راز های اهرام مصر - قسمت چهارم

راز های اهرام مصر - قسمت چهارم

با 2Safar همراه باشید تا در مورد این شاهکار های معماری که قدمت آن ها به دو هزار سال قبل بر می گردد بیشتر بدانید.

درجه ی هوا در داخل اهرام همواره 20 درجه ی سانتی گراد است.

اهرام مصر مؤثر ترین سیستم تهویه ی هوای دنیا را دارند! مهم نیست درجه ی هوای بیرون چقدر باشد، درجه ی هوا در فضای داخل همیشه ثابت و 20 درجه است. آب و هوای مصر در روز گاهی به شدت گرم و سوزان است اما هیچ تأثیری بر هوای داخل اهرام نمی گذارد. جالب این جا است که درجه ی هوای 20 درجه سانتی گراد، متوسط دمای هوای کره زمین است! اینکه چگونه مصریان باستان موفق شده اند بنا هایی بسازند که درجه ی حرارت در آن ها همیشه برابر بار دمای متوسط کره ی زمین باشد چیزی است که جدید ترین تکنولوژی های روز نیز قادر به توضیح آن نیستند.

2safar

ملاتی که برای چسباندن بلوک های اهرام مصر استفاده شده است جادویی است.

یک ضرب المثل عربی است که می گوید "انسان از زمان می ترسد، زمان از اهرام مصر". این ضرب المثل به حقیقت نزدیک است چون این اهرام چند هزار ساله نمی خواهند هرگز تسلیم گذشت زمان شوند. ملاتی که برای چسباندن بلوک ها و سنگ های اهرام به کار رفته است یکی دیگر از معماهای مربوط به این اهرام می شود. به نظر می رسد راز ماندگاری اهرام همین ملات چسبنده باشد. دانشمندان بار ها و بار ها این ملات را آنالیز کرده اند اما هنوز موفق نشده اند مواد تشکیل دهنده ی آن را تشخیص دهند. کسی واقعاً نمی داند ماده ای که توانسته ات سنگ هایی با وزن یک فیل را قرن های متوالی روی هم نگه دارد چیست و مصریان قدیم چگونه توانسته اند به چنین فرمولاسیون خارق العاده ای دست پیدا کنند.

2safar

ساخت هر کدام از اهرام 23 سال به طول انجامیده است.

با توجه به پیچیدگی ساختار اهرام مصر ساخت هر یک از آن ها سال ها به طول انجامیده است. مثلاً مدت ساخت بزرگ ترین هرم جیزه 23 سال برآورد شده است. البته تعدادی از اهرام مصر همزمان با هم ساخته شده اند. دانشمندان هنوز در حال تحقیق بر روی مهندسی ساخت اهرام هستند و به نظر می رسد مهندسین در مصر باستان بسیار خبره و توانمند بوده اند.

2safar

در زیر اهرام مصر تونل هایی اسرار آمیز تعبیه شده است.

یکی دیگر از حقایق شگفت انگیز در ارتباط با اهرام مصر تونل ها و اتاق هایی است که در فضای زیرین اهرام تعبیه شده اند. مردم کمی از وجود این تونل ها مطلع هستند زیرا تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته است تحت نظر دولت مرکزی مصر بوده و اطلاعات زیادی به بیرون درز نکرده است. گویا اسراری در ارتباط با این تونل های زیر زمینی وجود دارد که دولت سعی می کند محرمانه بماند.

2safar

در مصر به جز اهرام جیزه، اهرام متعدد دیگری نیز وجود دارند.

اهرام جیزه به قدری معروف هستند که تمام اهرام دیگر را تحت الشعاع قرار داده اند و کمتر کسی می داند مصر تعداد زیادی از این اهرام باستانی را در خود جای داده است. مثلاً اهرام ابو سیر مصرنیز سال های سال است مورد توجه باستان شناسان و مورخین قرار دارند. آن ها به اندازه ی اهرام جیزه خوش ساخت نیستند و گذشت زمان بخش هایی از آن ها را تخریب کرده است.

2safar