اخبار

پیش بینی رکورد گردشگر برای شهر نیویورک در سال ۲۰۱۷

پیش بینی رکورد گردشگر برای شهر نیویورک در سال ۲۰۱۷

شهر نیویورک طبق پیش‌بینی‌های انجام شده در سال ۲۰۱۷ به رکورد ۶۱٫۸ میلیون نفر توریست خواهد رسید. شهر نیویورک که سال گذشته برای اولین‌بار شمار گردشگران ورودی خود را به بیش از ۶۰ میلیون نفر رسانده بود، طبق پیش‌بینی‌ها امسال نیز،با رشد ۲ درصدی به رکورد ۶۱٫۸ میلیون نفر توریست خواهد رسید،که از این رقم ۴۹٫۲ میلیون نفر توریست‌های داخلی هستند. شمار گردشگران بین‌المللی وارد شده به نیویورک،در سایه انتخاب «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا و فرمان‌های مهاجرتی جنجالی او امسال ۱۰۰ هزار نفر در مقایسه با آمارهای سال ۲۰۱۶ کاهش خواهد یافت که البته از برآورد اولیه اُفت ۳۰۰ هزار نفری گردشگران خارجی پائین‌تر است. کمپین جهانی گردشگری نیویورک تحت عنوان «نیویورک واقعی» برای جذب شمار بیشتری توریست از سراسر جهان،اخیرا آغاز به کار کرده و تابلوهای آن در فرودگاه‌ها، متروها و ایستگاه‌های اتوبوس در سراسر جهان قابل مشاهده است.رزش بالای دلار آمریکا موجب کاهش قدرت خرید برخی گردشگران بین‌المللی شده و این امر یکی از عوامل مهم در کاهش شمار گردشگران خارجی نیویورک است، اما سایر عوامل تحت تاثیر دولت «ترامپ» است که از توریست‌های خارجی استقبال نمی‌کند.

هر ایرانی به طور متوسط ۶.۵ میلیون تومان در سفر به مالزی خرج می‌کند

هر ایرانی به طور متوسط ۶.۵ میلیون تومان در سفر به مالزی خرج می‌کند

مدیر ارشد توریسم مالزی در جلسه‌ای با حضور چند رسانه ایرانی اعلام کرد، این کشور در سال ۲۰۱۷ میلادی بیش از ۱ میلیارد و ۳۱۲ میلیون دلار درآمد حاصل از خرج گردشگران داشته است. داتوک موسی یوسف، مدیر منطقه آسیا/آفریقا وزارت توریسم مالزی در نشست خبری که با تلاش ایرلاین ایرآسیا و توریسم مالزی در پوتراجایا با چند رسانه ایرانی برگزار شده بود، گفت: در سال ۲۰۱۶ میزان هزینه توریست‌ها در این کشور ۵٫۱۲۴.۳ میلیون رینگت بوده است که در سال ۲۰۱۷ این رقم به ۵٫۴۴۵.۶ میلیون رینگت معادل با ۱٫۳۱۲.۸ میلیون دلار رسیده و از این نظر رشدی ۶.۳ درصدی را تجربه کرده است. وی همچنین اعلام کرد:در سال ۲۰۱۶ هر توریست به طور متوسط ۷۶۸.۷ رینگت خرج می‌کرده که این رقم نیز در سال ۲۰۱۷ با رشدی ۶.۸ درصدی به ۸۲۱.۲ رینگت رسیده است.

 هفت گزینه فراروی آژانس همکاری‌های بین المللی ژاپن برای سرمایه گذاری در ایران

هفت گزینه فراروی آژانس همکاری‌های بین المللی ژاپن برای سرمایه گذاری در ایران

شیراز- ایرنا- کارشناس ارشد میراث فرهنگی و گردشگری آژانس همکاری های بین المللی ژاپن (جایکا) گفت: این آزانس در نظر دارد از میان شهرهای شیراز، تهران، یزد، تبریز، قزوین، اهواز و اصفهان در ایران که در مسیر راه ابریشم واقع شده اند، یک شهر را برای سرمایه گذاری و انتقال فناوری و ایجاد نشان تجاری گردشگری انتخاب کند.به گزارش دریافتی شامگاه سه شنبه ایرنا،از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، آکی‌را اوهارا در سفر به شیراز و نشستی با فعالان گردشگری بخش های دولتی و خصوصی این استان افزود: آژانس جایکا با هدف احیای راه ابریشم و معرفی تمدن، فرهنگ و گردشگری ایران در سطح بین الملل در حال بررسی وضعیت کنونی گردشگری هفت شهر است. وی اظهار کرد: پس از این مطالعات، یک شهر هدف برای انجام اقدامات زیر بنایی با هدف انتقال فناوری، مشاوره و برندسازی گردشگری انتخاب می شود. وی ادامه داد: مهمترین مؤلفه‌های مد نظر در این طرح، پژوهش پیرامون جاذبه های گردشگری، وضعیت منابع انسانی، زیر ساخت‌های گردشگری، تعامل مؤثر بخش دولتی و خصوصی گردشگری و بهره مندی از این شاخص‌ها در جهت آگاهی و اشتغال زایی به‌خصوص در بین جوامع محلی شهرهای مذکور در حوزه های صنایع دستی و گردشگری است. کارشناس ارشد میراث فرهنگی و گردشگری آژانس همکاری های بین المللی ژاپن (جایکا) بیان کرد: شهر شیراز و استان فارس،با دارا بودن سایت‌های جهانی همچون تخت جمشید و پاسارگاد و آثار منتخب دیگر دوره های مختلف تاریخی،از نظر تمدن باستانی و فرهنگی دارای جایگاه ویژه‌ای است.

 استقبال گسترده از غرفه ایران در بازار خیریه بین المللی دوبلین

استقبال گسترده از غرفه ایران در بازار خیریه بین المللی دوبلین

غرفه جمهوری اسلامی ایران، در بازار خیریه بین المللی سال 2017 دوبلین روز یکشنبه، با استقبال گسترده شرکت کنندگان روبه رو شد. سابینا هیگینز، همسر رئیس جمهوری ایرلند، «مایکل مک دونکا شهردار دوبلین و تعدادی از سفرای مقیم ایرلند از غرفه ایران در این مراسم بین المللی بازدید کردند. در غرفه ایران که از سوی سفارت جمهوری اسلامی ایران سازمان دهی شده بود، مجموعه ای از اقلام فرهنگی شامل صنایع دستی، کتب نفیس و تصاویر جاذبه های گردشگری ایران ارائه شد. همچنین نمونه ای از غذاهای ایرانی برای آشنایی شرکت کنندگان با فرآورده های غذایی ایرانیان ارائه شد. علاوه بر غرفه ایران، ده ها غرفه فرهنگی و هنری با حمایت سفارتخانه های مقیم ایرلند برپاشده بود. بازار خیریه بین الملل دوبلین سالانه ، دو بار در این شهر باهدف جمع آوری کمک های مردمی برای کمک به کشورهای فقیر به ویژه مناطق آفریقایی برگزار می شود. این دو مراسم شامل میهمانی دیپلماتیک و بازار سالانه است. برنامه سال جاری در قلعه تاریخی پایتخت ایرلند، برگزارشد.

 تفاهم نامه همکاری ایران و روسیه در حوزه میراث فرهنگی

تفاهم نامه همکاری ایران و روسیه در حوزه میراث فرهنگی

پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و موزه دولتی آرمیتاژ ،در زمینه های باستان شناسی، تاریخ، مرمت، مطالعه فرهنگی و هنر همکاری می کنند. به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، این همکاری به موجب یادداشت تفاهم همکاری علمی پژوهشی بین این دو نهاد با هدف انجام کارآمدترین همکاری های بشردوستانه و علمی در زمینه های باستان شناسی، تاریخ، مرمت میراث فرهنگی، مطالعه کتیبه های بناهای تاریخی، زبان ها، هنرها، آموزش هیأت علمی و تبادل تجربیات با توجه به تحقیقات پربار در طول سالیان بسیار از سوی طرف ها صورت می گیرد. بر اساس این تفاهم نامه که در سنت پترزبورگ به امضای سید محمد بهشتی، رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و "میکائیل پیوتروفسکی"، مدیرکل موزه دولتی ارمیتاژ روسیه رسید، انجام پژوهش های باستان شناسی مشترک در امکاناتِ واقع در هر دو کشور و در کشور سوم مطابق تصمیم طرف ها، توسعه طرح های مشترک برای مرمت میراث فرهنگی با لزوم به انعقاد الحاقیه هایی در مورد نحوه اجرا و منابع مالی آنها، تبادل اطلاعات علمی به دست آمده در تحقیقات و... از موارد این همکاری به شمار می آید. همچنین این همکاری در زمینه های آماده سازی انتشارات علمی ،مشترک درباره برنامه های علمی تصمیم گیری شده، مشارکت کارکنان پژوهشگاه و آرمیتاژ در انجام موارد برنامه ریزی شده، انجام آموزش و سفرهای کاری، برنامه های تحقیقاتی جداگانه، برگزاری کارگاه برای آموزش پژوهشگران جوان، تبادل ادبیات جدیدی میان کتابخانه های علمی پژوهشگاه و آرمیتاژ و... انجام می گیرد. بر اساس حقوق و تعهدات ذکر شده در این تفاهم نامه، انجام پژوهش های علمی باستان شناسی در رابطه با موضوعات تصمیم گرفته شده توسط طرفین به طور مشترک، برگزاری هم اندیشی ها و فراهمایی ها و دعوت از کارکنان پژوهشگاه برای شرکت در آنها، مشارکت در هم اندیشی ها و فراهمایی هایی که توسط پژوهشگاه برگزار می شود و نیز انتشار مشترک آثار، دعوت از پژوهشگران پژوهشگاه برای ارائه مشاوره علمی در موضوعات و برنامه های علمی تدوین شده توسط آرمیتاژو... از مواردی است که موزه آرمیتاژ باید انجام دهد. بر اساس این یادداشت تفاهم، پژوهشگاه نیز موظف است مواردی مانند کمک به کارکنان آرمیتاژ در سازماندهی و انجام پژوهش های باستان شناسی (تأمین اقامت در پایگاه های باستان شناسی پژوهشگاه و غیره)، دعوت از پژوهشگران آرمیتاژ برای شرکت در هم اندیشی ها، فراهمایی ها و انتشار آثار علمی مشترک،شرکت در هم اندیشی ها و فراهمایی های برگزار شده توسط ارمیتاژ، دعوت از پژوهشگران آرمیتاژ ،برای مشاوره علمی در زمینه برنامه های علمی و مرمت تدوین شده توسط پژوهشگاه و... را انجام دهد.

 سفر ۶۱ میلیون گردشگر به نیویورک در سال ۲۰۱۷

سفر ۶۱ میلیون گردشگر به نیویورک در سال ۲۰۱۷

به نقل از نیویورک تایمز، شهر نیویورک که سال گذشته برای اولین بار شمار گردشگران ورودی خود را به بیش از ۶۰ میلیون نفر رسانده بود، طبق پیش بینی ها امسال نیز با رشد ۲ درصدی به رکورد ۶۱.۸ میلیون نفر توریست خواهد رسید. که از این رقم ۴۹.۲ میلایون نفر توریست های داخلی هستند. شمار گردشگران بین المللی وارد شده به نیویورک در سایه انتخاب «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس جمهور آمریکا و فرمان های مهاجرتی جنجالی او امسال ۱۰۰ هزار نفر در مقایسه با آمارهای سال ۲۰۱۶ کاهش خواهد. یافت که البته از برآورد اولیه اُفت ۳۰۰ هزار نفری گردشگران خارجی پائین تر است. «NYC & Company» که آژانس رسمی تبلیغات و بازاریابی گردشگری نیویورک است اعلام کرد که در سال ۲۰۱۶ گردشگران در مجموع ۴.۲ میلیارد دلار در نیویورک هزینه کردند. و گردشگران بین المللی نیز به طور متوسط در دوران اقامتشان در شهر ۲ هزار دلار صرف هزینه ها کرده اند که این رقم حدود چهار برابر بیشتر از گردشگران داخلی است. کمپین جهانی گردشگری نیویورک تحت عنوان "نیویورک واقعی" برای جذب شمار بیشتری توریست از سراسر جهان اخیرا آغاز به کار کرده و تابلوهای آن در فرودگاه ها، متروها و ایستگاه های اتوبوس در سراسر جهان قابل مشاهده است. «فِرد نیکسون»، مدیر ارشد اجرایی آژانس «NYC & Company» عنوان کرد ارزش بالای دلار آمریکا موجب کاهش قدرت خرید برخی گردشگران بین المللی شده و این امر یکی از عوامل مهم در کاهش شمار گردشگران خارجی نیویورک است، اما سایر عوامل تحت تاثیر دولت «ترامپ» است که از توریست های خارجی استقبال نمی کند. وی در ادامه گفت: نیویورک بیش از سایر شهرهای آمریکا از کاهش شمار گردشگران خارجی آسیب خواهد دید، چون حدود ۳۰ درصد از تمام گردشگران بین المللی که به آمریکا سفر می کنند از شهر نیویورک نیز بازدید می کنند و نیویورک بیشترین سهم را از گردشگران کشورهایی داشته که تحت تاثیر قانون مهاجرتی دولت «ترامپ» قرار گرفتند.

تبدیل صنعت توریسم به قوه محرکه اقتصادی با توسعه گردشگری روستایی

تبدیل صنعت توریسم به قوه محرکه اقتصادی با توسعه گردشگری روستایی

زنجان - ایرنا - روستاهای هدف گردشگری و سرمایه گذاری در این بخش نقش موثری در توسعه اقتصادی و جذب بیشتر گردشگران دارد و در این میان استان زنجان، نیز به لحاظ برخورداری از این نوع روستا موقعیت مناسبی برای جذب گردشگران داخلی و خارجی در کشور دارد. به گزارش ایرنا، امروزه صنعت گردشگری بویژه گردشگری داخلی جایگاه ویژه ای در اقتصاد کشورها دارد و نقش اثر گذار آن در تمامی ابعاد و ارتقای ساختار های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بر کسی پوشیده نیست. حجم مبادلات بالای بین المللی گردشگری و اختصاص سهم عمده ای از منابع کشورها ،به این امر مهم بیانگر توجه دست اندرکاران به امر سرمایه گذاری در این بخش است. در این راستا توسعه گردشگری در روستاهای هدف گردشگری می تواند به توزیع عادلانه ثروت، ایجاد مشاغل و توسعه پایدار، حفظ منابع طبیعی، ایجاد اشتغال در بخشهای صنایع دستی و از همه مهمتر اشتغالزایی زنان منجر شود. بر اساس اعلام مسئولان زنجان، هم اکنون 341 هزار نفر جمعیت روستایی در 920 روستای استان ساکن هستند و با آنکه در سالیها 90 تا 95، 24 هزار نفر از جمعیت روستایی این استان کاسه شده اما ظرفیت های بی بدیل روستاهای هدف گردشگری نشان از توسعه این بخش داشته و در این میان وجود موانعی انجام اقدامات اساسی را قدری دشوار کرده است. مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری زنجان ،در ارتباط با ظرفیت های روستاهای گردشگری استان گفت: بر اساس تفاهم نامه منعقده بین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی ،گردشگری این استان وظایف هر کدام در ارتباط با روستاهای هدف گردشگری اعلام شده و در واقع نسبت به شناسایی و طرح ها اقدام می کنند.

حقایق جالب در مورد جامائیکا

حقایق جالب در مورد جامائیکا

پول نیوز -جامائیکا کشوری است جزیره ای که در میان دریایی کارائیب واقع شده است. طبیعت گرمسیری کم نظیر و شگفت انگیز این منطقه، اصلی ترین جاذبه ی آن برای علاقه مندان محسوب می شود؛ هرچند دیگر جاذبه های فرهنگی و مردمی جامائیکا نیز آن را به مقصدی جذاب و منحصربه فرد برای گردشگران تبدیل کرده است جامائیکا کشوری است جزیره ای در منطقه ی کارائیب که سومین جزیره ی بزرگ آن نیز محسوب می شود. بر اساس مستندات قدمت سکونت بشر در منطقه ی فعلی جامائیکا، به قرن ۴ پیش از میلاد مسیح و در زمان سرخ پوست ها بازمی گردد. نام این منطقه نزد سرخ پوستان قدیم خایماکا بوده که به معنی «سرزمین آب و چوب» است. واژه ی جامائیکا نیز دگرگون شده ی همین نام است. با توجه به موقعیت اقلیمی و جغرافیایی، جامائیکا از آب و هوایی استوایی، با گرما و رطوبت بالا برخوردار است. میانگین دمای روزهای گرم سال در این منطقه ۳۰ درجه و در روزهای سرد سال ۲۴ درجه است؛ همچنین میانگین رطوبت سالیانه برای جامائیکا ۸۳٪ محاسبه شده است. جامائیکا در کنار سواحل منحصربه فرد خود از مناطق کوهستانی زیبایی نیز برخوردار است. تقریبا نیمی از این منطقه، ارتفاعی بیش از ۳۰۰ متر دارد. همچنین بلندترین قله ی جامائیکا در «کوه های آبی» (Blue Mountain) با ارتفاعی بیش از ۲۰۰۰ متر قرار گرفته است. کریستف کلمب ،نخستین بار در اواخر قرن ۱۵، در سال ۱۴۹۴، به این منطقه پا گذاشت. جامائیکا تا اواسط قرن ۱۷ تحت تصرف مردم اسپانیا بود و پس از آن مابین سال های ۱۶۵۵ تا ۱۹۶۲، پیش از استقلال این کشور، بریتانیا بر این کشور حکومت می کرد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی فرارسیدن هفته بسیج را تبریک گفت

رئیس سازمان میراث فرهنگی فرارسیدن هفته بسیج را تبریک گفت

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با صدور پیامی فرارسیدن هفته بسیج و روز بسیج مستضعفان، را تبریک گفت. در پیام علی اصغر مونسان، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صادر شده آمده است: «هفته بسیج فرصت ارزنده ای است تا به شایستگی، یکی از مواریث ماندگار بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران را گرامی بداریم. بی شک فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) مبنی بر تشکیل بسیج مستضعفان به عنوان مردمی ترین و اصیل ترین نهاد انقلابی، برآیند نگاه عمیق و پیامبرگونه ایشان به آینده انقلاب اسلامی ایران بوده است. نهادی که خیلی زود به شجره ای طیبه و تنومند، لشکری با اندیشه ای خدایی و تفکری پویا و سازنده تبدیل شد و بزرگترین حماسه ها را در این مرز و بوم رقم زد. رزم آفرینی شجاعانه و ایثارگرانه در هشت سال دفاع مقدس، نقش آفرینی بی بدیل در دوران سازندگی و حضور پربرکت در تمامی صحنه های علمی و فرهنگی و اجتماعی، تصویری از یک نهاد مؤمن و انقلابی، ولایت مدار و هوشیار، نوٖآور و خلاق فراروی چشمان شگفت زده ناظران انقلاب اسلامی در سراسر جهان قرار داده است. ضمن گرامیداشت یاد و خاطره بسیجیانی، که برای حفظ نوامیس ایران و انقلاب اسلامی جان فشانی کردند تا امروز ایرانی سربلند و مقتدر داشته باشیم، فرارسیدن هفته بسیج و پنجم آذر سالروز تشکیل بسیج مستضعفان را به رهبر معظم انقلاب، رئیس جمهوری محترم، ملت بزرگ ایران و بسیجیان بزرگوار تبریک می گویم و برای تمام اعضای خانواده عظیم و معظم بسیج در سراسر ایران اسلامی توفیق خدمت افزون تر در مسیر حفظ و ترویج آرمان های والای انقلاب اسلامی آرزومندم.

توسعه ی گردشگری، اولویت نخست تبریز و اتریش

توسعه ی گردشگری، اولویت نخست تبریز و اتریش

در دیدار وزیر مختار سفارت اتریش، با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی بر روی برگزاری دوره‌های تخصصی آموزشی توسط متخصصان اتریشی برای فعالان گردشگری استان تأکید شد. به گزارش ایسنا، مدیرکل میراث‌فرهنگی آذربایجان‌شرقی در این دیدار با اشاره به انتخاب تبریز به‌عنوان پایتخت گردشگری اسلامی در سال 2018، گفت: زمینه‌های بسیاری برای همکاری در حوزه گردشگری وجود دارد و همکاری در راستای توسعه گردشگری بیشترین اولویت را برای ما دارد. مرتضی آبدار، با تأکید بر سابقه طولانی اتریش در گردشگری و بین‌الملل تصریح کرد: با فراهم شدن زمینه تحقق همکاری‌های دوجانبه می‌توان از تجارب ارزنده متخصصان گردشگری اتریشی برای ارتقای سطح کیفی فعالان گردشگری تبریز و استان استفاده کنیم. مدیرکل میراث‌فرهنگی استان ادامه داد: با توجه به تدریس رشته‌های گردشگری در دانشگاهای تبریز می‌توانیم با همکاری این مجموعه‌ها به ویژه دانشگاه تبریز برای دانشجویان، دوره‌های نظری و عملی ارتقا سطح برگزار کنیم که تاثیر بسزایی در سطح علمی دانشجویان خواهد داشت. آبدار با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام شده، به‌منظور برگزاری رویدادهای مختلف فرهنگی، هنری، ورزشی و ... به میزبانی تبریز در سال 2018 افزود: آمادگی داریم تا برنامه‌‎های مشترکی با حضور هنرمندان اتریشی و تبریزی برگزار کنیم. مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: با توجه به تفاهم‎نامه امضا شده میان روسای جمهور دو کشور، آماده‌ایم شرایط حضور سرمایه‌گذاران اتریشی را در حوزه گردشگری به خصوص ایجاد اقامتگاه‌ها و رستوران‌های سنتی با تکیه بر پتانسیل غنی خانه‌های تاریخی تبریز فراهم آوریم. وزیر مختار سفارت اتریش، نیز در این دیدار گفت: سفیر اتریش در دیدار با رئیس سازمان میراث‌فرهنگی کشور، همکاری‌های بیشتر با شهر تبریز، در حوزه گردشگری را خواستار شد که مورد استقبال رئیس سازمان میراث‌فرهنگی کشور قرار گرفت.

سورتسی، جزیره ای که تازه به دنیا آمده است!

سورتسی، جزیره ای که تازه به دنیا آمده است!

در ۳۰ کیلومتری جنوب ساحل ایسلند، یکی از جوان ترین جزیره های جهان،به نام جزیره سورتسی واقع شده است، جزیره ای که توریست ها برا ی دیدنش به کشور ایسلند سفر می کنندجزیره سورتسی که تازه ۵۰ سال است که به دنیا آمده است، یکی از نوپاترین جزایر جهان محسوب می شود و مانند دیگر جزیره های دنیا، سورتسی هم در اثر فوران های آتشفشانی در زیر آب به وجود آمده است، فوران هایی که در عمق ۱۳۰ متری دریا اتفاق افتاده است. این فوران آتشفشانی در روز ۱۴ نوامبر سال ۱۹۶۳ اتفاق افتاد و بعد از آن بود که سورتسی به صورت رسمی متولد شد! و جالب است بدانید که این تولد را ماهیگیرانی که در دور و اطراف این جزیره روی آب بوده اند به چشم دیده اند، آن ها می گویند که ناگهان دود سیاه رنگی را دیده اند که از دور دست ها به هوا رفته است، کاپیتان کشتی هم اول تصور می کند که قایقی آتش گرفته است و این دود مربوط به آن است و بنابراین دستور داد تا آن موضوع را بررسی کنند.در دنیا مرگ و میرهای زیادی اتفاق می افتد، افراد زیادی به دنیا می آیند و خیلی ها هم از این دنیا می روند اما این اتفاق فقط منحصر به انسان ها نیست، موجودات دیگر هم مثل حیوانات این پدیده را تجربه می کنند و این چرخه همچنان ادامه دارد… جالب است بدانید که حتی موجودیت های غیر زنده هم شامل این پدیده می شوند که مثلا جزیره ها از جمله ی آن ها هستند! در ۳۰ کیلومتری جنوب ساحل ایسلند، یکی از جوان ترین جزیره های جهان به نام جزیره سورتسی واقع شده است، جزیره ای که توریست ها برا ی دیدنش به کشور ایسلند سفر می کنندجزیره سورتسی که تازه ۵۰ سال است که به دنیا آمده است، یکی از نوپاترین جزایر جهان محسوب می شود و مانند دیگر جزیره های دنیا، سورتسی هم در اثر فوران های آتشفشانی در زیر آب به وجود آمده است، فوران هایی که در عمق ۱۳۰ متری دریا اتفاق افتاده است. این فوران آتشفشانی در روز ۱۴ نوامبر سال ۱۹۶۳ اتفاق افتاد و بعد از آن بود که سورتسی به صورت رسمی متولد شد! و جالب است بدانید که این تولد را ماهیگیرانی که در دور و اطراف این جزیره روی آب بوده اند به چشم دیده اند آن ها می گویند که ناگهان دود سیاه رنگی را دیده اند که از دور دست ها به هوا رفته است، کاپیتان کشتی هم اول تصور می کند که قایقی آتش گرفته است و این دود مربوط به آن است و بنابراین دستور می دهد تا آن موضوع را بررسی کنند.افرادی که برای بررسی این موضوع به نزدیکی این منطقه رفته بودند در عوض قایق سوخته و آتش گرفته، با یک جزیره ی تازه متولد شده روبر شدند، جزیره ای که ۵۰۰ متر طول داشت و ارتفاع آن به بیشتر از ۴۵ متر می رسید. بعدها تصمیم گرفه شد،تا نام این جزیره از روی نام یکی از افراد اساطیری فرهنگاشان به نام سورتور گرفته شود و به همین دلیل این جزیره به نام جزیره سورتسی نام گذاری شد.

قطر ایرویز، بهترین ایرلاین سال 2017

قطر ایرویز، بهترین ایرلاین سال 2017

شرکت هواپیمایی قطر با کنار زدن رقیب اماراتی خود،یعنی شرکت «امارات» امسال رتبه اول 100 شرکت برتر هواپیمایی جهان را به خود اختصاص داده است. این خبر در نمایشگاه هوایی پاریس و در جریان مراسم جوایز برترین خطوط هواپیمایی جهان،در سال ۲۰۱۷ اعلام شد که که شرکت «اسکای‌ترکس» آن برگزار کرده است. موسسه بریتانیایی اسکای‌ترکس،که به بررسی و رتبه‌بندی خطوط هواپیمایی جهان می‌پردازد، هر سال در مراسمی بهترین‌ها را در این زمینه معرفی می‌کند. بهترین خطوط هواپیمایی جهان: 1- قطر 2-سنگاپور 3- آنا ال نبپون ژاپن 4- امارات 100- مکزیک

 اقتصاد توریسم در ۱۷ شهر اروپایی

اقتصاد توریسم در ۱۷ شهر اروپایی

بیش از ۲۵ سال است که شورای جهانی سفر و گردشگری،دست به ارزیابی آثار اقتصادی و اشتغال سفر و گردشگری در سطوح کشوری و منطقه ای می زند. این اطلاعات برای تصمیم گیران درون دولت ها، بانک های سرمایه گذاری، تحقیقات آکادمیک و سازمان های چندجانبه در سراسر جهان و به خصوص در ۱۸۵ کشوری که گزارش های مفصلی برای آنها تهیه می شود، منبعی کلیدی محسوب می شوند. گزارش اخیر شورای جهانی سفر و گردشگری (WTTC)،درصدد آن است که یک ارزیابی مناسب از تاثیر اقتصادی و اشتغال بخش سفر و گردشگری در شهرها ارائه دهد. رشد آینده و موفقیت این بخش نیازمند تشخیص و نظارت بر روندهایی است که بر عادات سفرهای آینده حکمفرما هستند. به طور کلی برآوردها نشان می دهد ۱۰ درصد از فعالیت اقتصادی جهان و ۲۹۲ میلیون فرصت شغلی در دنیا به بخش توریسم اختصاص دارد،که حدود ۱/ ۰ از اشتغال جهانی را تشکیل می دهد. طبق گزارش های سازمان ملل، جمعیت شهری جهان به سرعت از ۷۴۶ میلیون نفر در سال ۱۹۵۰ به بیش از ۴ میلیارد نفر در سال ۲۰۱۶ رسیده و امروزه بیش از ۵/ ۵۴ درصد از جمعیت جهان در مناطق شهری زندگی می کنند. انتظار می رود این نسبت تا سال ۲۰۵۰ افزایش یافته و به ۶۰ درصد برسد. تعداد کل گردشگران جهان نیز،تا سال ۲۰۳۰ افزایش یافته و به ۸/ ۱ میلیارد نفر خواهد رسید. از سوی دیگر، تعداد گردشگران داخلی نیز به میلیاردها نفر می رسد. مشخص است که سهم شهرها از این میان چه اندازه مهم است و درک نرخ و تمرکز توریسم شهری در مقایسه با رشد گردشگری کشور برای سیاست گذاران مساله مهمی خواهد بود. با هرچه بیشتر شهرنشین شدن جهان، نیاز به مدیریت این رشد و برنامه ریزی موثر برای آن بیشتر می شود. یک شهر موفق شهری است که در آن کسب و کار، زیرساخت، منابع و محیط، مشاغلی مناسب را برآورده کرده، همچنین از حمایت موثر دولت نیز برخوردار باشند.

وای فای پرسرعت در پروازهای امارات و کاتای پاسیفیک

وای فای پرسرعت در پروازهای امارات و کاتای پاسیفیک

دو شرکت هواپیمایی امارات و کاتای پاسیفیک قصد دارند که ارائه‌ی وای‌فای پرسرعت را به خدمات‌شان اضافه کنند. هواپیمایی‌های امارات و کاتای پاسیفیک،در حال حرکت به سمت سرویس‌های ماهواره‌ای پرسرعت‌تر هستند. امروز دو ایرلاین اعلام کرده‌اند که قصد ارتقای سرویس وای‌فای خود را دارند. گروه کاتای پاسیفیک تکنولوژی پهن‌باند ماهواره‌ای GoGo 2KU را تدارک دیده است که از سال ۲۰۱۸ آغاز به کار می‌کند و امارات نیز با شرکت تالس قرارداد بسته تا در سال ۲۰۲۰ قابلیت اتصال 50Mpbs را به ناوگان بوئینگ 777X بیاورد. تعداد زیادی از شرکت‌های هواپیمایی به این نتیجه رسیده‌اند که ارتقای اینترنت بی‌سیم، باعث جذب مشتری می‌شود. سال گذشته، امریکن ایرلاینز بخشی از سرویس اینترنت GoGo خود را با تکنولوژی ماهواره‌ای ViaSat جایگزین کرد و اوایل امسال نیز جت‌بلو، شروع به ارائه‌ی وای‌فای رایگان به مسافران خود نمود. در ماه سپتامبر، هواپیمایی دلتا، واتزاپ را به مجموعه‌ی سرویس‌های پیام‌رسان خود که شامل فیسبوک مسنجر و آی‌مسیج می‌شد، اضافه کرد. مسافران می‌توانند به‌طور رایگان از این برنامه‌‌ها در پروازهای دارای وای‌فای استفاده کنند. کاتای پاسیفیک سرویس GoGo 2Ku را،در هواپیماهای ایرباس A330 و بوئینگ ۷۷۷ نصب خواهد کرد. اما به‌روزرسانی سرویس‌های خطوط هوایی امارات،اندکی بیشتر طول خواهد کشید.

 مرمت اضطراری بناهای تاریخی آسیب‌دیده از زلزله‌ آغاز می شود

مرمت اضطراری بناهای تاریخی آسیب‌دیده از زلزله‌ آغاز می شود

معاون میراث‌فرهنگی، کشور با سفر به استان کرمانشاه از آثار تاریخی آسیب‌دیده در شهرستان‌های سرپل ذهاب و قصر شیرین بازدید کرد و دستور مرمت اضطراری بناهای آسیب دیده را داد. محمدحسن طالبیان، معاون میراث‌فرهنگی کشور با همراهی جلیل بالایی مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمانشاه از آثار تاریخی شهرستان سرپل‌ذهاب و قصر شیرین که در زلزله هفته گذشته آسیب دیده‌اند بازدید کرد. معاون میراث‌فرهنگی، از اثر تاریخی طاق‌گرا در ۱۵ کیلومتری شهرستان سرپل‌ذهاب، مسجد عبدالله ابن عمر و مقبره ابودجانه در شهرستان دالاهو، عمارت خسرو و چهارقاپی قصرشیرین و نقش آنوبانی نی در سرپل ذهاب بازدید کرد. طالبیان در حاشیه بازدید از آثار تاریخی مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه، در شهرستان سرپل ذهاب و قصرشیرین گفت: برآوردها و مستندسازی که در استان و از سوی همکاران ما در اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان انجام شده است تا حدود زیادی دقیق بوده و ما با هدف برنامه‌ریزی برای انجام فوری مرمت و حفاظت اضطراری به این منطقه سفر کرده‌ایم. او تصریح کرد: حفاظت و مرمت اضطراری بناهای آسیب‌دیده هرچه زودتر با تجهیز کارگاه‌ها و تشکیل تیم مرمت آغاز می‌شود، البته برنامه دقیق مرمت باید پس از تصویب در شورای فنی سازمان میراث‌فرهنگی شروع شود، اما تیم‌های مرمت اضطراری از فردا دوشنبه (۲۹ آبان) وارد فاز اجرایی می‌شوند، خوشبختانه استادکاران شاخصی در حوزه مرمت آثار تاریخی در استان وجود دارند و همچنین از افراد محلی هم می‌توان برای مرمت آثار تاریخی استفاده کرد که این امر منجر به اشتغال‌زایی هم می‌شود. طالبیان با اشاره به ضرورت مرمت اضطراری و حفظ آثار تاریخی ادامه داد: این آثار تاریخی به‌لحاظ هویتی برای منطقه بسیار مهم است، برخی از بناها مشکلاتی دارند که اگر به فوریت رسیدگی نشود ممکن است در پس‌لرزه‌ها وضعیت بدتری پیدا کنند. او اضافه کرد: به‌طور کلی زلزله تخریب اساسی نداشته است و به‌غیر از دو مجموعه تاریخی، وضعیت سایر آثار بغرنج نیست و می‌توان با مرمت جزئی آثار تاریخی را به وضعیت قبل بازگرداند. معاون میراث‌فرهنگی افزود: بازدید ما از شهرستان دالاهو شروع شد، اثر تاریخی طاق‌گرا خوشبختانه آسیب ندیده است و سالم است فقط سنگ‌هایی که از کوه‌ها ریخته است منجر به تخریب دیواره جاده منتهی به طاق‌گرا شده است، این جاده نیازمند بازسازی است که با همکاری اداره راه استان باید نسبت به این کار اقدام شود. او تصریح کرد: بنای زیج منیژه در شهرستان سرپل‌ذهاب ،دیگر اثر تاریخی بود که بازدید کردیم، دیواره‌ها و طاق‌های ضلع جنوبی این اثر تاریخی در اثر زلزله آسیب دیده است و در کل می‌توان آسیب این اثر تاریخی را ۵درصد عنوان کرد که امکان مرمت سریع این اثر وجود دارد.

ساحل کالیفرنیا پس از ۱۰۰ سال به روی مردم باز می‌شود

ساحل کالیفرنیا پس از ۱۰۰ سال به روی مردم باز می‌شود

کالیفرنیا دارای سواحل خصوصی بسیاری است که یکی از آن‌ها پس از ۱۰۰ سال در اختیار عموم قرار گرفته است. چیزهای زیادی هستند که باعث شهرت کالیفرنیا می‌شوند، اما سواحل زیبا در صدر این فهرست قرار دارند. تمام ساحل،با خطوط شگفت‌انگیزی که شن‌ها ایجاد کرده‌اند، نقاشی شده، اما گویا تمام این سواحل در دسترس عموم نیستند. در حقیقت، دولت برای مدت طولانی مشغول تلاش بوده تا بتواند برخی از مناطق ساحلی را از یک درصد جمعیت ثروتمند پس بگیرد و آن‌ها را در اختیار عموم قرار دهد. خوشبختانه به تازگی یک ساحل دیگر نیز به این فهرست اضافه شده است. یک ملک ساحلی خصوصی که در گذشته به بیکسبی رنچ (Bixby Ranch) شهرت داشت، پس از اینکه مالکانش بدون داشتن مجوزهای لازم،در آن ساخت و ساز انجام دادند، دوباره به بخش سانتا باربارا انتقال پیدا کرده است. پس از به توافق رسیدن، این ساحل ۱۴/۵ هکتاری که ۱/۶ کیلومتر طول دارد (و به مدت ۱۰۰ سال خارج از دسترس بوده است) به عنوان ضمیمه به ساحل جالاما (Jalama)، مقصد محبوب موج‌سواری و ماهیگیری، اضافه خواهد شد. با وجود اینکه هنوز تاریخ مشخصی برای بازگشایی ساحل اعلام نشده، اما می‌توان از طریق جاده‌ای کوچک در بزرگراه شماره ۱، حدودا ۲۴۱ کیلومتری شمال لس‌آنجلس (در انتهای جنوبی واندنبرگ ایر فورس Vandenberg Air Force) به آنجا رفت. برای کسانی که قصد گذراندن شب در این مکان را دارند، اردوگاه، کلبه به علاوه‌ی یک بازار و کبابی کوچک در نظر گرفته شده است.

وزرای گردشگری ۳۴ کشور آسیایی به همدان می آیند

وزرای گردشگری ۳۴ کشور آسیایی به همدان می آیند

شهر همدان در سال ۲۰۱۸ به عنوان «پایتخت گردشگری آسیا» انتخاب شده است، در همین راستا وزرای گردشگری ۳۴ کشور آسیایی به همدان می آیند. "مدیرکل میراث فرهنگی همدان" به گزارش روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی ، علی مالمیر مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان بیان کرد: «در اجلاس وزرای گردشگری کشورهای آسیایی، پیشنهاد انتخاب همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا از سوی جمهوری اسلامی ایران ارائه شد که مورد موافقت اعضای این اجلاس قرار گرفت و نیمه دوم ژانویه ۲۰۱۸ (دو ماه و نیم دیگر) با حضور وزرای گردشگری ۳۴ کشور آسیایی مراسم افتتاحیه این رویداد بین المللی در همدان برگزار خواهد شد.» او تصریح کرد: «پیش تر نیز همدان به عنوان میزبان نشست اعضای وابسته سازمان جهانی گردشگری انتخاب شده که پاییز سال آینده استان همدان میزبان این رویداد بین المللی با حضور۵۰۰ عضو از ۱۴۶ کشور دنیا نیز خواهد بود.» مالمیر با تشریح سوابق فرهنگی تاریخی این استان و جاذبه های گردشگری و ظرفیت های بی نظیر همدان در حوزه هایی مانند گردشگری زمستانی تصریح کرد: «برگزاری رویدادهای بین المللی می تواند نقش مهمی در معرفی ظرفیت ها و فرصت های گردشگری استان همدان به عنوان یکی از کهن ترین استان های کشور داشته باشد.» او افزود: «همدان با دارا بودن آثار فرهنگی تاریخی بی نظیر همچون هگمتانه و ظرفیت های گردشگری خصوصا گردشگری طبیعی می تواند میزبان شایسته ای برای رویدادهای بین المللی باشد.» مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان یادآور شد: «تأمین زیرساخت ها، افزایش جذب گردشگر خارجی و رونق صنایع دستی مهم ترین اهداف این اداره کل در سال ۲۰۱۸ و هم زمان با برگزاری این رویداد بین المللی است تا از این طریق بتوانیم سهم بیشتری از بازارهای بین المللی گردشگری کسب کنیم.» او همچنین به انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸ اشاره کرد و افزود: «تصمیم گیران انتخاب این دو شهر به این دو عنوان با هم متفاوت هستند، اما نتایج انتخاب به عنوان میزبان یک رویداد بین المللی برای هر دو شهر مشترک است و همان گونه که باید از فرصت تبریز ۲۰۱۸ استفاده کنیم باید بتوانیم با برنامه ریزی ها مدون و مناسب از فرصت انتخاب همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا استفاده کرد چراکه هرچه تعداد شهرهای ما برای میزبانی از رویدادهای بین المللی در حوزه گردشگری بیشتر باشد شاهد معرفی ظرفیت های مختلف کشورمان در این حوزه هستیم.»

رئیس جمهوری فرانسه: مایلیم با تهران مذاکره کنیم

رئیس جمهوری فرانسه: مایلیم با تهران مذاکره کنیم

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز جمعه سیاست‌های منطقه ای ایران را مورد انتقاد قرار داد. وی ابراز امیدواری کرد که تهران رفتار «کمتر تهاجمی» در منطقه داشته باشد و سیاست‌ موشکی خود را شفاف‌تر کند. رئیس جمهوری فرانسه در عین حال تاکید کرد که ایران «یک قدرت است و دوست داریم با تهران مذاکره کنیم و گفتگوها را ادامه دهیم.» آقای ماکرون در بخش دیگری از سخنانش گفت که فرانسه «متحدان ممتاز و شرکای استراتژیکی داریم اما این مانع گفتگو با سایرین نمی‌شود.» رئیس جمهوری فرانسه که برای شرکت در یک نشست اروپایی در سوئد بسر می‌برد تاکید کرد که «حفظ آرامش به نفع همه» است. وی تاکید کرد که سیاست خارجی فرانسه بر همین مبنا پایه گذاری شده و انتقاد اخیر تهران از پاریس «سوء تفاهم» است. روابط تهران و پاریس در روزهای اخیر به دلیل موضع‌گیری‌های مقامات فرانسه درباره سیاست‌های منطقه‌ای و برنامه موشکی ایران دچار تنش شده است. پیش از این ژان ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه در سفر به عربستان نسبت به سیاست‌های ایران ابراز نگرانی کرده و خواستار مذاکره با تهران درباره برنامه موشکی شده بود. همزمان تهران مواضع فرانسه در قبال سیاست‌های موشکی و منطقه‌ای ایران را مورد انتقاد قرار داده است. بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، فرانسه را به نادیده گرفتن واقعیات موجود در منطقه متهم کرد و گفت که “این سخنان «تحت تأثیر القائات مقامات متوهم و جنگ افروز سعودی» است.

راه اندازی فاز دوم قطار گردشگری خوزستان

راه اندازی فاز دوم قطار گردشگری خوزستان

در جلسه‌ای که سه شنبه ۲۳ آبان ماه در دفتر مدیرکل محترم راه آهن جنوب با حضور مدیر کل و معاون مسافری راه آهن و مدیر انجمن سفیران گردشگری خوزستان صورت گرفت؛ صحبت‌های نهایی در خصوص نحوه چگونگی اجرا و تعیین نهایی مسیرهای قطار گردشگری تبادل نظر شد. عبدالکریم درویش‌زاده با اعلام حمایت و همکاری در اجرای طرح قطار گردشگری در پاییز امسال که برای اولین بار نوروز ۹۶ توسط شرکت پارسیاد سامان و انجمن سفیران گردشگری خوزستان، با حمایت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران راه اندازی شد؛ افزود: راه‌آهن منطقه جنوب آماده هرگونه همکاری و کمک به بخش خصوصی در تسهیل روند اجرای پروژه قطار گردشگری است. زیبا راکی، مدیر انجمن سفیران گردشگری خوزستان در این خصوص اعلام کرد: برقراری مجدد این قطار پس از نوروز ٩۶ به درخواست این انجمن و با حمایت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و پیگیری‌های بسیار زیاد مدیر کل محترم راه‌آهن منطقه جنوب و راهنمایی‌های ایشان از آذرماه سال جاری در پنج‌شنبه و جمعه‌های هر هفته به‌صورت تورهای یک‌روزه برقرار خواهد شد. راکی تصریح کرد: برقراری قطار گردشگری، کارآفرینی در گردشگری است. از مزایای قابل توجه اجرای طرح مذکور احیای جوامع محلی تشویق عموم به بازدید از اماکن باستانی و محوطه‌های تاریخی، رونق گردشگری، درآمدزایی و اشتغال در بخش گردشگری ریلی است. مدیر انجمن سفیران گردشگری خوزستان در پایان افزود: در روزهای آتی جلساتی با حضور مدیر کل محترم منطقه زاگرس و همکاران ایشان نیز که در جریان راه‌اندازی قطار گردشگری نوروز ٩۶ نیز بسیار یاری‌گر پروژه قطار گردشگری بودند، نیز خواهیم داشت.

ترغیب گردشگران ترکیه برای سفر به ایران

ترغیب گردشگران ترکیه برای سفر به ایران

سرکنسول سفارت ترکیه در مشهد گفت: کنسولگری ترکیه تلاش می‌‎کند با ایجاد بستر مناسب برای جذب گردشگران به ایران نوعی تعادل در این بخش برقرار کند تا گردشگران بیشتری برای سفر به ایران ترغیب شوند. به‌گزارش خبرگزاری مهر به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی وگردشگری خراسان رضوی، محمت دوغان سرکنسول ترکیه در مشهد بیان کرد: سالانه دومیلیون نفر از مردم ایران از مناطق مختلف فرهنگی، تاریخی و گردشگری ترکیه بازدید می‌کنند و سهم گردشگران ترکیه‌ای در بازدید از اماکن مشابه در ایران تا 250هزار نفر است. او افزود: از این رو کنسولگری ترکیه تلاش می‌کند با معرفی و ایجاد بستر مناسب برای جذب بیشتر گردشگران به ایران،نوعی تعادل در این بخش برقرار کند تا گردشگران بیشتری از ترکیه برای سفر به ایران ترغیب شوند. سرکنسول ترکیه در مشهد،همچنین قنات جهانی قصبه گناباد را ظرفیتی مهم برای توسعه گردشگری منطقه ای و بین‌المللی توصیف کرد وافزود: شناخت گردشگران ترکیه‌ای نسبت به هویت و اصالت این قنات باید افزایش یابد. او گفت: توسعه روابط سیاسی، فرهنگی و اقتصادی بین ایران و ترکیه مورد توجه خاص کنسولگری ترکیه در مشهد قرار دارد و با این هدف چندی پیش هیئت اقتصادی از مشهد به استانبول،و از استانبول به مشهد سفر کرده و سرمایه‌گذاران با ظرفیت‌های اقتصادی دو کشور آشنا شدند. دوغان،هدف از سفر و بازدیدهای خود را از مناطق مختلف گستره منطقه‌ای کنسولگری ترکیه در مشهد بررسی و آشنایی با ظرفیت‌های فرهنگی، اقتصادی و گردشگری این نقاط و انتقال آن به سرمایه گذاران و گردشگران ترک اعلام کرد.

ثبت سه رشته صنایع دستی بومی لرستان در فهرست ملی میراث فرهنگی

ثبت سه رشته صنایع دستی بومی لرستان در فهرست ملی میراث فرهنگی

خرم آباد ایرنا- مدیرکل مراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت: سه رشته صنایع دستی بومی این استان در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور ثبت شده است. به گزارش ایرنا غلامرضا سلیمانی ،روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران افزود: با پیگیریهای صورت گرفته هنر ساخت رشته های چیت بافی،سله بافی(سبدبافی) و بوریا بافی در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور به ثبت رسیده است. وی بیان کرد: با ثبت این آثار تعداد اثرهای ثبت شده لرستان در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور به 26 مورد رسیده است. سلیمانی ادامه داد: مقدمات ثبت هنر ساخت سیاه چادر و ماشته بافی هم در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان برای مطرح شدن در شورای ثبت میراث فرهنگی ،ناملوس کشور قرار دارد. بیش از پنج هزار اثر تاریخی و فرهنگی در لرستان وجود دارد که 2 هزار و 300 مورد از آنها ثبت ملی شده اند.

توفیق دبی در برنامه‌های مشوق گردشگری

توفیق دبی در برنامه‌های مشوق گردشگری

جاذبه‌های توریستی شناخته شده امارات تا پایان ماه نهم سال ۲۰۱۷ آمارهای خوبی را به ثبت رساند و توانست از برنامه‌های مشوق خود جواب بگیرد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، دبی عملکرد قوی خود در سال ۲۰۱۷ را حفظ کرده و به نظر می رسد یک سال رکوردشکن دیگر را هم از نظر تعداد توریست‌ها به ثبت برساند. با توجه به جدیدترین داده‌های منتشرشده توسط وزارت توریسم و بازاریابی تجاری دبی، روی هم رفته ۱۱.۵۸ میلیون بازدیدکننده شبانه بین‌المللی طی ۹ ماه اولیه سال ۲۰۱۷ وارد این شهر شدند. این نشان دهنده رشدی ۷.۵ درصدی نسبت به بازده مشابه سال گذشته است و قدرت صنعت توریسم امارات و جذبه رو به رشد دبی به‌عنوان یک مقصد منتخب توریسم جهانی را به نمایش می‌گذارد. هند رتبه اول را در لیست بازارهای منبع توریسم داخلی حفظ کرد. چیزی نزدیک به ۱.۵ میلیون توریست هندی بین ماه‌های ژانویه و سپتامبر وارد دبی شدند و به این ترتیب رشد چشمگیر ۲۰ درصدی نسبت به بازه مشابه سال گذشته را به ثبت رساندند. این نتایج نشان دهنده بهره‌وری بالای فعالیت‌های تبلیغاتی نوآورانه ای بود که توسط سازمان توریسم دبی انجام شد، از جمله همکاری‌های بسیار موفقی که با ابرستاره‌هالیوودی شاهرخ خان صورت گرفت. عربستان سعودی و بریتانیا هم،موقعیت‌های خود به عنوان دومین و سومین تامین کنندگان گردشگران ورودی به دوبی را حفظ کردند. روی هم رفته ۱.۲۵۰ میلیون مسافر سعودی و ۹۰۵ هزار توریست بریتانیایی در ۹ ماه اول ۲۰۱۷ وارد دبی شدند. میزان توریست‌های ورودی عربستان نسبت به سال ۲۰۱۶ کمی کاهش پیدا کرد که حاکی از چالش‌های اقتصادی ادامه دار عربستان است.

2018، آغاز راهی پرثمر برای گردشگری همدان

2018، آغاز راهی پرثمر برای گردشگری همدان

استان همدان، که در دامان کوه الوند پهنه گسترانیده با تمدن سه هزار ساله از کهن‌ ترین شهرهای جهان و پایتخت نخستین شاهنشاهی ایران، در دوران مادها بوده‌ است که به واسطه دارا بودن بیش از یکهزار و 800 اثر تاریخی و گردشگری در سال 85 با مصوبه مجلس شورای اسلامی، به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران معرفی شد. این استان با دارا بودن آثار تاریخی و باستانی ارزشمندی همچون تپه هگمتانه، کتیبه های گنجنامه، آرامگاه بوعلی سینا، آرامگاه باباطاهر، گنبد علویان و جاذبه های طبیعی همچون غار علیصدر هم‌ اکنون به عنوان پنجمین شهر گردشگری کشور شناخته می‌ شود. بهره مندی از این گونه آثار تاریخی و در کنار آن مزیت متمایزی همچون غار علیصدر به عنوان بزرگترین و شگفت انگیزترین غار آبی قابل قایقرانی جهان و ارائه طرح های نوآورانه این استان در حوزه گردشگری، موجب جلب نظر اعضای سازمان توریسم جهانی و عضویت شرکت سیاحتی علیصدر به عنوان متولی غار علیصدر در هیات رئیسه این سازمان شد و با این اتفاق این شرکت به عنوان نماینده ایران، یک کرسی از 12 کرسی هیات رئیسه سازمان جهانی توریسم را به خود اختصاص داد. پس از این عضویت که برای نخستین بار برای ایران رخ داد، مهرماه سال گذشته در نشست اعضای وابسته سازمان جهانی گردشگری در ارمنستان، همدان پیگیری های خود را برای گرفتن میزبانی این اجلاس آغاز و اعضای گروه اعزامی از شرکت سیاحتی علیصدر در این نشست از فرصت خود برای پخش فیلم معرفی ایران، همدان و غار منحصر‌ به ‌فرد علیصدر، استفاده کردند که این گزارش با استقبال و تشویق حاضران مواجه شد.

 رسانه های دیجیتال، راه گردشگری را هموار می کنند

رسانه های دیجیتال، راه گردشگری را هموار می کنند

گردشگری امروزه به یکی از پردرآمدترین و در عین حال اشتغالزاترین صنعت در جهان تبدیل شده که با ورود رسانه های دیجیتال به این عرصه، رشد این صنعت افزون تر شده اما همه کشورها با توجه به داشته های گردشگری خود، بطور یکسان از این صنعت بهره نمی برند. اگر بخواهیم کشورهای جهان را از نظر ظرفیت های گردشگری تقسیم کنیم می توانیم به سه دسته از کشورها در این خصوص اشاره کنیم. نخست کشورهایی که هیج اثر تاریخی و باستانی و طبیعی ندارند. دوم کشورهایی که به طور نسبی از این آثار برخوردارند و سوم کشورهایی که از ظرفیت های گردشگری خوبی برخوردارند. ایران از نظر داشته های گردشگری در ردیف سوم این تقسیم بندی قرار دارد یعنی از ظرفیت های گردشگری خوبی برخوردار است اما بدلیل ضعف تبلیغات و مدیریت،نتوانسته از داشته های خود در این زمینه بدرستی استفاده کند. اما یک تفاوت اساسی بین برخی کشورهای ردیف نخست و دوم با کشور ما وجود دارد و آن این است که تعدادی از همین کشورها با اینکه از بضاعت گردشگری برخوردار نیستند یا اندک بهره مندند، از نظر در آمد و اشتغال در بخش گردشگری بهتر از ما عمل کردند. ایجاد اماکن گردشگری، رسیدگی به زیرساخت های گردشگری مثل راه، حمل و نقل و هتل از جمله اقدامات این کشورها برای جذب توریسم بوده است. ایران برای رشد گردشگری،ضمن اینکه باید رسیدگی به زیرساخت های گردشگری را مورد توجه قرار دهد باید از تجربیات کشورهای موفق در این زمینه نیز بهره گیری کند. در بحث گردشگری باید از همه امکانات و ابزارها،از جمله رسانه های دیجیتال استفاده کنیم تا به نقطه مطلوب برسیم. صنعت گردشگری تا حدودی زیادی به تبلیغات متکی است و رسانه های دیجیتال اکنون بهترین ابزار برای این اطلاع رسانی هستند. محصولات و تولیدات این رسانه ها قابل دسترسی همه افراد در سطح دنیا هست بنابر این با استفاده از این ابزار می توان با کمترین زمان و هزینه، بیشترین سود و منفعت را نصیب جامعه کرد.

 از کابین های جدید فرست کلاس هواپیمایی امارات رونمایی شد

از کابین های جدید فرست کلاس هواپیمایی امارات رونمایی شد

شرکت هواپیمایی امارات همیشه یکی از برترین و پیشروترین ایرلاین های جهان بوده است که حالا از سوییت های درجه یک ناوگان هوایی بویینگ 777 خود رونمایی می کند. این سوییت ها شامل کابین های 37 متر مربعی می شود که آنها را " تغییردهنده بازی " می خوانند. کابین های جدید بسیار اختصاصی هستند و تلویزیون 32 اینچ ، سیستم تغییر نور و غذاخوری شیک و راحت نیز دارند. این کابین ها درهای کشویی دارند،تا فضای بیشتری در کابین ایجاد شود ، کابین هایی که در قسمت وسط قرار می گیرند و شانس تماشای آسمان از پنجره هواپیما را ندارند هم احساس تنهایی نخواهند کرد چرا که برای آنها پنجره های مجازی در نظر گرفته شده است که به آنها این امکان را می دهد دقیقا همان تصاویری که کابین های کناری از پنجره هواپیما می بینند را تماشا کنند. همه چیز در این کابین ها به صورت وایرلس کنترل می شود ، یک کمد شخصی برای قرار گرفتن وسایل نیز برایشان وجود خواهد داشت. شدت نور کابین و درجه دمای آن نیز از طریق کنترلی که در کابین قرار می گیرد قابل تغییر است. مسافران می توانند از طریق تماس ویدیویی با خدمه هواپیما در ارتباط باشند و درخواست خود را بدون اینکه از جایشان بلند شوند به آنها بدهند ، خدمه نیز نیازها و مایحتاج مسافر را از یک پنجره که مخصوص این کار در نظر گرفته شده است بدون اینکه برای مسافر مزاحمتی ایجاد کنند به داخل کابین ارسال می کنند. علاوه بر اینها ، صندلی های چرمی کاملا مسطح این کابین ها قابلیت قرار گرفتن در "جاذبه صفر" را دارند ، علاوه بر اینها،امکان تغییر در دهها زاویه مختلف دیگر وجود دارد. سخنگوی این ایرلاین در این بار می گوید صندلی های کابین های فرست کلس هواپیمایی امارات از مرسدس بنز کلاس S الهام گرفته است و صندلی های جاذبه صفر آن نیز بر اساس تکنولوژی ناسا طراحی شده اند. سفر در این سوییت های لوکس و راحت حدود 7000 پوند هزینه خواهد داشت.

بونگو شهری گردشگری مذهبی اعلام شد

بونگو شهری گردشگری مذهبی اعلام شد

استان (گورنتالو)، (Gorontalo) که در اندونزی قرار دارد، محل جاذبه‌های گردشگری بسیاری است. یکی از این جاذبه‌ها دهکده‌‍‌ی (بونگو)، (Bongo) است. این دهکده‌ی گردشگری و مذهبی در منطقه‌ی (باتودا پاناتی )، (Batudaa Pantai) واقع شده است. این محل به خاطر جشن مولود نبی محمد معروف است. در ۱۶ اکتبر، نمایندگان سفارت‌های ۱۰ کشور خارجی که عضو مدرسه دیپلماتیک ارشد وزارت امور خارجه (Sesparlu ) بودند و شامل میانمار، استرالیا، مکزیک، چین و برزیل می‌شدند، در این جشن شرکت کردند. رئیس (Sesparlu)، آقای (ادو مانوهوتو)،در این باره می‌گوید: ما مناطقی را که آداب و رسوم خاص خود را دارد انتخاب می‌کنیم،و همچنین سعی داریم این مناطق را به جهانیان نیز معرفی کنیم. ادو امیدوار است که مناطقی مانند دهکده‌ی بونگو تبدیل به جاذبه‌ی گردشگری شوند.

 بیش از 320 هزار گردشگر ایرانی طی امسال به جمهوری آذربایجان سفر کردند

بیش از 320 هزار گردشگر ایرانی طی امسال به جمهوری آذربایجان سفر کردند

وزارت فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان،در گزارشی اعلام کرد: در 10 ماه نخست سال 2017 میلادی،320 هزار و 904 گردشگر ایرانی به این کشور سفر کردند،که نسبت به مدت مشابه سال پیش 115 هزار و 782 نفر بیشتر بوده است. به نقل از سایت رسمی این وزارت خانه،در مجموع طی 10 ماهه نخست سال جاری میلادی، دو میلیون و 276 هزار 604 نفر از اتباع خارجی از جمهوری آذربایجان دیدن کردند که 727 هزار و 577 نفر از روسیه ، 439 هزار و 305 نفر از گرجستان، 320 هزار و 904 از ایران، 249 هزار و 210 نفر از ترکیه، 81 هزار و 724 تن از امارات متحده عربی، 54 هزار و 242 نفر از عراق ، 49 هزار و 809 نفر از اوکراین ، 31 هزار و 821 نفر از عربستان و نیز 321 هزار و 994 نفر از شهروندان دیگر کشورهای خارجی بودند. بنا به این گزارش، شهروندان کشورهای خارجی،بیشتر در ماه تابستانی جولای به جمهوری آذربایجان سفر کردند که تعداد آنها در این دوره 313 هزار و 515 نفر بوده است. بدین ترتیب در 10 ماه سال جاری اتباع روسیه ، گرجستان ، ایران و ترکیه بیشتر از همه به جمهوری آذربایجان سفر کردند و سهم این کشورها در کل تعداد سفر شهروندان خارجی به جمهوری آذربایجان به ترتیب 31.9 ، 19.2 ، 14 . 10.9 درصد تشکیل داده است . در ده ماه سال 2016 میلادی،در مجموع یک میلیون و 894 هزار و 707 نفر از شهروندان خارجی به جمهوری آذربایجان سفر کردند و در سال جاری میلادی در مقایسه با زمان مشابه یک سال قبل 381 هزار و 807 نفر تبعه خارجی ( 20.1 درصد) بیشتربه جمهوری آذربایجان سفر کرده است.

 مشارکت پژوهشگاه میراث فرهنگی و اکو برای ایران فرهنگی

مشارکت پژوهشگاه میراث فرهنگی و اکو برای ایران فرهنگی

به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، در این نشست که برگزار شد، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری آمادگی خود را برای پرداخت ۵۰ درصد هزینه‌های طرح‌های مشارکتی، در حوزه ایران فرهنگی براساس برنامه ششم توسعه اعلام کرد. پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اعلام آمادگی در راستای جلب مشارکت‌های پژوهشی در حوزه‌های مختلف میراث فرهنگی مانند باستان‌شناسی، مردم‌شناسی و غیره در داخل ایران و کشورهای منطقه، از موسسه فرهنگی اکو خواست در زمینه برقراری ارتباط بیشتر با کشورهای منطقه مساعدت، لازم را انجام دهد. تبادل نظر برای اجلاس کتابخانه ملی ایران وتاجیکستان، در ادامه نشست در زمینه برگزاری اجلاس کتابخانه‌های ملی به میزبانی کتابخانه ملی تاجیکستان بحث و تبادل نظر شد. در ادامه نشست پیشنهاد شد موسسه فرهنگی اکو در راستای میزبانی برای برگزاری کارگاه موزه سبز مذاکراتی را با کشورهای عضو این موسسه انجام دهد، این در حالی است که پژوهشگاه برای تامین بخشی از هزینه‌ها و دعوت از اساتید اعلام آمادگی کرد. همچنین پیشنهاد شد، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برای معرفی برنامه‌ها و فعالیت‌های خود در جلسه رایزن‌های فرهنگی عضو اکو شرکت داشته باشد، در ادامه نیز در زمینه تبادل کتاب و انتشارات بین پژوهشگاه و اعضا اکو بحث و تبادل نظر شد.

بارگاه بی بی حکیمه قطب گردشگری مذهبی جنوب کشور

بارگاه بی بی حکیمه قطب گردشگری مذهبی جنوب کشور

گچساران - بارگاه نورانی حضرت بی بی حکیمه (س) خواهر امام رضا (ع) در گچساران به عنوان یکی از قطب های اصلی گردشگری مذهبی در جنوب کشور نیازمند توسعه زیرساخت های رفاهی و عمرانی است. با وجود سفر بیش از یک میلیون زائر از سراسر ایران اسلامی و کشورهای خارجی در سال به این مکان مقدس ،کمبود زیرساخت هایی مانند زائرسرا،هتل و رستوران باعث شده گردشگران نتوانند در این مکان اقامت کنند و فرصت ایجاد ده ها شغل نیز از دست می رود. وجود چشمه آب گرم،قرار داشتن شکل منحصر به فرد بقعه متبرکه بی بی حکیمه (س) در دل کوه و اقلیم مفرح این منطقه به ویژه از مهرماه تا اواخر اردیبشت ماه،از جذابیت هایی است که شوق مردم برای بازدید از این مکان را بیشتر کرده است. رئیس اداره اوقاف و امور خیریه گچساران گفت: 65 میلیارد ریال اعتبار،برای افزایش زیرساخت‌های رفاهی حرم بی بی حکیمه (س) خواهر امام رضا (ع) در این شهرستان نیاز است. فرزین بهمنی آزاد افزود: این اعتبار برای ساخت زائرسرا، مجتمع رفاهی خدماتی شامل هتل، رستوران و پارکینگ توقف خودرو،به عنوان ابتدایی‌ترین نیازهای رفاهی زائران در این مکان مقدس است که به دلیل دوردست و سخت گذر بودن منطقه ضروری است. وی اظهار کرد: آیینه کاری صحن اصلی حرم نیز از طرح‌های مورد نیاز برای جذب گردشگر است که 15 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

گسترش زیرساخت های گردشگری در مالدیو

گسترش زیرساخت های گردشگری در مالدیو

دادستان کل مالدیو در کنفرانسی خبری در نشست «بازار سفر جهان» لندن از چند توسعه جدید در صنعت گردشگری این کشور خبر داد. این برنامه های اعلام شده شامل گسترش فرودگاه بین المللی ولانا (Velana) که اخیرا نام آن تغییر کرده، افتتاح پل دوستی چین-مالدیو در ماه جولای سال ۲۰۱۸ و همچنین برنامه های توسعه ای برای ارایه خدمات سلامت در مالدیو می شوند. به گفته محمد آنیل، دادستان کل مالدیو، این خدمات سلامت که در سطح جهانی و درجه یک خواهند بود، در سال ۲۰۱۸ در دسترس صنعت محلی و گردشگری این کشور قرار خواهند گرفت. علاوه بر این، دولت مالدیو می خواهد یک «شهر جوانان» در جزیره هولوماله،که نزدیک پایتخت این کشور واقع است، بسازد. هدف از ساخت این شهر به وجود آوردن امکانات و مشاغل جدید برای نسل های آینده است. این برنامه های توسعه ای جدید می توانند تقاضای رو به افزایش برای گردشگری در این کشور جزیره ای را مورد حمایت قرار دهند. در حال حاضر بریتانیا، یکی از بازارهای اصلی فرستنده گردشگر به مالدیو است و بین ماه های ژانویه و آگوست سال ۲۰۱۷، بیش از ۶۸ هزار گردشگر بریتانیایی از مالدیو بازدید کردند. پل دوستی چین-مالدیو که قرار است در ماه جولای سال ۲۰۱۸ کامل و افتتاح شود، کمک قابل توجهی به زیرساخت های مالدیو می کند. این پل که طول آن ۱.۳۹ کیلومتر و عرض آن ۲۰.۳ متر خواهد بود، لبه شرقی شهر ماله را به گوشه غربی جزیره هولوله، یعنی جایی که فرودگاه بین المللی ولانا واقع شده، متصل می کند.