خوشمزه ترین غذاهای شرق آسیا

خوشمزه ترین غذاهای شرق آسیا

می دانیم که دوست داشتن طعم غذا امری به شدت نسبی است و بسته به ذائقه و عادات غذایی ممکن است فردی عاشق یک غذای خاص باشد و دیگری نتواند حتی یک لقمه از آن را امتحان کند. مردم در ارتباط با غذاهای شرق آسیا به دو دسته ی مجزا تقسیم می شوند. یا عاشق غذاهای چینی، ویتنامی و تایلندی هستند یا حتی حاضر نیستند به این غذاها لب بزنند. کمتر پیش می آید که حد وسطی از این علاقه مندی را شاهد باشیم. با این وجود باید پذیرفت امتحان غذاهای سنتی هر کشور بخش خیلی مهمی از تجربه ی سفر است. در واقع بدون خوردن غذاهای یک کشور نمی توان فرهنگ مردم را به خوبی درک کرد و به علائق و سبک زندگی آن ها نزدیک شد.

2safar

در این مقاله به معرفی محبوب ترین غذاهای شرق آسیا بر اساس نظر توریست های غذا می پردازیم. تضمینی در کار نیست که این غذاها را دوست داشته باشید، اما اگر در سفر به کشورهایی که معرفی می کنیم علاقه مند باشید که یکی از غذاهای محلی را امتحان کنید، شاید انتخاب از میان لیست ما شانس شما را برای انتخاب یک غذای خوشمزه بالا ببرد. با 2Safar همراه باشید.

2safar

ژیالونگ بائو، شانگهای

اگر موفق شدید اسم این غذا را به خاطر بسپارید پس از عهده ی خوردنش نیز بر خواهید آمد! اما جدا از شوخی این غذا واقعاً خوشمزه است و البته برای امتحان آن مجبور نیستید حتماً به شانگهای سفر کنید. این غذا در اغلب کشور های آسیای شرقی و خیلی از رستوران های چینی در نقاط مختلف دنیا سرو می شود اما شاید بهترینش را در شانگهای پیدا کنید.

2safar

ژیالونگ بائو نوعی دامپلینگ یا دلمه است که آنتونی بوردن، توریست معروف غذا، نیز در یکی از برنامه هایش آن را معرفی کرده است. اگر این غذا را در رستوران های فانتزی سفارش دهید طبعاً گران است اما نوع ارزانش در همه جا یافت می شود. سایز دامپلینگ ها متفاوت است و نوع کوچکش در حد یک لقمه است.

2safar

مواد داخل دامپلینگ بسته به انتخاب شما متفاوت است. داخل آن معمولاً گوشت دارد و این گوشت به طور سنتی گوشت خوک است اما انواع دیگر با سایر گوشت ها نیز موجود می باشد. در این باره از فروشنده یا گارسون حتماً سؤال کنید و مطمئن شوید. نوع گیاهی این غذا نیز برای گیاه خواران وجود دارد. برای خوردن ژیالونگ بائو مثل سایر غذاهای آسیای شرقی بهتر است از چاپ استیک استفاده کنید. قیمت غذا در رستوران های معمولی 2 دلار در ازای 12 دامپلینگ است که بسیار ارزان محسوب می شود. پیشنهاد می شود در شانگهای برای صرف این غذا به رستوران جیاجیا تانگ بائو بروید.

2safar

سالاد زنجبیل و گوجه فرنگی، برمه

وقتی صحبت از سالاد های برمه ای می شود، کلمه ی سالاد دیگر معنایی ندارد اما از آن جا که معادل دیگری برای این نوع غذا نداریم به ناچار به عنوان سالاد از آن ها یاد می کنیم. سالاد های برمه ای مجموعه ای از سبزیجات و مغز ها هستند که رویشان روغن ریخته می شود. این سالاد ها خیلی خوشمزه هستند اما باعث کاهش وزن نمی شوند و حتی ممکن است افزایش وزن نیز به دنبال داشته باشند. مثل سایر سالاد ها، دو عامل اصلی که باعث خوشمزه شدن سالاد های برمه ای می شود تازه بودن مواد تشکیل دهنده و سس آن است. سس سالاد های برمه ای منحصر به فرد است و دلیل متمایز بودن سالاد های این کشور شاید همین سس خوشمزه باشد که نوعی راز ملی به شمار می رود! در هر کدام از رستوران های سنتی برمه می توانید سالاد های این کشور را امتحان کنید. حتی اگر سالاد در منوی رستوران نباشد کافی است درخواست بدهید تا به سرعت برایتان آماده شود.

2safar

ما سالاد زنجبیل و گوجه را پیشنهاد می کنیم. این سالاد متشکل از تکه های بزرگ زنجبیل، آجیل و دانه های سویای سرخ شده است. گوجه فرنگی به دلخواه به این سالاد اضافه می شود. سالاد دیگری که پیشنهاد می کنیم سالاد گوجه فرنگی و کلم است که به آن انواع مغزها نیز اضافه می شود. قیمت سالاد در این کشور بسیار پایین است و سالاد ها به طور متوسط 50 سنت قیمت دارند.

خوراک بادمجان، هنگ کنگ

اگر از بادمجان خوشتان نمی آید در هنگ کنگ نظرتان عوض می شود. بادمجان در غذاهای هنگ کنگی کاملاً سرخ می شود و مزه ی خیلی مطلوبی دارد. در خوراک بادمجان اغلب گوشت خوک نیز وجود دارد که به سادگی می توانید درخواست کنید که این گوشت را از غذای شما حذف کنند. می توانید گوشت دیگری انتخاب کنید یا بدون گوشت این غذا را به صورت گیاهی میل کنید. خود چینی ها به ندرت غذاهای گیاهی می خورند و بر خلاف هندی ها در تمام غذاهای خود از گوشت استفاده می کنند.

2safar

این غذا کمتر در نقاط دیگر جهان به جز خود کشور چین یافت می شود. در عکس زیر نام این غذا را به چینی می بینید. کافی است این عکس را در رستوران ها به پیشخدمت های چینی نشان دهید تا این غذا را برایتان آماده کنند.

2safar

قیمت این غذا حدود 8 دلار است. در کشور چین و به خصوص هنگ کنگ همه جا این نوع خوراک بادمجان را پیدا می کنید

تارت تخم مرغ، هنگ کنگ

یکی دیگر از غذاهای لذیذ هنگ کنگ تارت تخم مرغ است که می توانید چه به عنوان صبحانه و چه میان وعده این غذا را امتحان کنید. تارت تخم مرغ در کشورهای دیگر شرق آسیا یا نقاط مختلف چین نیز یافت می شود اما نوع طبخ آن متفاوت است. ریشه ی تفاوت در نوع تهیه ی خمیر تارت است. در هنگ کنگ این خمیر از شکر و کره و آرد تهیه شده و بسیار پوک و سبک است. قیمت تارت تخم مرغ در گران ترین حالت 1 دلار است و آن را از تمام قنادی ها، نانوایی ها و دکه های ایستگاه های مترو می توانید تهیه کنید.

2safar

باربکیوی گشنیز، انوکی و توفو ، چین

باربکیو های چینی تنوع بسیار زیادی دارند و غیر قابل شمارش هستند. به طور کلی چینی ها طرفدار کباب کردن گوشت ها و سایر خوراکی ها هستند. ما امتحان حداقل دو نوع از این باربکیو ها را به شما پیشنهاد می کنیم. یکی از آن ها باربکیوی گشنیز و دیگری قارچ انوکی و توفو است. مزه ی خاص قارچ انوکی با توفو خیلی عالی می شود.

2safar

از مزه ی خاص و منحصر به فرد این باربکیو ها که بگذریم، کلاً جو خوردن باربکیو در چین خیلی دلپذیر است و خوش می گذرد. خود مردم چین نیز خوردن خوراک باربکیو در خیابان را از تفریحات مورد علاقه ی خود قلمداد می کنند. معمولاً یک بار که از گاری ها و دستفروش های کنار خیابان نوعی باربکیو سفارش دهید، حتماً دوباره وسوسه می شوید که برگردید و یک نوع دیگر را سفارش دهید. در فصل تابستان صندلی های پلاستیکی همه جا کنار بساط ها گذاشته شده و می توانید روی آن ها در وسط غوغای مردم بنشینید و یک نوع خوراک جدید باربکیو را امتحان کنید. قیمت این باربکیو ها از 30 سنت تا 1 دلار است. در فصل تابستان هر نقطه ای از کشور چین می توانید از این بساط ها بیابید.

2safar

آسام لاکسا، پنانگ

غذای آسام لاکسا به قدری با پنانگ گره خورده است که مردم آن را پنانگ لاکسا صدا می زنند. این غذا نوعی سوپ است که با ماهی ماکرل، تمر هندی و فلفل خیلی تند است. شاید ترکیب این مواد به نظرتان خوشایند نباشد اما آسام لاکسا مزه ی خاص و محبوبی دارد. این غذا با نودل و مخلفاتی چون نعنای تازه، پیازچه، گشنیز، خیار و آناناس شیرین سرو می شود. آسام لاکسا در نقاط دیگری به جز پنانگ نیز یافت می شود اما به خوشمزگی این غذا در شهر پنانگ نیست. برای امتحان غذا می توانید در بازار غذای محلی سیسیل بروید.

2safar

چو دوفو، تایوان

این غذا در سرتاسر جهان معروف است و و رایحه ی منحصر به فردی دارد. چو دوفو یا دوفوی بودار یکی از غذاهای معروف در تایوان و به خصوص بازار شب تایپه است. برخی مردم از بوی این غذا خوششان نمی آید، اما دیگران عاشق این غذا و حتی بویش هستند. برای پیدا کردن چو دوفو هیچ مشکلی در چین و تایوان نخواهید داشت و این غذا جزء غذاهای خیابانی این کشور به شمار می آید. فروشندگان محلی این غذا را خودشان با دست درست می کنند. چو دوفو به صورت سرخ شده یا کبابی تهیه شده و با ترشی سرو می شود. چو دوفو ی سرخ شده کمتر از نوع کبابی آن بو می دهد و شاید برای کسانی که می خواهند برای اولین بار این غذا را امتحان کنند انتخاب نوع سرخ شده ی آن بهتر باشد. معروف ترین نوع این غذا همان طور که گفتیم در بازار شب تایپه به نام روئه سرو می شود.

2safar

وانتُن می، مالزی، پنانگ و سایر نقاط شرق آسیا

وانتن می در اصل چینی است اما یک غذای خیلی متداول در تمام قسمت های آسیای شرقی محسوب می شود. بهترین نوع آن در پنانگ سرو می شود. این غذا نوعی نودل است که با سسی چسبنده که از سس سویا و سس تند سَمبَل تهیه شده سرو می شود. روی نودل کلم چینی، پیازچه، ترشی فلفل سبز و وانتُن که نوعی دامپلینگ چینی است قرار می گیرد. وانتن ها آبپز هستن یا بخار پز هستند و در مالزی نوع سرخ شده ی آن نیز فراوان است. می توانید وانتن می را به صورت خشک یا به شکل سوپ سفارش دهید. این غذا یک غذای خیابانی ارزان و خوشمزه در کشورهای آسیایی است که توصیه می شود در سفر به این کشورها حتماً یک بار آن را امتحان کنید.

2safar

روجاک، مالزی

روجاک نوعی سالاد میوه است که تکه های کلوچه نیز به آن اضافه می شود و روی آن سس شیرینی که از خمیر میگوی سیاه تهیه شده و بادام زمینی خُرد شده ریخته می شود. میوه های سالاد شامل آناناس شیرین، انبه ی سبز، پاپایا، سیب صورتی (نوعی میوه ی استوایی)، ریشه ی پیکما، خیار و گوارا (میوه ای استوایی) می شود. این میوه ها با سس شهد مانند مخلوط می شوند. ترکیب طعم شیرین میوه ها و طعم ترش غذای دریایی در این سالاد به طرز عجیبی خوب است. شاید روی کاغذ دل به هم زن به نظر برسد اما باید امتحانش کنید. این سالاد در مالزی و پنانگ به وفور یافت می شود.

2safar

سام تام، تایلند

خیلی از توریست هایی که به تایلند سفر می کنند طوری به سام تام معتاد می شوند که به سختی از این کشور دل می کنند. سام تام نوعی سالاد است که از پاپایای نارس تهیه می شود و در لائوس و کامبوج نیز زیاد است اما سام تام تایلندی شیرین تر است و همراه با بادام زمینی سرو می شود. در این سالاد شما تمام طعم ها را از شیرین تا شور و تند حس می کنید و از این نظر مزه ی سالاد واقعاً بی نظیر است. ما پیشنهاد می کنیم سام تام را به عنوان میان وعده ی عصرانه میل کنید.

2safar

نودل قایقی، تایلند

این غذا قبلاً توسط فروشندگانی که با قایق محصولات خود را در ساحل می فروختند عرضه می شد و به همین خاطر اسم طولانی و سخت آن به نودل قایقی خلاصه شده است. امروزه نودل قایقی در همه ی جای تایلند یافت می شود و یک غذای خیابانی بسیار محبوب است. نودل قایقی از رشته، جوانه ی گندم، گوشت گاو و سبزیجات دیگر تهیه می شود. (این غذا با گوشت خوک نیز تهیه می شود که می توانید گوشت گاو را انتخاب کنید). هر کاسه از این غذا کوچک و ارزان است بنابراین می توانید چند نوع مختلف از آن را با ترکیب نودل ها، گوشت ها و سبزیجان مختلف امتحان کنید.

2safar

او میسوآ، تایوان

این غذای تایوانی اغلب در بازار های شب تایپه دیده می شود. او میسوآ به معنای صدف و ورمیشل یا نودل است. او میسوآ در واقع سوپی است از نودل آرد گندم تهیه می شود. در تایوان این نوع نودل را بخار می دهند تا زمانی که شکر موجود در آن کاراملیزه شود و به رنگ قهوه ای در بیاید. به این سوپ غلیظ صدف تازه، سیر خرد شده، گشنیز و سرکه افزوده می شود. برای امتحان این غذا به بازار شب شیلین در شهر تایپه ی چین بروید.

2safar

پد سی ایو، بانکوک

این غذا از نودل برنج که همراه با بروکلی چینی و سس سویای تیره تف داده شده تهیه می شود و غذای آسانی برای طبخ به شمار می آید. مردم تایلند در غذای خود یک نوع کربوهیدرات (معمولاً نودل) و یک یا دو نوع پروتئین (اغلب گوشت مرغ یا خوک و نیمرو) استفاده می کنند. سپس کربوهیدرات و پروتئین را در آب داغ می ریزند و می پزند.

اگر دوست دارید این غذا را امتحان کنید و امکان سفر به تایلند را ندارید از این لینک استفاده کنید. https://www.eatingthaifood.com/pad-see-ew-recipe/

در بانکوک نیز نیازی نیست وقت زیادی صرف پیدا کردن این غذا کنید. این غذا در بیشتر رستوران ها و دکه های فروش غذا پیدا می شود.

2safar

تانکوتسو رامن، ژاپن

رامن یا سوپ ژاپنی انواع مختلفی دارد که بهترینش تانکوتسو رامن است. شما دو کاسه از این غذا را که شبیه به هم باشند پیدا نمی کنید. یعنی هر بار که این غذا را سفارش دهید با سورپرایز جدیدی روبه رو می شوید و همین امر موجب محبوبیت بیشتر این غذای ژاپنی شده است. مایع سوپ خامه مانند و چرب است و همراه با نودل، گوشت، ترشی فلفل قرمز و سیر خرد شده ی تازه سرو می شود. گوشت این غذا معمولاً خوک است اما می توانید گوشت دیگری را انتخاب کنید یا آن را به صورت گیاهی سفارش دهید.

2safar

بون چا، ویتنام

یکی از لذیذ ترین غذاهای خیابانی در سرتاسر دنیا بون چا است که به عنوان ناهار در هانوی محبوبیت عجیبی دارد. این غذا گوشت کبابی همراه با سس ماهی، سرکه ی تند، شکر و لیمو است که به شکل باربکیوی سوپ مانند سرو می شود. برنج، نودل و سبزیجات تازه نیز در کنار این غذا وجود دارد. اسپرینگ رول سرخ شده همراه با سیر و فلفل نیز غذا را خوشمزه تر می سازد. قبل از سفارش غذا از نوع گوشت موجود در آن مطمئن شوید.

2safar

خرچنگ تند، سنگاپور

این غذا در سنگاپور خیلی معروف است و توریست ها معمولاً امتحانش می کنند. خرچنگ تند در دهه ی 1950 ابداع شده است و یک سر آشپزی سنگاپوری با بخار پر کردن خرچنگ در سس گوجه فرنگی و فلفل دستور آن را به نام خود ثبت کرده است. نوعی کیک شیرین که مانتو نام دارد اغلب با این غذا صرف می شود و طعم شیرینی با تندی در می آمیزد. از آن جا که خرچنگ در سس گوجه غوطه ور است تقریباً امکان ندارد کمی از این غذا روی لباستان نریزد بنابراین توصیه می کنیم هنگام خوردن این غذا بهترین لباس خود را نپوشید. خرچنگ تند در نیمه ی دوم قرن گذشته به قدری معروف شده است که غذای ملی سنگاپور به شمار می رود.

2safar

کاری می، پنانگ

2safar

این غذا که کاری لاکسا نیز نامیده می شود سوپ نارگیل تند است که با نودل تخم مرغ و ورمیشل برنج سرو می گردد. این سوپ غلیظ و کمی شیرین است، درواقع برای کسانی که روی افزایش وزن حساسیت دارند انتخاب خوبی نیست. هر کاسه از این سوپ شامل چند مورد از این مواد است: جوجه، توفوی پفکی، میگو، نوعی صدف و ماهی مرکب. مخلفات سوپ نیز شامل برگ نعناع تازه و خمیر سمبل تند است.

2safar

دوهوآ، تایوان

دوهوآ نوعی دسر است که از نرم ترین توفویی که می توانید تصور کنید تهیه می شود. این غذا در اصل چینی است و در چین نوعی میان وعده ی ترش به شمار می رود. با این وجود در تایوان همین غذا به صورت شیرین و به عنوان دسر عرضه می شود. دوهوآ در واقع بافتی مانند گلابی با شربت شکر دارد. در فصل تابستان این دسر به صورت سرد و با تکه های یخ خرد شده و فصل زمستان به شکل گرم سرو می شود.

2safar

کائو پد پو، تایلند

در زبان تایلندی پد به معنای برنج و پو به معنای خرچنگ تازه است و همان طور که از اسمس پیداست این غذا ترکیب برنج سرخ کرده و خرچنگ است. شاید برنج سرخ کرده در کلام چندان هیجان انگیز به نظر نرسد، اما باید در تایلند چنین غذایی را امتحان کنید تا نظرتان عوض شود. برنج موجود در این غذا برنج جاسمین معطر است که با سس ماهی تایلندی تهیه می شود. در کنار این غذا خاگینه، گشنیز و لیموی تازه سرو می شود. حاصل این ترکیب غذایی آبدار، پف کرده و لذیذ است.

2safar

یاکیتوری، ژاپن

یاکیتوری شامل تکه های جوجه است که به سیخ کشیده شده و روی زغال کباب می شود. در واقع همان جوجه کباب است اما چون جوجه ها در سس سویا و میرین خوابانده می شوند مزه ی متفاوت و خاصی دارند. معمولاً هر بار دو سیخ از این غذا سفارش داده می شود. یاکیتوری علاوه بر سایر قسمت های مرغ شامل بال، پوست و جگر مرغ نیز می شود.

2safar

فو، ویتنام

قبلاً در2Safar درباره ی فو که معروف ترین غذای ویتنامی است نوشته ایم. فو سوپی متشکل از نودل برنج و سبزیجات تازه است که در سرتاسر دنیا از محبوبیت خاصی برخوردار است. اما این غذا در خود ویتنام و به خصوص شهر هانوی لذیذ تر است. فو دو نوع اصلی دارد به نام های فو گا که از گوشت مرغ تهیه می شود و فو بو که حاوی گوشت گاو است. فو معمولاً به عنوان وعده ی صبحانه سرو می شود و بیشتر فروشندگان محلی ویتنام این غذا را در ساعات صبح عرضه می کنند.

2safar

کوفته برنجی، ویتنام

وقتی در خیابان های هانوی قدم می زنید، فروشندگان محلی که کوفته برنجی می فروشند را حتماً خواهید دید. این کوفته برنجی ها در پوست موز سرو می شوند و معمولاً برای صبحانه صرف می شوند. این غذا دوازده نوع مختلف دارد. مثلاً یک نوعِ آن با بادام زمینی خرد شده و نمک کنجد سرو می شود و دیگری با موسیر سرخ شده تهیه می گردد.

2safar