حقایقی در مورد دیوار چین - قسمت اول

دیوار چین یکی از مشهور ترین سازه های دست بشر است که توسط میلیون ها نفر بنا شده و شاهد صد ها جنگ بوده است. این دیوار بیشترین میزان بازدید سالانه را در چین دارد. با وجود شهرت جهانی دیوار چین، اطلاعات مردم در مورد این دیوار ناچیز است و شگفتی های زیادی در مورد آن وجود دارد که بسیاری از ما اطلاعی از آن نداریم.

در این مقاله تعدادی از راز ها و شگفتی های مربوط به دیوار بزرگ چین را با شما در میان می گذاریم. خواندن برخی از این راز ها شما را حیرت زده خواهد کرد. این مقاله ی خواندنی را از دست ندهید.

2safar

شرکت در ساخت دیوار چین یک تنبیه بوده است.

در زمان سلسله ی کین شرکت در ساخت دیوار چین به عنوان تنبیهی برای مجرمان محسوب می شد. در آن زمان هیچ ماشینی برای ساخت دیوار وجود نداشت و این کار باید فقط به دست انسان ها انجام می شد. کار ساخت دیوار به هیچ وجه آسان نبود، بلکه کاری طاقت فرسا و پر مشقت بود. ساخت دیوار، حفظ و همچنین نگهبانی از آن بخشی از دوران محکومیت مجرمان به شمار می رفت، به خصوص جرایمی چون فرار از مالیات که مجازات آن خدمت اجباری به کشور بود در ساخت دیوار چین نقش مهمی را ایفا کرد. علاوه بر مجرمان، مردم عادی و سربازان نیز در ساخت دیوار مشارکت داشتند.

2safar

دیوار چین در حفاظت از سرزمین چین در مقابل حملات خارجی نا موفق بود.

ما می دانیم که هدف اصلی از بنای دیوار چین، محافظت از مرز های سرزمین پهناور چین بود، اما آیا این دیوار در هدف خود موفق بود؟ پاسخ منفی است.

بر اساس شواهد تاریخی، کوچ نشینان شمالی زیادی موفق شدند از دیوار بگذرند و وارد چین شوند. همچنین مغول ها توانستند به چین حمله کنند و امپراطوری کین را سرنگون سازند. به نظر می رسد دیوار چین نتوانسته است نقش خود را در جلوگیری از حمله ی دشمنان به خوبی ایفا کند.

2safar

دیوار چین در حال نابودی است.

دیوار چین مانند سایر بناهای تاریخی با چنین قدمت قبل توجهی، بارها در معرض نابودی قرار گرفته است. در نتیجه ی فرسایش، تغییرات آب و هوای و آسیب هایی که در گذر زمان به آن وارد شده است هر ساله بخشی از این دیوار از بین می رود. بر اساس آمار یونسکو تا کنون یک سوم دیوار نابود شده است. با این وجود بخش هایی از دیوار به خوبی حفظ شده اند، مثلاً دیوار چین در قسمت بادالینگ از بخش های سالم دیوار است، هر چند این بخش ها استثناء هستند.

2safar

ساخت دیوار چین هزاران سال طول کشیده است.

یکی از شگفتی های دیوار چین ساخت تدریجی آن در طول 22 قرن است. سلسله ها و پادشاهان زیادی دیوار چین را ساختند و پیش بردند. بخشی از دیوار چین که امروزه باقی مانده است بیشتر توسط سلسله ی مینگ در طول 200 ساخته شده یا بازسازی گردیده است.

2safar

قدمت دیوار چین 2300 سال است.

بخش هایی از دیوار چین قدمتی باور نکردنی دارد. این بخش هاتوسط اولین امپراطوری چین در سلسله ی شین ساخته شد. امپراطور ها و سلسله های بعدی ساخت دیوار را تکمیل کردند. بخش های امروزی دیوار در قرن دوم بعد از میلاد احداث گردیده اند.

2safar