حقايق جالب در مورد وارنا؛ بلغارستان

فرداد پرواز

21 تیر 1396


کجارو/ وارنا، شهري است ساحلي که در کشور بلغارستان قرار دارد. اين شهر با پيشرفت روزافزون خود، به يکي از مناسب‌ترين مقاصد گردشگري سفرهاي تابستاني در اروپاي شرقي تبديل شده است. وارنا علاوه‌بر جاذبه‌هاي طبيعي خود، به واسطه‌ي برخورداري از سواحل شني و طلايي بسيار زيبا، از جاذبه‌هاي تاريخي متعددي نيز بهره مي‌برد. از طرفي با فرا رسيدن فصل گرما، بسياري از هموطنان عزيزمان نيز کوله‌بار خود را براي سفر به اين شهر مي‌بندند.

به همين بهانه به سراغ برخي از حقايق و نکات جالبي از اين شهر رفته‌ايم.

۱. طبق شواهدات، قدمت سکونت بشر در منطقه‌ي فعلي شهر وارنا به ۷ قرن پيش از ميلاد مسيح باز مي‌گردد.

۲. اولين شهري که در اين منطقه تاسيس شد، شهري متعلق به يونان باستان بود که «اودسوس» (Odessos) نام داشت. براي اولين بار در قرن ۶ ميلادي بود که به نام وارنا براي اين منطقه اشاره شد.

۳. بر اساس نظريه‌هاي متفاوتي که براي نام اين شهر مطرح است، واژه‌ي «وارنا» از درياچه‌اي به همين نام و در اين منطقه، براي اين شهر انتخاب شد.

۴. در سال ۱۹۴۹ به مناسبت تولد ۷۰ سالگي رهبر فقيد شوروي سابق، نام اين شهر به «استالين» تغيير پيدا کرد. اين تغيير نام تا سال ۱۹۵۶ نيز پابرجا بود.

۵. وارنا سومين شهر بزرگ کشور بلغارستان پس از صوفيه و «پلوديف» (Plovdiv) محسوب مي‌شود.

۶. وارنا با توجه به موقعيت جغرافيايي خود از آب و هواي بحري، گرم و مرطوب در کرانه‌ي ساحل برخوردار است. اين شهر از ميانگين دماي ۲۹ درجه در روزهاي گرم سال و از ميانگين دماي ۸ درجه در روزهاي سرد سال بهره مي‌برد.

۷. وارنا امروزه جمعيتي نزديک به نيم ميليون نفر را در خود جاي داده است. شايد باورش سخت باشد اگر بدانيد که اين شهر در اوايل قرن بيستم تنها ۴۰ هزار نفر جمعيت داشت! پس از مردم محلي، مليت‌هاي ترک و رومانيايي بيشترين ساکنين اين منطقه را تشکيل مي‌دهند.

۸. اين شهر سالانه به طور ميانگين ۳ ميليون گردشگر را به خود مي‌بيند. به موجب همين امر، بيش از ۶۰٪ از اقتصاد اين شهر وابسته به صنعت توريسم است.

۹. اولين مسابقات رسمي باله در جهان در سال ۱۹۶۴ در شهر وارنا برگزار شد. کماکان نيز اين مسابقات که يکي از مهم‌ترين رقابت‌ها در اين رشته است، هر دو سال يک‌بار در تابستان‌هاي وارنا برگزار مي‌شود.

۱۰. وارنا در قسمت شرقي کشور بلغارستان واقع شده است. اين شهر که از ۲۰ کيلومتر ساحل شني طلايي و داغ در امتداد درياي سياه بهره مي‌برد، در فاصله‌ي ۴۷۰ کيلومتري از شهر صوفيه قرار گرفته است.

۱۱. اولين خط ريلي بلغارستان در سال ۱۸۶۶ در شهر وارنا احداث شد. اين مسير وارنا را به شهر «روس» (Russe)، ديگر شهر اين کشور، متصل مي‌کرد.

۱۲. طولاني‌ترين پل کشور بلغارستان در شهر وارنا واقع شده است. اين پل ۲ کيلومتري که از فراز بسياري از کانال‌ها عبور مي‌کند، درياچه‌ي وارنا و درياي سياه را به يکديگر متصل کرده است.

۱۳. در ۱۷ کيلومتري اين شهر، قديمي‌ترين صومعه‌ي بلغارستان در سواحل درياي سياه قرار گرفته است. قدمت اين صومعه به قرن ۱۳ ميلادي بازمي‌گردد.

۱۴. اولين باشگاه ورزشي بلغارستان که موفق به کسب قهرماني در يک جام معتبر و رسمي شد، تيم فوتبال وارنا بود.

۱۵. براي آخرين مورد جالب است بدانيد که در سال گذشته وارنا به عنوان پايتخت جواني اروپايي‌ها انتخاب شد.


http://tnews.ir