حقایقی در مورد دیوار چین - قسمت سوم

حقایقی در مورد دیوار چین - قسمت سوم

در این مقاله تعدادی از راز ها و شگفتی های مربوط به دیوار بزرگ چین را با شما در میان می گذاریم. خواندن برخی از این راز ها شما را حیرت زده خواهد کرد. این مقاله ی خواندنی را از دست ندهید.

هنوز آثار گلوله بر روی دیوار چین وجود دارد.

با توجه به تاریخچه ی دیرینه ی دیوار چین، عجیب نیست که آثار جنگ ها و نبرد های گذشته هنوز بر روی این دیوار به جای مانده باشند. بسته به اینکه از کدام قسمت دیوار دیدن کنید، می توانید تاریخ آن قسمت از کشور چین را از طریق آثار و نشانه هایی که بر روی دیوار به جای مانده است ببینید. مثلاً در ناحیه ی گوبیکو بر روی آجر های قدیمی دیوار چین آثار گلوله به چشم می خورد. این گلوله ها یادگار جنگ میان چین و ژاپن در دهه ی 1930 هستند.

2safar

دیوار بزرگ چین طویل ترین سازه ی دست بشر در تمام تاریخ است.

دیوار چین از نظر تاریخی، طول مدت ساخت و داستان ها که دارد یکی از شگفت انگیز ترین آثار تاریخی کنونی جهان است. در کنار همه ی حقایق و افسانه هایی که در مورد این دیوار وجود دارد، یک واقعیت غیر قابل انکار وجود دارد و آن اینکه دیوار چین رکورد دار طویل ترین سازه ی دست بشر است و بعید است هرگز سازه ی دیگری بتواند با دیوار چین رقابت کند. اگر دیوار چین به صورت عمودی و رو به آسمان ساخته می شد می توانست به ماهواره هایی که در ارتفاع 12 هزار مایلی در فضا قرار گرفته اند برسد. اما طول دیوار چین واقعاً چقدر است؟ مجموع طول دیوار چین که در طول سلسله ها و دوره های تاریخی مختلف ساخته شده است 21 هزار کیلومتر یا حدود 13 هزار مایل است.

2safar

در ساخت دیوار چین از برنج استفاده شده است.

بیشتر بخش های دیوار چین از خاک، آجر، چوب و سنگ ساخته شده است، اما جالب است بدانید یکی از مصالح این دیوار برنج است! از برنج برای چسباندن اجزای مختلف دیوار به یکدیگر استفاده شده است. این برنج که برنج چسبنده نامیده می شود نه تنها خوراک غالب مردم چین بلکه جزء مصالح ساختمانی در این کشور نیز هست. در واقع برنج چسبنده نقش سیمان را در چین باستان داشته است. ایده ی استفاده ار برنج در ساختار دیوار کاملاً هوشمندانه بوده چون نتایج مطالعات امروزی نشان می دهد همین برنج موجب شده دیوار در طول سال ها و قرن ها پا بر جا و مقاوم بماند.

2safar

مردم در طول تاریخ آجر های زیادی از دیوار را برای ساخت خانه هایشان برداشته اند.

آسیب های زیادی در طول زمان به دیوار چین وارد شده است و تمام این آسیب ها بر اثر جنگ ها یا عوامل طبیعی نبوده اند. در طول انقلاب فرهنگی کارگری در چین، امپراطور چین مسئول اصلی آسیب عظیمی بود که به دیوار چین وارد آمد. بین سال های 1966 تا 1976 مردم برای ساخت خانه هایشان آجر های دیوار را تخریب کردند و با بی مسئولیتی هر چه تمام تر به عظیم ترین و بی همتا ترین اثر تاریخی جهان آسیب هایی جبران ناپذیر وارد آوردند. به دلیل آسیب هایی که در این دوره به دیوار چین وارد شد بخش های زیادی از دیوار از بین رفت و سایر قسمت ها نیز در معرض نابودی قرار گرفت.

2safar