«خانه موزه سیمین و جلال» پاتوق فرهنگی می شود

فرداد پرواز

12 شهریور 1396


معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران گفت: منزل جلال آل احمد و سیمین دانشور به عنوان اولین خانه موزه در منطقه یک تهران به پاتوق فرهنگی برای اهالی هنر و ادبیات تبدیل می شود.

مجتبی عبدالهی به همراه علیرضا جعفری مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران و مدیران مجموعه معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران،ضمن بازدید از منزل جلال آل احمد و سیمین دانشور اظهار کرد: مرمت و بازسازی این خانه،با حفظ هویت فرهنگی و مطابق با اصول علمی مرمت ابنیه تاریخی انجام شده است.

وی گفت: خانه سیمین دانشور و جلال آل احمد با زیربنای حدود 250 مترمربع، شامل 2 طبقه در خیابان دزاشیب، بن بست ارض قرار دارد که به زودی تبدیل به خانه موزه خواهد شد.

به گفته عبدالهی، در راستای توسعه فضای فرهنگی و هنری در سطح شهر تهران و با هدف باز زنده سازی خانه های مشاهیر و بزرگان و پاسداشت منزلت نویسندگان به عنوان پایه های فرهنگ و هنر در جامعه، منزل مسکونی جلال آل احمد و سیمین دانشور با مساحت 420 متر مربع به تملک شهرداری تهران درآمده و به همت شرکت توسعه فضاهای فرهنگی مرمت و بازسازی شد.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران با تاکید بر ضرورت حفاظت، مرمت و احیای بناها، مجموعه ها، محوطه ها و بافت های فرهنگی و تاریخی افزود: در مرمت و بازسازی پروژه خانه جلال آل احمد و سیمین دانشور همواره مبانی نظری مرمت ابنیه تاریخی به صورت علمی مدنظر قرار گرفته است.

هدف اصلی در مرمت خانه جلال آل احمد و سیمین دانشور را مقاوم سازی و اصلاح موارد پر مخاطره، تاکید بر مداخله حداقلی برای حفظ اصالت بنا عنوان کرد و گفت: هر چند این مجموعه از کاربری شخصی،تبدیل به مجموعه ای با کاربری عمومی (موزه) شده اما تمامی عملیات استحکام بخشی و مقاوم سازی ضمن حفظ اصول مرمت و احیا، براساس مداخله حداقلی صورت گرفته است.


http://www.irna.ir