‌درآمدهای صنعت گردشگری نشأت گرفته از گردشگری خارجی است

فرداد پرواز

24 اردیبهشت 1396


‌مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان از حضور ۸۳۰ گردشگر خارجی در نوروز ۹۶در استان گیلان خبر داد و گفت: حضور گردشگران خارجی در استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد ۶درصدی ،مواجه بوده است.

علیزاده در همایش تجلیل از همایش فعالان حوزه گردشگری فومن که در سالن شهدای خدمتگزار اداره فرهنگ و ارشاد این شهرستان برگزار شد، با بیان اینکه تعامل و هم‌افزایی اعضای ستاد اجرایی تسهیلات سفر فومن موجب عملکرد مطلوب این ستاد در ایام نوروز شد، ‌اظهار کرد:‌ بر اساس گزارشات آماری در نوروز امسال یک میلیون و ۲۵۰هزار خودرو وارد استان گیلان شده است.

وی به اقامت بیش از هفت میلیون و ۳۰۰هزار نفر در مراکز اقامتی استان در نوروز ۹۶اشاره کرد و افزود: آمارها بیانگر رشد ۱۹.۵درصدی اقامت گردشگران در استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته است. این استان همواره بدلیل برخورداری از جاذبه‌های طبیعی و... مقصد بسیاری از گردشگران از اقصی نقاط کشور و خارج از کشور است.

علیزاده از حضور ۸۳۰ گردشگر خارجی در نوروز ۹۶در استان گیلان خبر داد و خاطرنشان کرد: حضور گردشگران خارجی نیز نسبت به بازه زمانی سال گذشته با رشد ۶ درصدی مواجه بوده است. به موازات بحث گردشگری داخلی و فضایی که در سطح بین‌المللی حاکم شده است، در سال ۹۵ و در آستانه سال ۹۶ شاهد حضور گردشگران خارجی به استان بوده‌ایم.

وی با بیان اینکه درآمدهای حوزه صنعت گردشگری نشات گرفته از گردشگری خارجی است، گفت: امیدست با برنامه‌ریزی‌ها شاهد افزایش حضور گردشگران خارجی در استان و کشور باشیم.

علیزاده با بیان اینکه در ایام نوروز حدود ۳۰۹هزار نفر در مراکز اقامتی فومن اقامت یافتند که در مقایسه با آمار سال گذشته بیانگر رشد ۷۰درصدی است، تصریح کرد: این رشد بواسطه شهرک تاریخی ماسوله، سایت تاریخی قلعه‌رودخان، موزه فومن و خوی مهمانوازی مردم این شهرستان بوده است.

وی ضمن قدردانی از فعالان حوزه گردشگری گفت: شهرستان فومن نقطه عطف و در کانون توجه گردشگران قرار دارد.

علیزاده با بیان اینکه در شهرک تاریخی ماسوله با رشد ۲درصدی حدود ۲۰۸هزار نفر شب اقامت داشته‌اند و قلعه‌رودخان با رشد ۸.۵درصدی در بالادست پذیرای ۱۳۲هزار نفر نفر گردشگر بوده است، ابراز کرد: امیدست با تلاش‌ و فضای فراهم شده و با ایجاد فرصت‌های گردشگری بویژه در مناطق روستایی بتوانیم جایگاه و موقعیت فومن را به درجه‌ای برسانیم که بیش از پیش از مزایای گردشگری بهره‌مند شود.

وی به تلاش‌های دولت تدبیر و امید در حوزه سرمایه‌گذاری، حفاظت، صیانت و احیای میراث فرهنگی و صنایع‌دستی اشاره کرد و گفت:‌ با توجه به اقدامات دولت تدبیر و امید در شهرستان فومن ۴۳خانه مشارکتی در سال ۹۳ با اعتبار ۸۰۰میلیون تومانی مرمت شد.

علیزاده به مرمت خانه‌های مشارکتی در فومن اشاره کرد و افزود: در سال ۹۴، ۲۰خانه مشارکتی در فومن با اعتبار ۳۱۰میلیون تومانی مرمت شد. همچنین مرمت ۳۰خانه مشارکتی دیگر با اعتبار ۶۰۰میلیون تومانی در اعتبارات سال ،۹۵دیده شده است.

وی با بیان اینکه از سال ۹۲تا ۹۴برای مرمت سایت تاریخی قلعه‌رودخان ۸۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده بود، متذکر شد: در سال ۹۵میزان اعتبار تزریق شده برای مرمت این قلعه به ۹۴۰میلیون تومان رسید که نشان از رشد سه برابری است.

علیزاده به اهمیت برگزاری انتخابات و مشارکت حداکثری اقشار مختلف مردم اشاره کرد و گفت: انتخابات پیش‌رو هم از نظر داخلی و هم از نظر خارجی دارای اهمیت بسیاری است.

وی با بیان اینکه تاکید مقام معظم رهبری همواره بر مشارکت حداکثری مردم در انتخابات است، ابراز کرد: شرایط منطقه اقتضا می‌کند با حضور پرشور و گسترده در پای صندوق‌های رای در سرنوشت خود سهیم باشیم.

علیزاده با بیان اینکه تمام تلاش دشمنان القاء سست شدن پیوند میان دولت و ملت است، ادامه داد: انتخابات یکی از صحنه‌هایی است که اقتدار ملی،‌ وحدت،‌ همدلی و عظمت ملت ایران را نشان می‌دهد. در بُعد خارجی تمام تلاش سردمداران امپریالیسم القا ناکارآمدی نظام است.

وی با بیان اینکه مردم با حضور پرشور در انتخابات حمایت و پشتیبانی خود را از نظام مقدس جمهوری اسلامی به نمایش خواهند گذاشت،‌ خاطرنشان کرد: حضور مردم در پای صندوق‌های رای به ثبات منطقه‌ای کمک می‌کند. با حضور در انتخابات می‌توانیم ثابت می‌کنیم که کشوری هستیم که اعتبار و امنیت آن از مردم است.

مدیرکل میراث فرهنگی،‌ صنایع‌دستی و گردشگری گیلان در پایان به فرموده مقام معظم رهبری، مبنی بر اینکه «آنچه سایه جنگ را از سر مردم زدود حضور مردم در صحنه‌های مختلف بوده است»، اشاره و اظهار کرد: با حضور گسترده در ۲۹اردیبهشت برگ زرین دیگری را به تاریخ این انقلاب اضافه خواهیم کرد.


http://tnews.ir