گذری در خانه‌های تاریخی شهر مینودری

فرداد پرواز

30 شهریور 1396


استان قزوین یکی از استان‌های پرجاذبه و توریستی در کشور است که هر سال پذیرای گردشگران زیادی بوده و وجود خانه‌های تاریخی در استان،سبب شده تا قزوین در این حوزه نقش پر رنگی داشته باشد.

خانه بهروزی‌ها یکی از خانه‌های شهر قزوین است که پیشینه تاریخی آن،به دوران قاجار باز می‌گردد، مالک اصلی این خانه حاج «یوسف بهروزی» است که پس از فوت به حاج «ابوالقاسم بهروزی» و پس از آن به ورثه خاندان بهروزی رسیده و البته هم‌اکنون توسط میراث فرهنگی خریداری شده است.

این خانه، در فضایی با مساحت 1355 متر مربع بنا شده و شامل سه طبقه زیر زمین، همکف و طبقه اول است که در سال 84 به ثبت آثار ملی رسیده است.

در ضلع شرقی و غربی این خانه، مهتابی قرار داشته و آب انبار و مطبخ نیز در این بنا وجود دارد و موجب شده تا زیبایی خانه را چندین برابر کند. خانه بهروزی‌ها با تزئینات آجرکاری، گچ بری و آرایه‌های چوبی سقف و قاب بندی چوبی ساخته شده و آرایه‌های سنگی و پنجره‌های فلزی معروف به سقف المدین نیز در آن قرار دارد.

هم‌اکنون خانه بهروزی‌ها دارای اتاق‌های اقامتی، امکانات کامل رفاهی، رستوران، کافی شاپ و آتلیه است که تجربه زندگی به سبک ایران قدیم را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند.

خانه بهروزی‌ها،نخستین هتل سنتی در قزوین است که در طول تمام سال،آمادگی خدمات رسانی به میهمانان را خواهد داشت.


http://www.isna.ir