۷۵۰ خانه غیرمجاز، خوابگاه گردشگران شده‌اند

فرداد پرواز

23 خرداد ماه


رییس هیات مدیره جامعه هتلداران فارس از شناسایی حدود ۷۵۰ خانه مبله غیرمجاز در این استان که محل پذیرش مسافران شده خبر داد و گفت: تنها ۲۳ واحد از این خانه ها مجوز رسمی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گرفته‌اند. رشد قارچ‌گونه خانه مسافرها ضربه مهلکی به گردشگری و صنعت هتلداری وارد کرده است.

سید حسن سیادتان در گفت‌وگو با ایسنا وضعیت هتل‌های این استان را به لحاظ ظرفیت اشغال و قیمت ارزیابی کرد و افزود: امسال به نسبت سال گذشته ظرفیت هتل‌های این منطقه با ۱۰ درصد رشد در اسکان گردشگران خارجی روبرو بود که مطمئنا اگر تعداد هتل‌ها بیشتر بود، بیشتر هم پذیرش می‌شد، چون درخواست زیاد بود، ولی ظرفیتِ محدود، اجازه پاسخگویی نمی‌داد.

وی ادامه داد: ما از دولت درخواست کردیم زمان همایش‌های بین‌المللی و ملی را که همیشه با فصل ورود گردشگر تداخل داشت، جابجا کند که خوشبختانه امسال این اتفاق رخ داد و بیشتر ظرفیت هتل‌ها در اختیار مسافران و گردشگران قرار گرفت.

خارجی‌ها ۶۵ درصد هتل‌های فارس را برای ۶ ماه دوم سال رزرو کرده‌اند

او در ادامه با اشاره به تکمیل ظرفیت بیشتر هتل‌ های شیراز برای ماه‌ های مهر تا دی از شش ماه قبل توسط گردشگران خارجی و آژانس‌ها گفت: تقریبا ۶۵ درصد از ظرفیت هتل‌های سه، چهار و پنج ستاره رزرو شده‌اند که با توجه به این حجم تقاضا، ۷۰ درصد از ظرفیت اقامتی استان برای خارجی‌ها در نظر گرفته شده و ۳۰ درصد دیگر به ایرانی‌ها اختصاص یافته است.

رییس هیات مدیره جامعه هتلداران فارس درباره اساس این تقسیم‌بندی و این که اختصاص ۳۰ درصد سهم هتل‌ها برای ایرانی‌ها کفایت می‌کند؟ توضیح داد: این تقسیم‌بندی به نسبت تقاضای مسافران ایرانی و خارجی صورت گرفته که روی تجربه، فکر می‌کنیم این ۳۰ درصد برای ایرانی‌ها کفایت کند، چون معمولا مراجعه آن‌ها به هتل ها کمتر است.


www.isna.ir