حمل و نقل عمومی در مسکو

حمل و نقل عمومی در مسکو

شهر مسکو دارای وسایط نقلیه بسیار متنوعی است که مسافرین این کلان شهر پر جمعیت را در اقصی نقاط شهر جا به جا می کنند. اتوبوس، اتوبوس برقی و تراموا ، منوریل ، قطار برقی ، مترو از مهم ترین این وسایل می باشند.

منوریل

تنها یک خط منوریل در شهر مسکو وجود دارد. این وسیله نقلیه بیشتر جنبه توریستی داشته و اهمیت چندانی در سیستم حمل و نقل شهری مسکو ندارد. منوریل بین دو ایستگاه مترو ودنخا و تیمیریازوسکایا در حرکت است. از لحاظ اداری و سیستماتیک این خط جزئی از سیستم مترو مسکو محسوب می شود. اهمیتی ندارد که شما در کدام ایستگاه مترو سوار می شوید، اگر کمتر از 90 دقیقه از زمان استفاده از بلیط مترو نگذشته شما می توانید با همان بلیط و بدون پرداخت هزینه دیگری سوار منوریل شوید. در صورتی که از ورودی خیابان و بدون داشتن کارت مترو معتبر بخواهید سوار منوریل شوید می بایست بلیط مجزایی با همان قیمت بلیط مترو و یا کارت ترویکا تهیه کنید.

2safar

قطارهای برقی

قطارهای برقی

نام هریک از 10 ایستگاه های قطار برقی شهر مسکو اشاره دارد به شهر یا منطقه ای که از آن ایستگاه، قطار مستقیم دارد. بلاروسکی، کازانسکی، کیِفسکی، کورسکی، لنینگرادسکی، پاولتسکی، ریژسکی، ساولوسکی و یاروسلاوسکی. این قطارهای برقی بین شهری از صبح زود تا نیمه شب در حال تردد بین مسکو و مناطق مورد اشاره می باشند. در ادامه توضیح می دهیم چگونه می توانید بلیط قطار های برقی مسکو را خریداری کنید:

•بلیط قطار را می توانید از گیشه داخل ایستگاه قطار و یا کیوسک روی سکوی قطار خریداری کنید.

•می توانید بلیط قطار را از طریق ماشین های اتوماتیک فروش بلیط که در تمامی ایستگاه های مرکزی و بین راهی وجود دارند خریداری کنید. تاریخ و مقصد خود را در ماشین وارد کنید و بلیط را تحویل بگیرید. شما می توانید بهای بلیط را نقدی و یا با استفاده از کارت های اعتباری پرداخت کنید.

•کارت ترویکا را از ایستگاه های مترو و یا راه آهن خریداری کرده و آن را شارژ کنید. با استفاده از ماشین های فروش، بلیط مد نظر خود را در کارت ترویکا شارژ کنید.

2safar

همیشه تا پایان سفر بلیط خود را همراه داشته باشید، در صورتی که هنگام بازرسی بلیط در طول سفر بلیط همراهتان نباشد مبلغ 1000 روبل جریمه خواهید شد. در برخی ایستگاه ها (به عنوان مثال ایستگاه ساولوسکی) شما بدون در اختیار داشتن بلیط خود حتی نمی توانید از ایستگاه خارج شوید و الزامی است بلیط خود را جهت باز شدن گیت در محل مربوطه اسکن کنید.

همیشه به خاطر داشته باشید بسیار مهم است که قبل از اینکه سوار قطار شوید برنامه حرکت قطار را کامل مطالعه کنید. بعضی قطارهای به صورت اکسپرس حرکت می کنند و در برخی ایستگاه های بین راه توقف نخواهند داشت. قطارهای برقی وسیله بسیار مناسبی برای سفر به شهرهای نزدیک و یا مناطق حومه کلان شهر مسکو می باشند به خصوص زمانی که مترو مستقیم برای آن منطقه وجود نداشته باشد.

اتوبوس، اتوبوس برقی، تراموا

2safar

اگر شما یک کارت ترویکا ویژه حمل و نقل شهری در مسکو در اختیار دارید می توانید به وسیله آن هزینه بلیط اتوبوس، اتوبوس برقی و تراموا را بپردازید. اگر این کارت را ندارید می توانید از ایستگاه های مترو یکی خریداری کرده و آن را به میزان دلخواه شارژ کنید. با کارت تریکا هزینه یکبار سوار شدن به وسایط نقلیه مورد اشاره 35 روبل می باشد. بلیط های تک سفره اتوبوس را همچنین می توانید از راننده و یا کیوسک های ویژه فروش بلیط که از 7 صبح تا 10 شب فعال هستند، تهیه کنید. هرچه تعداد سفر بیشتری در بلیط خود شارژ کنید، نرخ بلیط کمتر خواهد شد. این بلیط ها همچنین برای مترو مسکو نیز قابل استفاده می باشند. قیمت بلیط به ترتیب زیر خواهد بود:

• یک سفر: 55 روبل

• دو سفر: 110 روبل

• 20 سفر: 720 روبل

• 40 سفر: 1140 روبل

• 60 سفر: 1150 روبل (فقط برای وسایط نقلیه روی زمین)

• سفر کارت ماهانه: 1040 روبل (فقط برای وسایط نقلیه روی زمین)

2safar

برنامه زمان بندی حمل نقل در مسکو

برنامه زمان بندی حرکت این وسایط نقلیه بسته به مسیر متفاوت است. اولین اتوبوس، اتوبوس برقی و تراموا معمولاً حدفاصل ساعت 05:00 الی 06:00 حرکت می کنند و حدفاصل ساعت 09:00 شب تا 01:00 بامداد متوقف می شوند. در بعضی قسمت های شهر، سرویس حمل و نقل عمومی در طول شب نیز فعال است. 11 خط شبانه اتوبوس، اتوبوس برقی و تراموا در شهر مسکو وجود دارد. اتوبوس شماره BK، و Bcدر سول شب هر 15 دقیقه در خط سادوایا حرکت می کند. اتوبوس شماره H1 هر 30 دقیقه از ایستگاه مترو یوگو زاپادنایا به سمت مرکز شهر می رود و پس از عبور از جاده لنینگراد به سمت فرودگاه شرمیتوا حرکت می کند. در مجموع 7 خط شبانه اتوبوس، 3 خط شبانه اتوبوس برقی و یک خط شبانه تراموا در مسکو فعالیت می کنند. (تراموا شماره 3 از ایستگاه مترو آکادمیا به سمت ایستگاه مترو چیستی پرودی)

به علاوه در شهر مسکو اتوبوس های نیمه سریعی هم فعالیت می کنند که از اتوبوس های معمولی بزرگترند و تنها در ایستگاه های اصلی توقف می کنند. شماره خط تمامی این اتوبوس ها با عدد 9 آغاز می شود. مثلاً خط شماره 904 از ایستگاه مترو دینامو به سمت منطقه میتینو. نموه دیگر خط شماره 902 است که از سولنتزف به سمت کیفسکی ووکزال در حرکت است. کل طول مسیر تنها 20 الی 25 دقیقه طول می کشد و اتوبوس ها از خط ویژه ای تردد می کنند که سایر اتومبیل ها اجازه عبور از آن را ندارند.

جدای از وسایل ذکر شده 17 خط موسوم به خطوط M نیز وظیفه جا به جایی مسافرین در مسکو را به عهده دارند. این اتوبوس های عموماً مسیر خیابان های اصلی و یا خطوط مترو را دنبال می کنند. این خطوط با رنگ بندی خط و ایستگاه ها جدا می شوند تا مشخص شود کدامیک از خطوط مترو را دنبال می کنند. برای مثال خط سبز اتوبوسM1خط سبز مترو زاموسک وورتسکایا را دنبال می کندو یا خط آبی اتوبوس M2 خط مترو فیلئسکایا را دنبال می کند.

در برخی ایستگاه های اتوبوس، اتوبوس برقی و تراموا اینترنت رایگان در اختیار مسافرین قرار می گیرد که توسط اپراتور اینترنت Mosgortrans_free پشتیبانی می شود. برای استفاده از این اینترنت می بایست ابتدا از طریق پیامک در شبکه آن ثبت نام کنید. مدت زمان استفاده رایگان از این اینترنت 25 دقیقه است.

2safar

حمل و نقل عمومی در فرودگاه

تنها 40 دقیقه زمان نیاز است تا به وسیله قطار ایراکسپرس به هریک از فرودگاه های مسکو رسید. برای فرودگاه شرمیتوا، قطار ایراکسپرس هر 30 دقیقه از ایستگاه قطار بلاروسکی ووکزال حرکت می کند. قطار به مقصد فرودگاه ونوکوا هر ساعت یکبار ایستگاه قطار کیفسکی ووکزال را ترک می کند. قطارهای فرودگاه دوموددوا هر 30 دقیقه یکبار از ایستگاه پاولتسکی ووکزال راه میافتند. ایراکسپرس از ساعت 6 صبح تا نیمه شب قطارهای رفت و برگشت به مقصد و از مبدأ فرودگاه های ونکوا و دوموددوا برقرار می کند؛ اولین قطار از مبدأ فرودگاه شرمیتوا ساعت 05:00 و اولین قطار به مقصد این فرودگاه نیز ساعت 05:30 حرکت می کند. آخرین قطار به مبدأ و از مقصد این فرودگاه نیز ساعت 00:30 بامداد حرکت می کند. برای مشاهده قیمت بلیط قطارها و سایر اطلاعات مرتبط، سری به به این سایت بزنید:

https://aeroexpress.ru/en/aero.html

2safar

مترو مسکو

سیستم مترو مسکو از حلقه ها و خطوط شعاعی شکل گرفته است و اغلب خطوط از مرکز شهر نیز عبور می کنند (به استثنای خطوط کاخوفسکایا و بوتوفسکایا). حلقه های نیز تمامی خطوط اصلی مترو را به یکدیگر ارتباط می دهند و تقریبا شما می توانید داخل مترو از هر خطی به خط دیگر بروید. هریک از 13 خط مترو مسکو نام جداگانه و شماره و رنگ مخصوص خود را دارند. نقشه رایگان مترو مسکو حاوی نام تمام خطوط و ایستگاه ها در همه جای مترو به وفور یافت می شود.

2safar

ایستگاه ها برای سادگی شناسایی توسط مسافرین همگی رنگ های متفاوتی دارند. اعلام نام ایستگاه بعد در تمامی خطوط به دو زبان روسی و انگلیسی صورت می پذیرد و مسافرین دیگر نگران اشتباه پیاده شدن نخواهند بود. تنها نکته نگران کننده در مترو مسکواحتمال از دست دادن قطار به دلیل حواس پرتی می باشد. بله، درست متوجه شدید، شما بدون شک محو زیبایی خیره کننده تک تک ایستگاه های این مترو کهن سال خواهید شد، هر ایستگاه با سالن یک موزه زیبا برابری می کند و تنوع معماری شگفت انگیز بی پایان است؛ پس مراقب از دست دادن قطار خود باشید!!! (برای مشاهده نقشه در سایز برگتر بر روی آن کلیک نمایید)

2safar

روش های تهیه بلیط مترو

چندین روش برای پرداخت بهای بلیط مترو در مسکو وجود دارد. ساده ترین روش این است که بلیط خود را در ایستگاه مترو از ماشین های فروش بلیط خریداری کنید.

هم می توان نقدی بهای بلیط را پرداخت و هم با استفاده از کارتهای بانکی. دستورالعمل ها ساده است، مانیتور را دنبال کنید و پس از انتخاب تعداد بلیط و یا تعداد دفعاتی که می خواهید سوار مترو شوید مبلغ به شما اعلام می گردد. قیمت از 55 روبل آغاز می شود. شما می توانید تا 60 بار سوار شدن را برای یک بلیط انتخاب کنید، هرچه تعداد دفعات سوار شدن بیشتر باشد بهای بلیط کاهش می یابد، به عنوان مثال هنگامی که شما 60 بار سوار شدن را به قیمت 1700 روبل خرید می کنید بهای هر بلیط برای شما 28 روبل تمام می شود.

2safar

روش دیگر، خرید بلیط از گیشه فروش در ایستگاه مترو است. کارمند فروش نوع کارت اعتباری تان و تعداد دفعاتی که می خواهید سوار شوید را از شما سوال می کند و بعد بلیط را صادر می کند. گیشه فروش پیشنهاد دیگری هم می تواند به شما بدهد، بلیط هایی که در مدت زمان محدود مثلاً یک هفته به طور نامحدود قابل استفاده هستند. این آفر معمولاً برای توریست های جذاب تر است. در ادامه قیمت بلیط های زمان دار را مشاهده می کنید:

یک روزه: 210 روبل

سه روزه: 400 روبل

هفت روزه: 800 روبل

سی روزه: 2000 روبل

2safar

روش آخر خرید کارت ترویکا می باشد. این کارت برای مترو، اتوبوس و تراموا در مسکو قابل استفاده می باشد. شما می توانید کارت خود را در تمامی ایستگاه های حمل و نقل شارژ کنید و یا از طریق سایت ترویکا و همچنین به وسیله ارسال پیامک این کار را انجام دهید. قیمت بلیط مترو برای هر بار سفر با کارت ترویکا 35 روبل تمام می شود. کارت ترویکا را می توانید از ایستگاه های مترو، ماشین های اتوماتیک Mosgortrans و یا کیوسک های روزنامه فروشی تهیه کنید. قیمت کارت 50 روبل می باشد که به عنوان دپوزیت دریافت می شود و هر زمان شما کارت خود را به کارمند گیشه تحویل دهید مبلغ 50 روبل به شما بازپرداخت می شود.

2safar

آنتن دهی موبایل در تمامی ایستگاه ها، پله های برقی و داخل قطارها تقویت شده است و شما همیشه تحت پوشش شبکه تلفن همراه خواهید بود. همچنین داخل تمامی قطارهای مترو مسکو وای فای رایگان وجود دارد که دسترسی شما به اینترنت را تأمین می کند.

2safar به شما پیشنهاد می کند قبل از سفر به مسکو اپلیکیشن مترو این شهر را دانلود کرده و با خیال راحت به جستجوی ایستگاه های مد نظر و یا ساعت حرکت قطارها بپردازید.

رانندگی در مسکو

هنگام رانندگی در کلان شهر مسکو با دقت به علائم راهنمایی و رانندگی و تابلوها توجه کنید. پیشنهاد می کنیم از GPS استفاده کنید تا بتوانید بهترین و کم ترافیک ترین مسیر را پیدا کنید. مانند بسیاری از کلان شهرهای جهان، شهر مسکو نیز ترافیک زیادی دارد. پیک ترافیکی بین 8:30 تا 11:00 صبح و 5:30 تا 9:00 شب می باشد.

2safar

قبل از حرکت بهتر است مسیر خود را از طریق اپلیکیشن های مسیریاب مشخص کنید. این اپلکیشن ها اغلب به شما می گویند در کدام نقطه ترافیک شدیدی ایجاد شده است اما برای رفت و آمد در مرکز شهر 2safar توصیه می کند از خیر اتومبیل بگذرید و پیاده رفت و آمد کنید یا از مترو استفاده کنید. خیابان های زیادی در مسکو مسیرهای ویژه سرویس های حمل و نقل عمومی دارند که سایر اتومبیل ها نمی توانند از آن عبور کنند (مگر اینکه هوس کرده باشید یک قبض جریمه 3000 روبلی دریافت کنید). خطوط ویژه اتوبوس های با یک علامت بزرگ A بر روی آسفالت مشخص شده اند. این خطوط در آخر هفته ها و روزهای تعطیل برای عموم قابل تردد می باشند. پارکینگ های پولی در نقاط بسیاری از شهر، بخش های مرکزی، جنب ایستگاه های مترو و مراکز خرید پیش بینی شده اند. قیمت این پارکینگ ها بین 40 تا 200 روبل برای هر ساعت است که مبلغ آن در کنار تابلوی پارکینگ مشخص شده است.

2safar

چگونه بهای پارکینگ اتومبیل را پرداخت کنیم:

چگونه بهای پارکینگ اتومبیل را پرداخت کنیم:

1- با ارسال پیامک به شماره 7757 به شکل زیر:

کد محل پارکینگ*شماره پلاک اتومبیل*ساعاتی که قصد توقف دارید

(1004*а123аа199*3)

2- از طریق ماشین های اتوماتیک که در جای جای شهر به چشم می خورند و با استفاده از کارت بانکی. با مراجعه به اینسایت می توانید از جزئیات پرداخت آگاه شوید.

3- از طریق اپلیکیشن پارکینگ مسکو

در نقاط مرکزی شهر به ویژه میدان سرخ مردم اغلب اتومبیل خود را در پارکینگ های زیرزمینی به ویژه در مجاورت ایستگاه های مترو (مانند ایستگاه مترو پلوشاد روولوتسی مقابل ساختمان تئاتر بالشوی) پارک می کنند.

گزینه دیگر استفاده از تسهیلات پارک کن/سوار شو است که در مجاورت ایستگاه های مترو زیر پیش بینی شده است:

Annino, SlavianskyBulvar, Strogino, Volokolamskaya, Zyablikovo, Shipilovskaya, Krasnogvardeiskaya, BulvarDmitriyaDonskogo, Vykhino, Izmailovskaya, BulvarAdmiralaUshakova, Salaryevo and Novokosino

این سرویس به شما امکان می دهد اتومبیل خود را از ساعت 6:00 صبح تا 9:30 شب رایگان در ایستگاه مترو پارک کنید به شرط آنکه بلیط رفت و برگشت مترو خود را ارائه دهید. اگر ته بلیط استفاده شده مترو را نداشته باشید هزینه پارکینگ 50 روبل برای هر ساعت خواهد بود.

2safar

اجاره خودرو

شرکت های اجاره اتومبیل زیادی در مسکو وجود دارند که در ادامه برخی از آنها را معرفی می کنیم:

• Anytime

• Delimobile

• Car5

• BelkaCar

• YouDrive

2safar

برای استفاده از این سرویس ها شما می بایست ابتدا اپلیکیشن موبایل شرکت مربوطه را دانلود و نصب کنید، در سیستم ثبت نام کنید، قرارداد مرتبط را از طریق مراجعه حضوری و یا مکاتبه امضا کنید و حساب بانکی ویزا کارت یا مستر کارت خود را به این پروفایل لینک کنید. حالا همه چیز برای اجاره خودرو و رانندگی در شهر مسکو آماده است.

2safar

قیمت تقریباً در تمامی شرکت ها یکسان است و حدود 8 روبل برای هر دقیقه می باشد. اتومبیل هایی که کرایه داده می شوند هم اغلب هیوندای سولاریس و یا کیا ریو هستند. 2safar به شما پیشنهاد می دهد قبل از اجاره خودرو قوانین اجاره خودرو به خارجی ها را در وبسایت شرکت مطالعه کنید. به عنوان مثال شرکت دلی موبیل فقط به شهروندان روسیه خودرو اجاره می دهد ولی به آن معنی نیست که یک شهروند خارجی نمی تواند تحت قوانین خاصی از آنها اتومبیل اجاره کند. در شرکت بلکا کار شما باید هنگام ثبت تام تیک پیش فرض شهروند روسیه هستم را بردارید و برای ادامه فرآیند با شماره +7 495 234 3300 تماس بگیرید. در شرکت کار 5، تصمیم برای اینکه به یک شهروند خارجی خودرو اجاره دهند یا نه به نظر واحد حراست شرکت بستگی دارد. تمامی شرکت های اجاره خودرو در روسیه متعهد شده اند نسخه انگلیسی وبسایت و اپلیکیشن خود را برای فصل برگزاری مسابقات جام جهانی 2018 آماده کنند.

2safar

دوچرخه سواری در مسکو

150 ایستگاه کرایه دوچرخه به شکل سلف سرویس برای ارائه دوچرخه های معمولی و الکترونیک در شهر مسکو مستقر شده است. در ادامه به شما می گوییم چگونه از این سرویس می توانید استفاده کنید.

2safar

• از طریق اپلیکیشن و یا مراجعه حضوری به ایستگاه های کرایه دوچرخه در وبسایت ولو بایک ثبت نام کنید.

• پروفایل خود را از طریق کارت بانکی و یا کارت ترویکا شارژ کنید، بیعانه برای دریافت دوچرخه 1000 روبل است.

• پکیج مد نظر خود را انتخاب کنید. پکیج 24 ساعته 150 روبل، هفتگی 400 روبل و ماهانه 600 روبل می باشد.

• به ایستگاه مراجعه کنید و در پنل کنار دوچرخه شناسه کاربری و کلمه عبور خود را وارد کنید و دوچرخه را آزاد سازید. برای 30 دقیقه اول هزینه ای از شما دریافت نمی شود اما برای 30 دقیقه دوم 90 روبل، برای 2 ساعت 400 روبل و 3 ساعت 900 روبل باید پرداخت کنید. پس مقرون به صرفه ترین راه این است که دوچرخه را برای مسیرهای کوتاه استفاده کنید و هر 30 دقیقه یکبار در ایستگاه دوچرخه را تعویض کنید.

• هنگامی که دوچرخه را در ایستگاه تحویل می دهید پایان سفر بر روی صفحه نمایش مشخص می شود و یک پیامک هم برای موبایل شما ارسال می شود.

بیش از 40 مسیر ویژه دوچرخه سواری در مسکو پیش بینی شده است و روز به روز هم بر شمار آنها افزوده می شود.

Velobike customer support: +7 (495) 956-8286

2safar