خانه‌های پلکانی «پالنگان» روی کیوسک‌های تورنتو

فرداد پرواز

27 شهریور 1396


یکی از نشریات محلی در تورنتو، در تازه‌ترین شماره‌ منتشر شده‌اش، روستای پلکانی "پالنگان" را که پرونده آن برای ثبت جهانی آماده شده، معرفی کرد.

به گزارش ایسنا، «تهرانتو»، ‌نشریه‌ای به زبان فارسی است که از حدود دو سال پیش برای ایرانیان مقیم تورنتو در بیش از ۵ هزار شمارگان چاپ می‌شود که در این شماره، بخشی به معرفی جاذبه‌های گردشگری، محصولات صنایع دستی و میراث فرهنگی ایران اختصاص داده شده است.

این اقدام،به دنبال درخواست ایرانیان مقیم تورنتو مبنی بر لزوم معرفی زیبایی‌های تاریخی، فرهنگی و تمدنی ایران به نسل جوانی که پس از مهاجرت والدین‌شان در کانادا متولد شده‌اند و از خط و زبان فارسی و فرهنگ کشورمان فاصله گرفته‌اند، صورت گرفته.

یک هفته پیش از آن‌که این نشریه از روستای پلکانی پالنگان بنویسد، روزنامه ایندیپندنت چاپ لندن نیز این روستا را با این مقدمه که «سقف یک مرد باغ مرد دیگری است» به عنوان یکی از ۱۰۰ مقصدی که لازم است در طول زندگی آن‌ها را دید، پیشنهاد داده بود.

پالنگان،روستایی از توابع استان کردستان است که معماری آن از سکونتگاه‌های کوهستانی ایران باستان برگرفته شده و قدمتش به پیش از اسلام برمی‌گردد. معمولا گردشگران هنگام سفر به اورامان، پالنگان را هم می‌بییند. این روستاها که پرونده‌شان برای ثبت جهانی در یونسکو نیز آماده شده و به تازگی، بازرسان این سازمان بین‌المللی از آن بازدید کرده‌اند، در بخش هزار ماسوله،در غرب ایران واقع شده‌اند که معماری بیشتر روستاهای آن، خشکه چینی و پلکانی است.


http://www.isna.ir