حمل و نقل عمومی در کازان

فرودگاه کازان در فاصله 26 کیلومتری جنوب شرق از مرکز شهر واقع شده است. به لطف بازسازی گسترده ای که در سال 2013 انجام شد، شهر کازان هم اینک دارای یکی از بهترین فرودگاه های اروپاست. دسترسی به فرودگاه کازان با حمل و نقل عمومی به 2 روش ممکن است:

2safar

حمل و نقل عمومی در فرودگاه

1.خط اتوبوس شماره 197 که از مسیر خیابان پابدی و محله آزینو، پارک علمی/ فناوری کازان را به دهکده دانشگاهی این شهر متصل می سازد. اتوبوس های این خط حدفاصل ساعت 06:00 صبح تا 08:00 شب هر 20 دقیقه یکبار حرکت می کنند. بهترین محل برای سوار اتوبوس شدن در این خط ایستگاه مترو پابدی پراسپکت می باشد.

2safar

2.قطار ایراکسپرس از مبدأ ایستگاه قطار شماره 1 کازان. فاصله ایستگاه قطار کازان تا فرودگاه کازان 30 دقیقه است و اولین قطار ساعت 00:01 بامداد حرکت می کند. به خاطر داشته باشید که قطار بعدی ساعت 08:00 صبح حرکت می کند و در این فاصله قطاری به مقصد فرودگاه وجود ندارد. پس از ساعت 08:00 صبح هر 2 یا 2.5 ساعت قطارها به مقصد فرودگاه در حرکت هستند. شما می توانید بلیط این قطارها را از گیشه های فروش مستقر در ایستگاه قطار تهیه کنید.

قطارهای برقی

قطارهای برقی شهر کازان از مبدأ هر 2 ایستگاه قطار این شهر حرکت می کنند. ایستگاه کازان 1 (کازان– پاساژیرسکایا) و کازان 2 (ایستگاه قطار شمالی یا کازان- وستانیا). برخی خطوط این قطارهای از ایستگاه های مرکزی شهر نیز عبور می کنند. در بعضی مواقع، قطارهای برقی سریعترین و راحت ترین وسیله جا به جایی مابین 2 نقطه شهر کازان می باشند. تنها 6 تا 9 دقیقه طول می کشد تا این قطار از ایستگاه مترو آمتیوف (و ایستگاه قطار با همین نام) به محله موسو به کوبا (ایستگاه قطار نواتوروف) برسد در صورتی که همین فاصله با اتوبوس بیشتر زمان می برد و شما ناچارید بین راه خط اتوبوس خود را نیز عوض کنید.

2safar

مترو

2safar

خط مترو شهر کازان یک مسیر مستقیم 17 کیلومتری است که شمال و جنوب شهر را به یکدیگر متصل می سازد. این مترو در بزرگداشت هزارمین سالگرد شهر و در سال 2005 افتتاح شده است. 22 دقیقه طول می کشد تا شما از ایستگاه اول به آخرین ایستگاه مترو برسید. برای رسیدن به ایستگاه قطار شمالی (کازان 2) مترو بهترین وسیله است. همچنین برای رسیدن به کرملین کازان (ایستگاه کرملیوفسکایا)، مسیر پیاده روی اصلی شهر؛ اولیتسا بومانا (ایستگاه پلوشاد گابدولی توکایا) و نیز منطقه هتل های شهر؛ آزینو (ایستگاه پابدی پراسپکت)، گورکی (ایستگاه گورکی) و سوتسگرود (آویاسترویتلنایا) مترو گزینه بسیار مناسبی است.

2safar

برای رسیدن به ایستگاه کازان آرنا محل استادیوم فوتبال کازان آرنا که ورزشگاه محل دیدار تیم های ایران و اسپانیا می باشد از ایستگاه های مترو یاشلک، کوزیا اسلوبودا و آویاسترویتلنایا اتوبوس هایی پیش بینی شده است.

خط مترو از ساعت 06:00 صبح تا نیمه شب فعال است و حداقل فاصله بین حرکت قطارها 5 دقیقه می باشد. نرخ بلیط تمامی وسائط نقلیه در شهر کازان یکسان و به مبلغ 25 روبل می باشد. روش های مختلفی برای خرید بلیط وجود دارد که در مقاله بعدی به شما معرفی خواهد شد.

2safar

یکی از امن ترین و ارزانترین وسیله ها برای جا به جایی در شهر کازان سیستم حمل و نقل عمومی است. از آنجا که تیم ملی فوتبال ایران در چارچوب مسابقات جام جهانی 2018 روسیه بازی بسیار حساس خود با تیم ملی اسپانیا را در این شهر برگزار خواهد کرد و پیش بینی می شود تعداد کثیری از هموطنان به این شهر سفر کنند2safar قصد دارد شما را با این شهر و المان های کلیدی گردشگری آن از جمله مترو و نحوه استفاده از آن آشنا سازد:

2safar

روش های مختلفی برای خرید بلیط مترو در شهر کازان وجود دارد که در ادامه شما را با آن آشنا می سازیم:

• ژتون هوشمند تک سفره (25 روبل): این ژتون را می توانید از گیشه های فروش و یا ماشین های اتوماتیک مستقر در ایستگاه های مترو خریداری کنید. ماشین های فروش بلیط اسکناس های 50 و 100 روبلی و همچنین انواع سکه را قبول می کنند.

2safar

• کارت هوشمند: این کارت را می توانید از گیشه فروش خریداری کنید و همانجا و یا از طریق ماشین های اتوماتیک به میزان دلخواه شارژ نمایید. قیمت کارت خام 45 روبل است و با خرید آن می توانید به میزان مورد نیاز آن را شارژ کنید. هرچه مبلغ بیشتری در کارت شارژ کنید قیمت بلیط برای شما ارزانتر خواهد بود. هنگامی که کارت را به گیشه فروش پس دهید مبلغ ودیعه 45 روبل به شما بازگردانده خواهد شد.

• کارت سفر: این کارت را می توان از اداره پست، دکه های روزنامه و کیوسک های مخصوص خارج ایستگاه مترو خریداری کرد. این کارتها از طریق دستگاه های پوز و ماشین های مخصوص قابل شارژ هستند. قیمت این کارت 75 روبل است و به 2 روش می توان از آن استفاده کرد.

روش اول اینگونه است که شما به میزان دلخواه پول در کارت شارژ می کنید و هر زمان نیاز بود هزینه بلیط را با آن می پردازید. پولی که در کارت شارژ می کنید همیشه باقی می ماند و سوخت نمی شود. هر وقت هم که تمایل داشتید می توانید کارت سفر خود را مجدداً شارژ کنید. زمانی که کنترلچی بلیط کارت شما را اسکن می کند می توانید از او بخواهید موجودی کارت را به شما بگوید، با این روش هر سفر برای شما 23 روبل تمام می شود. روش دوم انتخاب یک پکیج مسافرتی مشخص است. پلان پایه این پکیج تعداد 50 سفر در ماه را پوشش می دهد و شما می توانید آن را برای خرید بلیط تمامی وسائط نقلیه عمومی کازان استفاده کنید. قیمت این پکیج 750 روبل می باشد یعنی شما برای هر سفر تنها 15 روبل پرداخت می کنید. پکیج دیگر سفر نامحدود در ماه است که 1700 روبل قیمت دارد.

پرداخت موبایلی: اگر گوشی همراه شما از تکنولوژی NFC پشتیبانی می کند می توانید یک سیمکارت اعتباری تهیه کنید. پس از فعال سازی سیمکارت حساب کاربری بلیط همراه شما فعال می گردد و مبلغ 100 روبل از اعتبار سیمکارت شما به این حساب منتقل می شود. هرگاه اعتبار بلیط همراه کمتر از 50 روبل شود اتوماتیک از مخزن اعتبار سیمکارت شما تمدید می گردد. برای پرداخت بهای بلیط به آسانی موبایل خود را روی اسکنر بلیط قرار دهید و بهای آن از حساب بلیط همراه شما کسر می گردد.

2safar

جا به جایی بر روی رودخانه

در طول فصل قایق سواری کازان بین ماه های آپریل (فروردین) تا نوامبر (آبان) قایق های مسافری متعددی از کازان به مقصد روستاهای زیبای اطراف شهر مانند کامسکوی، تتیوشی، بولگار پچیشچی و جزیره سویاژسک حرکت می کنند. مردم معمولاً از این قایق ها برای رسیدن به ویلاهای شخصی، مناطق توریستی و یا برخی جاذبه های تاریخی استفاده می کنند.

2safar

برای خرید بلیط قایق فقط کافی است قبل از حرکت به گیشه فروش ایستگاه قایق سواری دویاتوا شماره 1 مراجعه کنید. گاهی اوقات به ویژه در آخر هفته ها این قایق ها تماماً توسط مردمی که قصد دارند به ویلاهای شخصی خود مراجعه کنند تکمیل ظرفیت می شود. معمولاً سایر روزهای هفته برای قایق سواری تفریحی به مسافرین توصیه می شود. سفر تفریحی با قایق به سویاژسک در میان گردشگران شهر کازان بسیار رایج است و پیشنهاد می شود از قبل بلیط خود را خریداری کنید. شما می توانید از 10 روز قبل از تاریخ حرکت بلیط خود را خریداری کنید. پرداخت فقط به صورت نقدی امکان پذیر است.

2safar

اتوبوس

اتوبوس، مهمترین وسیله نقلیه در شهر کازان محسوب می شود و بیش از 70%جا به جایی ها در این شهر توسط خطوط گسترده اتوبوس صورت می گیرد. اتوبوس های یک طبقه قرمز رنگ در کازان مورد استفاده قرار می گیرند و نرخ بلیط تمامی خطوط یکسان است (25 روبل). تمامی تقاط شهر حتی حاشیه شهر و حومه تحت پوشش خطوط اتوبوسرانی می باشند. اتوبوس ها همچنین شهرهای کوچک اطراف مانند نویا، استارویا آراکچینو، دربیشکی، وزنسنسکایا، کویوکی، بوریسکف، اوتاری و تزارسکی را نیز پوشش می دهند. اتوبوس ها از ساعت 05:00 صبح تا 09:00 شب فعال هستند و برخی خطوط مرکزی شهر تا ساعت 11:30 نیز به انتقال مسافرین می پردازند. اکثر ایستگاه های اتوبوس به صفحات نمایشگر هوشمند مجهز هستند که زمان رسیدن اتوبوس های بعدی را به مسافرین اطلاع می دهند.

2safar

تراموا

5 خط تراموا در شهر کازان وجود دارد. خط سریع السیر شماره 5 طولانی ترین و پر تردد ترین خط تراموای کازان به شمار می رود. این خط بخشی از حلقه بزرگ شهر کازان محسوب می شود و بخش های مهمی از شهر مانند منطقه استقرار هتلهای کازان (سولنچنی گورود)، ایستگاه قطار مرکزی شهر، دهکده دانشگاهی، منطقه گورکی، آزینو و آدمیرالتیسکایا را پوشش می دهد. در ایستگاه مترو پابدی پراسپکت می توانید با خرید بلیط وارد تراموا شوید و از طریق آن به مرکز خرید اصلی شهر موسوم به مگا مال بروید. تراموای شماره 1 شما را از ایستگاه قطار مرکزی به ایستگاه قطار شمالی منتقل می سازد. تراموای شماره 2 نیز از مبدأ ایستگاه قطار حرکت می کند و شما را به اسکله قایق های شهر می برد.

2safar

اتوبوس برقی

خطوط اتوبوس برقی نیز در شهر کازان به امر حمل و نقل مسافرین می پردازند. خط اتوبوس برقی شماره 3 بندر شهر را به محله آزینو و مرکز شهر کازان متصل می سازد. خط شماره 5 به منطقه گورکی می رود و خط شماره 6 از مرکز شهر به سمت حومه بوریسکف تردد می کند.

در تمامی خطوط حمل و نقل کازان اطلاعات به سه زبان تاتار، روسی و انگلیسی در اختیار مسافرین گذاشته می شود و گردشگران از این بابت مشکلی احساس نخواهند کرد. در تمامی وسایط نقلیه عمومی کازان مسافرین می توانند مبلغ بلیط را که در تمام خطوط 25 روبل است نقداً به مسئول بلیط در اتوبوس، اتوبوس برقی یا تراموا پرداخت کنند و یا از طریق کارت سفر و نیز اپلیکیشن موبایل پرداخت خود را انجام دهند.

2safar