خدمات رفاهی ارمنستان برای گردشگران ایرانی

فرداد پرواز

25 اسفند 1395


سیدکاظم سجادی در گفت و گو با ایسنا در رابطه با گسترش صنعت توریسم و گردشگری بین تهران و ایروان و آمار مسافران ایرانی به این کشور، خاطرنشان کرد: آماری که دولت ارمنستان در سال های گذشته اعلام کرد بین 25 تا 30 هزار نفر بود. البته سال گذشته رئیس جمهور ارمنستان رقم 250 هزار نفر را اعلام کرد، و گفت که در سال جاری منتظر سفر 250 هزار گردشگر ایرانی به ارمنستان هستند.

وی ادامه داد: باتوجه به اینکه تبادل توریست باید دوطرفه باشد، نسبت به گذشته ظرفیت پذیرش گردشگری خود را بالا بردیم و به تازگی هم با حضور دکتر مسعود کرباسیان رییس گمرک جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان و با همکاری و تفاهم دو طرف از این پس اتباع ارمنی می توانند با ماشین های خود از مرز زمینی وارد ایران شده و از تسهیلاتی که کشورمان در اختیار آن ها می گذارد و فرصت های گردشگری موجود در شهرهای مرزی ما بهره مند شوند، در چنین شرایطی انتظار داریم تعداد قابل قبولی از گردشگران ارمنستان به ایران سفر کنند.

این دیپلمات کشورمان با اشاره به بازدید سال گذشته خود از وضعیت جاده مسیر ارمنستان به ایران افزود: در آن زمان هیچ گونه خدمات و امکانات رفاهی برای مسافران وجود نداشت؛ اما امسال نمایندگان سفارت را برای بررسی وضعیت جاده ها اعزام کردیم. تابلوهایی به زبان فارسی در محل های مختلف نصب شده که افراد هنگام سفر دچار مشکل نشوند، علاوه براین دولت ارمنستان را هم در این زمینه فعال کردیم تا نیروهای امدادی را در مسیر مستقر و تعمیرکارهای سیار را هم در جاده فعال کنند، امکانات تسهیلاتی و اقامتی، سرویس های بهداشتی و نمازخانه را در جاده های خود ایجاد کنند.

سجادی همچنین در پاسخ به این سئوال که ارمنستان به عنوان یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری ایرانیان، برای آرامش و امنیت هرچه بیشتر هموطنان مان در سفر به این کشور چه تدابیری اندیشیده است؟ خاطرنشان کرد: مقام های پلیس جمهوری اسلامی ایران با طرف های ارمنی ملاقات هایی داشته و در این دیدارها بارها شنیده اند مقام های عالی رتبه ارمنستان دستور داده اند که برخوردی مناسب با اتباع ایرانی داشته باشند. علاوه بر این طبق بررسی های ما هم شکایتی از برخوردهای نامناسب مأمورین مرزی و یا حتی در حوزه شهری از پلیس ارمنستان با اتباع ایرانی نداشته ایم. هرچند برخورد ها با اتباع کشورمان بهتر از گذشته شده است ولی باز مطلوب ما نبوده و به کرات در دیدارهایمان با مسئولان ارمنستان تأکید می کنیم که ملاحظات لازم را در قبال هموطنان مان داشته باشند.

وی ادامه داد: ارمنستان کشور کوچکی است و تاکنون هم روی بحث گردشگری فعال نبوده اند و در 15 ماهی هم که من مسئولیت سفارت را بر عهده داشتم روی مسائل گردشگری و نحوه برخورد با اتباع کشورمان تأکید زیادی کردیم و مذاکرات بسیاری هم انجام شد، آنها هم کم کم خود را با این موضوع وفق داده و به دنبال رفع مشکلات هستند البته گردشگران ایرانی هم باید بدانند که امکانات گردشگری ارمنستان برای پذیرش مسافران ایرانی کاملا فراهم نیست و این به دلیل تفاوت های دوکشور در حوزه مذهب و آداب و رسوم است.


http://www.donyayesafar.com