درآمد هشت میلیارد دلاری ایران از گردشگری

فرداد پرواز

18 مهر 1396


در آخرین گزارش سازمان جهانی جهانگردی، ایران در سال گذشته ۴ میلیون و ۹۲۴ هزار گردشگر داشته که این میزان ۵.۶ درصد کمتر از سال ۹۴ بوده، با آنکه در این گزارش به درآمد ایران از محل جذب گردشگر اشاره‌ای نشده، اما مسؤلان و کارشناسان کشورمان، تاکید دارند که گردشگریِ ایران در سال ۹۵، حدود ۸ میلیارد دلار درآمد داشته است.

سازمان جهانی جهانگردی، میزان هزینه‌کرد هر گردشگر در منطقه جنوب آسیا که ایران را جزو آن حساب می‌کند، ۱۲۲۰ دلار تعیین کرده که حتی اگر به ساده‌ترین شکل محاسبه شود، درآمد ایران در سال ۹۵ از محل ورودِ ۴ میلیون و ۹۲۴ هزار گردشگر خارجی، حدود ۶ میلیارد دلار می‌شود، نه ۸ میلیارد دلار!

در گزارش سالانه سازمان جهانی جهانگردی با آن که تعداد گردشگرانِ ورودی به کشور در سال ۲۰۱۶ (۹۵ ـ ۹۴) با محاسبه «ورود روزانه از مرزها» ۴ میلیون و ۹۴۲ هزار نفر با رشد منفی ۵.۶ درصد نسبت به سال قبلِ آن (۲۰۱۵) ثبت شده، اما بخش درآمد گردشگری برای سال ۹۵ خالی گذاشته شده است.

با این حال زهرا احمدی‌پور - رییس سابق سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ در فروردین ۹۶ در جریان سفر به شیراز، اعلام کرد: در سال ۹۵ درآمد حاصل از گردشگری کشور ۸ میلیارد دلار بوده است.


http://tnews.ir