خطوط هوایی و گردشگری قطر از اقدامات ۴ کشور عربی آسیب نمی بیند

فرداد پرواز

16 خرداد 1396


به گزارش دولت بهار به نقل از روسیا الیوم، «سعید الهاجری» عضو کمیته اتاق تجارت و صنعت قطر اعلام کرد که خطوط هوایی قطر و شرکت های گردشگری این کشور از اقدامات ۴ کشور عربی، آسیب نمی بینند.

وی در همین راستا بیان داشت: شرکت های گردشگری و خطوط هوایی قطر از بسته شدن مرزهای زمینی و هوایی و دریایی سعودی ها، امارات، مصر و بحرین هیچ تاثیری نمی پذیرند. فضای هوایی در برابر فرودگاه بین المللی حمد یکی از بزرگترین فرودگاه های منطقه باز است و تحریم سه یا چهار شرکت هواپیمایی بر روی حرکت خطوط هوایی به هیچ وجه اثر نمی گذارد؛ زیرا گزینه های زیاد و ده ها شرکت هوایی جهانی و عربی برای جایگزینی این چند کشور وجود دارد و به صورت طبیعی کارشان را خواهند کرد.

الهاجری افزود: گردشگری قطر نیز بر عرصه های جهانی در اروپا، شرق آسیا و آمریکا اتکا دارد و از عدم حضور فقط ۴ کشور عربی اثر نخواهد پذیرفت. بیشتر شهروندان قطری نیز به دلیل گرمای بالا تمایل ندارند در تابستان به کشورهای حوزه خلیج فارس سفر کنند. شرکت های گردشگری به روند طبیعی خود ادامه می دهند و توان عدم آسیب پذیری از بحران اخیر را دارند. قطر امکانات بسیاری دارد و از توقف پروازهای ۴ کشور عربی آسیبی نخواهد دید.

گفتنی است که در پی قطع روابط ۴ کشور عربی با دوحه و لغو پروازهای امارات و عربستان سعودی به دوحه، خطوط هوایی قطر در اقدامی متقابل، پروازهای خود به عربستان را لغو کرد.

امروز همچنین شرکت هواپیمایی «الاتحاد» و «فلای دبی» امارات اعلام کردند که پروازهای خود به مقصد قطر را از صبح فردا سه شنبه متوقف می کنند. العربیه نیز گزارش داد که عربستان مانع فرود هواپیماهای قطری در این کشور شد و این هواپیماها به دوحه بازگشتند.

در همین رابطه، وزارت امور خارجه مصر نیز در بیانیه ای اعلام کرد که حریم هوایی و بنادر دریایی این کشور به روی قطر کاملا بسته است. عربستان سعودی ورود و یا عبور قطریها از این کشور را به دلایل امنیتی ممنوع اعلام کرد. با محاصره قطر از سوی ۳ کشور همسایه (بحرین، امارات و عربستان سعودی) قطر تنها از طریق آب های بین المللی و آب های منطقه ای ایران و آسمان ایران می تواند با جهان خارج ارتباط برقرار کند.

تنها راه ارتباطی زمینی قطر با مرز عربستان سعودی است. سعودی ها مرز مشترک زمینی با قطر را بسته اند. کشتی های قطر می توانند از طریق آب های بین المللی از خلیج فارس خارج شوند. هواپیماهای قطر می توانند، با خروج از آسمان این کشور،‌ وارد منطقه بین المللی هوایی شود و پس از آن از طریق آسمان ایران، کویت و عراق، به نقاط دیگر جهان بروند.

کشورهای مصر، عربستان، امارات و بحرین صبح امروز روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کردند. این کشورها دوحه را به حمایت از تروریسم و دخالت در امور داخلی دیگر کشورها و برهم زدن ثبات در منطقه متهم کردند. به دنبال اقدام مشابه بحرین، عربستان، مصر و امارات، دولت مستعفی یمن، لیبی و مجمع الجزایر مالدیو نیز روابط خود را با قطر قطع کردند.


http://tnews.ir