حضور 21 کشور در نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران از روز دوشنبه

فرداد پرواز

18 بهمن 1395


تهران - ایرنا - معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: دهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران از روز دوشنبه هفته جاری در زمینی به مساحت 40 هزار مترمربع با حضور 446 شرکت داخلی و خارجی از 21 کشور بر پا می شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، مرتضی رحمانی موحد روز شنبه در نشست خبری دهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران افزود: این نمایشگاه به کانونی برای دیدار فعالان و علاقه مندان به صنعت گردشگری تبدیل شده و نشانگر اقتدار ایران در حوزه گردشگری است.

وی ادامه داد: در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه که 18 بهمن ماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می شود، میزبان وزیران کشورهای آفریقای جنوبی، لبنان، زیمبابوه، عراق و افغانستان و هیات هایی در سطح معاونت از ترکیه و روسیه و مهمانانی از سوئیس و قزاقستان خواهیم بود.

رحمانی موحد ادامه داد: سیاستگذاری و اجرای نمایشگاه پس از تجارب موفق سال های گذشته روی ریل اصلی و تخصصی قرار گرفته و با الگوگیری از نمایشگاه های مطرح بین المللی درصددیم این نمایشگاه را از سطح منطقه ای به سطح بین المللی سوق دهیم.

وی تصریح کرد: در نمایشگاه دهم رویدادهای جانبی زیادی از جمله نشست های تخصصی و کارگاه های مختلف خواهیم داشت و مذاکرات دو و چندجانبه به شکل گسترده تری از سال های گذشته پیش بینی شده است.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: درباره تبلیغات این نمایشگاه 70 درصد رشد برای اطلاع رسانی بیلبوردی و تعداد 500 هزار پیامک و توزیع پوستر پیش بینی شده که بتواند این نمایشگاه را که از رویدادهای مصوب سازمان جهانی گردشگری است، به خوبی پوشش دهد.

** نگاه منجمد رییس جمهوری آمریکا محکوم به شکست است

رحمانی موحد درباره حکم اخیر رییس جمهوری آمریکا درباره محدودیت سفر اتباع ایرانی نیز تصریح کرد: گردشگری محصول اجماع و همکاری های بین المللی است، همواره برای شرایط سخت تمرین و تجربه داشته ایم و گرچه اقدام یکجانبه آمریکا حتی از درون سیستم حاکمیتی این کشور به چالش کشیده شده، تجربه نشان داده که این دو سیاست محکوم به شکست است.

وی یادآور شد: با وجود اینکه سال گذشته نیز محدودیت موقتی برای سفر اتباع 38 کشور به ایران برقرار شد، شاهد رشد 30 تا 100 درصدی گردشگران اروپایی در ایران بودیم و با قاطعیت می گویم این نگاه های منجمد محکوم به شکست است.

رحمانی موحد در مورد آمریکایی های حاضر در ایران هم گفت: صدور روادید و رفت و آمد اتباع آمریکایی در ایران نیز در حوزه وزارت امور خارجه است. گر چه گاهی پیشنهادهای ما در جلسات باعث تصمیم گیری در این وزارتخانه می شود و بخش اعظمی از ورود و خروج مسافران کشورهای مختلف مربوط به حوزه گردشگری است.

وی ادامه داد: در سال 92 مصوبه ای در دولت تصویب شد که یک کمیته برای امور روادید گردشگران متشکل از چند نهاد تشکیل شده و مسئولیت آن با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است.

10 سالن نمایشگاهی برای دوره دهم

مجری برگزاری دهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران نیز در این نشست گفت: ثبت نام برای نمایشگاه دهم، از یک هفته بعد از پایان نمایشگاه نهم آغاز شد که به دلیل استقبال خوبی که صورت گرفت به فاصله یک ماه همه ظرفیت نمایشگاه تکمیل شد.

فرهاد امینیان افزود: امسال با اضافه کردن یک سالن 4800 متری به فضای سال گذشته، 10 سالن نمایشگاهی به ظرفیت 35 هزار و 700 مترمربع خواهیم داشت که تخصیص فضا 15 درصد نسبت به قبل رشد داشته است.

وی تاکید کرد: از مجموع فضای پیش بینی شده، 17 هزار و 400 مترمربع به متقاضیان داخلی و 1230 مترمربع به متقاضیان خارجی اختصاص دارد و فضاهای دیگری نیز برای برنامه های جنبی پیش بینی شده است.

امینیان گفت: امسال 21 کشور شامل اسپانیا، فرانسه، سوئیس، آلمان، گرجستان، ترکیه، قزاقستان، روسیه، مالزی، تایلند، کره جنوبی، ویتنام، قبرس، هندوستان، کامبوج، مالدیو، مقدونیه، یمن، چین، برزیل و یونان در نمایشگاه حضور خواهند داشت، در حالیکه سال گذشته 13 کشور در این رویداد حاضر بودند.

وی افزود: برگزاری 36 برنامه جنبی و اجرای موسیقی آیینی و محلی از برنامه های حاشیه ای نمایشگاه دهم است و گروه های خدماتی، هتل ها و مراکز اقامتی، آژانس ها و دفاتر خدماتی مسافرتی گردشگری، بانک ها و بیمه ها و صنایع وابسته گردشگری و صنایع دستی عمده حاضران در نمایشگاه خواهند بود.

دهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته با شعار «ایران را متفاوت ببینید» از 18 تا 21 بهمن ماه در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران برگزار می شود.


http://www.irna.ir