خانه بچاری‌'آبادان از فهرست آثار ملی خارج شد

فرداد پرواز

19 مرداد 1396


مهر خروج از فهرست آثار تاریخی ثبت شده ملی،این بار با حکم دیوان عدالت اداری بر پیشانی خانه تاریخی بچاری آبادان خورد تا سرنوشت این اثر را،در هاله ای از ابهام فرو رود.

اثر تاریخی 'خانه بچاری' در آبادان یک ماه پیش،از فهرست آثار ملی کشور خارج شد، خبری که با سکوت عجیب فعالان و دوستداران میراث فرهنگی خوزستان مواجه شد و تا امروز که رییس اداره میراث فرهنگی آبادان از این موضوع پرده برداشت، هیچ یک از این فعالان واکنشی به این رویداد نشان نداده اند.

تلاش برای خروج این اثر از فهرست آثار ملی از سوی مالک وصحبتها و وعده های متولیان میراث فرهنگی،برای خرید آن از مالک ومتوقف کردن این روند، از همان ابتدای ثبت ملی آن به راه افتاد،ولی اکنون با خروج این بنای ملی از فهرست آثار تاریخی کشور ، به نظر می رسد این ماراتن به پایان رسیده و این اثر به سادگی در معرض فروش یا تخریب قرار گرفته است.

رییس اداره میراث فرهنگی و گردشگری آبادان گفت: خانه تاریخی بچاری‌ آبادان ماه گذشته از فهرست ثبت ملی آثار تاریخی ایران خارج شد.

سجادپاک‌گهر چهارشنبه شب در گفت‌ و گو با خبرنگار ایرنا درباره علل خروج این بنای تاریخی از فهرست آثار ملی گفت: این بنای تاریخی در تملک میراث فرهنگی آبادان نیست و مالک خصوصی دارد که پس از شکایت وی دیوان عدالت اداری حکم خروج این بنا از فهرست آثار ملی را صادر کرد.


http://www.irna.ir