حقایقی خواندنی در مورد پاسپورت کشورهای مختلف

حقایقی خواندنی در مورد پاسپورت کشورهای مختلف

. پاسپورت ترکیه گران ترین پاسپورت دنیا با هزینه ی 215 یورو و پاسپورت سوئیس ارزان ترین پاسپورت با هزینه ی تنها 2.5 یورو است.

. پاسپورت دانمارک معتبر ترین پاسپورت دنیا محسوب می شود. دارنده ی این پاسپورت قادر به سفر به 169 کشور بدون نیاز به ویزا است.

2safar

. بیش از 150 هزار نفر تا کنون اقدام به خرید پاسپورت کشور سی لند کرده اند. سی لند ایالتی خود مختار بین فرانسه و انگلیس است که هنوز به رسمیت شناخته نشده است.

. کشور واتیکان هیچ کنترل مرزی ندارد و با این وجود پاسپورت صادر می کند. پاپ دارای پاسپورتی با شماره ی پاسپورت 1 است.

. ملکه ی انگلیس نیاز به داشتن پاسپورت ندارد زیرا تمام پاسپورت ها در بریتانیا به نام و افتخار او مزین هستند.

2safar

. پاسپورت جدید کشور نیکاراگوئه فوق امنیتی ترین پاسپورت دنیا محسوب می شود. این پاسپورت حدود 98 ویژگی امنیتی دارد که شامل بارکد های چند بعدی، هولوگرام، نقش زمینه ی مخصوص و غیره می شود و یکی از غیر قابل جعل ترین مدارک دنیا است.

. رنگ بیشتر پاسپورت های دنیا چهار رنگ زرشکی ، سبز، آبی یا مشکی است. رنگ پاسپورت کشور های اروپایی اکثراً زرشکی است و کشور ترکیه با امید به پیوستن به اتحادیه ی اروپا رنگ پاسپورت خود را اخیراً به زرشکی تغییر داده است. بیشتر کشورهای عربی یا مسلمان از رنگ پاسپورت سبز استفاده می کنند.

2safar

. بعضی کشورها از رنگ های خاص برای پاسپورت خود استفاده می کنند مثلاً پاسپورت کشور سوئیس قرمز روشن است که یاد آور پرچم این کشور می باشد. پاسپورت کشور سنگاپور نیز نارنجی روشن است.

2safar

. صفحات پاسپورت کانادا طرح زیبایی دارد که زیر نورفرا بنفش می درخشد.

2safar

. برخی مهرهایی که روی پاسپورت می خورند افتخاری هستند مثلا جزیره ی ایستر با وجود آنکه جزئی از خاک شیلی به شمار می رود اما مهر منحصر به فردی دارد. اداره ی پست این جزیره مهر مخصوص آن را در پاسپورت توریست ها حک می کند. ماچوپیچو نیز مهر مخصوص خود را دارد که به شکل افتخاری بر پاسپورت توریست ها زده می شود.

2safar

. چهره در عکس پاسپورت لازم است بی تفاوت و کاملاً طبیعی باشد که تشخیص هویت صاحب عکس برای مأموران و افسران کنترل مرز ها دشوار نشود. چهره ی خندان پذیرفته نیست.

2safar

. رؤسای جمهورو مقالامات عالی رتبه ی حکومتی و خانواده ی آن ها در کشورهای مختلف، پاسپورت سیاسی یا دیپلماتیک دریافت می کنند که با پاسپورت عادی متفاوت است. پاسپورت سیاسی امتیازی ارزشمند محسوب می شود و شخص دارای این پاسپورت نیاز به ویزا برای ورود به اکثر کشورهای دنیا ندارد و همچنین از تشریفات گمرکی و بازرسی معاف است. در برخی کشورها مانند آمریکا رؤسای جمهور پاسپورت سیاسی مادام العمر دریافت می کنند.

2safar

. اگرچه تاریخ انقضای پاسپورت به طور شفافی بر روی آن درج شده است، اما به این معنی نیست که تا پایان آن تاریخ فرد دارنده ی پاسپورت اجازه ی سفر دارد. بسیاری از کشور ها پاسپورت مسافر را چک می کنند که حداقل سه ماه پس از ورود به آن کشور اعتبار داشته باشد حتی اگه مسافر برای مدت کوتاهی به کشور مذکور سفر می کند.