارستان تفریحات و آبی و دریایی است به وارنا بروید و اگر چندان دل خوشی از باران ندارید، تابستان زمان مورد علاقه شما برای سفر به این کشور خواهد بود. همچنین پاییز نیز یکی از بهترین اوقات برای سفر به بلغارستان است، چرا که دیگر گرمای آزاردهنده تابستان در کار نیست و هوا بسیار مطبوع است.

@val3


دیدنی های بلغارستان

بلغارستان به دلیل داشتن جاذبه‌های متنوع تاریخی و طبیعی، امروزه یکی از مقاصد مورد علاقه گردشگران ایرانی تبدیل شده است. به بلغارستان سفر کنید و از دیدن بزرگ‌ترین و زیباترین صومعه ‌های دنیا لذت ببرید و تور بلغارستان خاطره‌ انگیزایی را برای خود رقم بزنید. هیچ بازدید کننده ای نیست که به بلغارستان سفر کرده باشد و تحت تاثیر هنری مذهبی آن قرار نگرفته باشد، از کلیساهای بزرگ طلایی با نقاشی های مینیاتوری متنوع تا صومعه ریلا که محبوب‌ترین جاذبه‌های توریستی بلغارستان به شمار می‌رود. مذهب و صومعومه ها بخش مهمی از هویت ملی این کشور است. اگر به فرهنگ علاقمندید و می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهید بیشتر فرهنگ بلغارستان آشنا شوید، دیدن صومعه‌‌‌‌ها و کلیسا ها بخش مهمی از تور بلغارستان شما خواهد بود. بلغارستان دارای صومعه های دیدنی با قدمت تاریخی زیاد است.

@val3

قدمت بنای صومعه ریلا به بیش از هزار سال پیش بر می‌‌گردد و صلیب مصنوعی چوبی با ۱۰۴ منظره از کتاب مقدس و ۶۵۰ مینیاتوری که روی آن کار شده، از قشنگ ترین دیدنی‌های بلغارستان است.

@val3

در سفر به بلغارستان تاریخی، حتما از کلیسای جامع الکساندر نوسکی صوفیه دیدن فرمایید. بنایی متعلق به قرن بیست که یکی از بزرگ‌ترین کلیسا‌ها در جهان به شمار می‌آید. گنبد کلیسای جامع الکساندر نوسکی صوفیه مطابق معماری دوره بیزانس ساخته شده و داخل این کلیسا با سنگ‌های مرمر مطعلق به ایتالیا پوشیده شده است.

@val3

صومعه باچکووو، دومین صومعه بزرگ کشور بلغارستان و در زمره بزرگ‌ترین، پربازدیدترین و قدیمی‌ترین صومعه ‌های بلغارستان قرار دارد که در نزدیکی شهر پلوودیف قرارگرفته است. که مراسم مخصوص مری هر ساله در این صومعه برگزار میشود.

@val3

از دیگر جذابه های فراموش نشدنی بلغارستان میتوان، تئاتر باستانی پلوودیف، قلعه تساروتس، سالن تئاتر رومی‌ها، باغ وارنا، دهکده روپیت، کلیسای روسی، جنگل سنگ‌ کاری شده، آبشارهای کروشونا، شهر کوپریوش تیتسا، آرامگاه سوشتاری و کاخ بالچیک و باغ گیاه شناسی نام برد.

@val3

اگر در تور بلغارستان به دنبال جاذبه ای طبیعی همراه با چاشنی هیجان و طبیعت گردی هستید، هفت دریاچه بلغارستان بهترین مکان است؛ هفت دریاچه ی دیدنی که به صورت پلکانی در بالاترین نقطه کوه بالکان و در یک پارک ملی به نام ریلا قرار گرفته اند، چشم ها را به خود خیره می کنند و همچنین مقصدی رویایی برای طبیعت گردان است.

@val3


هزینه های سفر به بلغارستان

بلغارستان، از نظر اقتصادی نیز مقصدی گردشگری ارزان و مقرون به صرفه بحساب می آید و به همین دلیل، سفر به بلغارستان زیبا یکی از بهترین گزینه‌ها برای مسافرت است.

پس کمی از وقتتان را به فرداد پرواز اختصاص دهید تا ببینیم برای سفر به کشور جذاب بلغارستان، چقدر هزینه احتیاج داریم.

وارنا شهری کوچک و ساحلی است، می توانید فواصل بین تفریحات شهر را پیاده طی کنید.

شهر وارنا بیش از 40 خط اتوبوس مختلف دارد و همان طور که می دانید استفاده از تاکسی ها راحت تر است و ولی هزینه بیش تری هم دارند.

اتوبوس: 0.51 یورو و تاکسی: بالای 0.53 یورو و بنزین (لیتری): 1.11 یورو است.

@val3


هزینه مکالمه در بلغارستان

در کشور بلغارستان در مجموع 5 اپراتور تلفن همراه وجود دارد که به ترتیب عبارت اند از: ام تل، تلنور ویواکام ، مکس و بولساتکام در این میان اپراتور ام تل بسیار محبوب است.

هزینه تماس موبایلی در بلغارستان در مقایسه با ایران خیلی بیش تر است و به طور مثال هر دقیقه مکالمه با سیمکارتی بلغاری حدود پانصد تومان هزینه دارد.تهیه سیمکارت های بلغاری از لحاظ اقتصادی برای شما به صرفه خواهند بود.

@val3


هزینه های تفریح در وارنا

1) فستا دلفیناریوم | Festa Dolphinarium: برابر با 12.8 یورو - 2) باغ وحش وارنا | Varna Zoo: برابر با 0.77 یورو - 3) باغ گیاهشناسی اکوپارک | Ecopark Varna: برابر با 2.5 یورو

4) پارک آبی آکواپولیس | Ecopark Varna: برابر با 20.1 یورو

5) شهربازی دتسکی کت: 17.23 لو بلغارستان

6) تور کایاک: 30 یورو تا 50 یورو

@val3


هزینه های اقامت در وارنا

درکشور بلغارستان گزینه های اقامتی متنوعی با هزینه های مختلف وجود دارد.

هزینه هتل های ۲ ستاره: بین 18 یورو تا 60 یورو - هتل های ۳ ستاره: بین 20 یورو تا 100 یورو - هتل های ۴ ستاره: بین 50 یوروتا 160 یورو - هتل های ۵ ستاره: بین 90 یورو تا 200 یورو میباشد.

هزینه اقامت هاستل، از شبی 4.5 یورو تا 10 یورو - مهمان خانه، از شبی 15 یورو تا 35 یورو میباشد - آپارتمان و خانه، بسته به مکان آپارتمان، تعداد اتاق‌ها، فاصله تا مرکز شهر و امکانات آن هزینه ها متفاوت است.

هزینه‌ های خورد و خوراک هم بسته به اینک در رستوران غذای خود را صرف کنید و یا خود خرید کنید متفاوت است.

رستوران ارزان: حدود 6.14 یورو - رستوران اقتصادی: حدود 15 یوروچ تا 25 یورو - رستوران لوکس: بالای 25 یورو، فست فودهای زنجیره ای مانند مک دونالد: در حدود 3.5 یورو تا 5 یورو است.

برنج سفید (کیلویی): 1.15 یورو - جوجه بی استخوان (۱ کیلو): حدود 4.5 یورو - گوشت قرمز (1 کیلو): حدود 7.5 یورو - تخم مرغ 12 عددی: 1.5 یورو، یک بطری آب 1.5 لیتری: حدود 0.48 یورو است.

موزه ها و اماکن تاریخی

1) موزه باستان شناسی وارنا | Varna Archaeological Museum: برابر با 5.74 یورو

2) کاخ اکسینوگراد | Evksinograd: برابر با 2.87 یورو

3) صومعه آلادژا | Aladzha Monastery: برابر با 2.87 یورو

4) حمام باستانی رومی | Roman Thermae:برابر با 2.87 یورو

5) موزه مردم شناسی | Museum of Ethnography: برابر با 2.3 یورو

6) موزه تاریخ وارنا | Museum of Varna's History: برابر با 2.3 یورو

@val3


ویزای بلغارستان

ساعت محلی بلغارستان یک ساعت و نیم از ساعت ایران عقب‌ تر است. بلغارستان کشوری اروپایی و از اعضا کشورهای شینگن است و ایرانیان عزیز برای مسافرت به بلغارستان تاریخی، همانند سایر کشورهای اروپایی نیازمند اخذ ویزا از سفارت بلغارستان در تهران هستند.

هزینه های ویزای گردشگری:

بزرگسالان: 60 یورو

کودکان 6 تا 11 سال: 35 یورو

کودکان زیر 6 سال: رایگان

آدرس سفارتخانه بلغارستان: خیابان ولیعصر، خیابان توانیر، شهید دکتر عباس پور، کوچه نظامی گنجوی، پلاک 40

@val3


عوارض خروج از کشور

خوب است بدانید که عوارض خروج از کشور برای بار اول 220 هزار تومان، بار دوم 330 هزار تومان و بار سوم به بعد 440 هزار تومان است که می توانید آن را به صورت اینترنتی در درگاهای الکترونیکی بانکها پرداخت کنید.

معمولا تورهای وارنا به مدت 4 روز و 5 شب ارائه می شوند و هزینه آن ها متفاوت خواهند بود. اگر شما هم قصد سفر به کشور بلغارستان را دارید، در فردادپرواز می‌توانید بهترین خدمات و ارزان‌ترین تور بلغارستان را در بازه زمانی های مختلف و مورد نظر خود جستجو کنید و تور دلخواهتان را از میان ده‌ها تور دیگر انتخاب کنید.

@val3